Lęki w POKiS-ie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W czwartkowy wieczór w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki odbył się Festiwal Teatrów Profilaktycznych – projekt otwarty na ludzi, mających odwagę opowiedzieć o swoich problemach. 

W ramach festiwalu, 8 maja odbyły się premiery trzech spektakli, przygotowanych przez płocczan. Każde z przedstawień prezentowało problemy, z którymi borykają się ludzie. Trzy sztuki teatralne prezentowały trzy, różniące się od siebie formy. Pierwsza z nich była stworzona pod kierownictwem Joanny Stanowskiej na podstawie opowiadania “Bobok” Fiodora Dostojewskiego. To zabawna, pełna czarnego humoru historia literata, który spacerując po cmentarzu słyszy głosy, dochodzące zza grobów. Akcja przenosi się później do podziemi, gdzie toczy się dysputa na temat życia po śmierci.

Drugie przedstawienie wyreżyserował Łukasz Jarzyński. Jego sztuka to refleksje na tematy takie jak samotność, niedopasowanie, lęk czy sens egzystencji. Po “Lękach Porannych” przyszedł czas na kolejny spektakl Joanny Stanowskiej, pod tytułem “Sieć”. – Wizualizowaliśmy to sobie – mówi reżyserka. – Dopasowywaliśmy do naszych emocji i doświadczeń rodzaje muzyki, dźwięki. To wszystko stopniowo było nadbudowywane. Na koniec powstała „Mapa myśli”. Wyszliśmy od słowa „sieć”. Powstawały kolejna słowa: „sznur”, „ryba”, „powikłanie”, „zaplątanie”, „Internet”, „zależność” i „zagubienie”. Potem poprosiłam, aby każdy wybrał, opartą na własnych doświadczeniach i życiu, ścieżkę, swój tok myślenia, który będzie realizował – powiedziała Joanna Stanowska.

Nietypowym zabiegiem artystycznym była zmiana miejsca występu. Pierwsze widowisko miało miejsce w POKiS-ie, kolejne jednak odbyły się w budynku oddalonym o kilkadziesiąt metrów – w przerwie było więc sporo spacerowania. Przedstawienia numer dwa i trzy wystawiono co prawda w tym samym budynku, ale za to na różnych piętrach.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji