Korupcja w Wiśle Płock. Były prezes Nafciarzy oskarżony o ustawianie meczów

REKLAMA

Jak podaje blog „Piłkarska Mafia”, prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu postawiła zarzuty znanemu działaczowi piłkarskiemu i byłemu prezesowi nożnej Wisły Płock, Krzysztofowi D. Były szef zarządu Wisły podejrzewany jest o ustawianie meczów.

Według informacji „Piłkarskiej Mafii”, były prezes Wisły Płock, nazywany w środowisku piłkarskim „Białą Mewą”, został w lipcu wezwany do wrocławskiej prokuratury. Krzysztof D. usłyszał kilka zarzutów – w tym ten najpoważniejszy, o ustawianie meczów Wisły. Podejrzany nie przyznał się do korupcji i złożył wyjaśnienia.

PowiązaneTematy

Jednak, jak wynika z zapisków bloga, przeciwko Krzysztofowi D. świadczą zeznania innych osób – m.in. byłego sędziego z Opola, Mirosława K. Według jego zeznań, mecz Wisły z Górnikiem Łęczną był jednym z  meczów „kupionych” przez Krzysztofa D.: „Pamiętam (…) mecz Górnika Łęczna z Wisłą Płock na wyjeździe (…) ten mecz (…) sędziował Zbigniew M.(…)Widziałem, że M. sędziuje nie pod Łęczną, ale Wisłę Płock.(…) Podejrzewam, że M. podpłacił wówczas prezes Wisły D.”.

Jak podaje blog „Piłkarska Mafia”, podobne zeznania złożył Mariusz S. – były sędzia z Opola: „25 września 2004 roku odbył się mecz Wisły Płock z Górnikiem Łęczna. Mecz wygrała Wisła, a sędzią tego spotkania był Zbigniew M. (…) K. był wściekły na M. Mówił, że chyba stracił kolegę, bo jak mówił załatwił wszystko z Ryszardem M. z Łęcznej, że M. proponował tyle kasy za ten mecz, że można było zacząć dom stawiać, a M. wziął od „Białej Mewy” czyli Krzysztofa D. prezesa Wisły, na którego tak mówiono”.

Blog podaje, że do prokuratury wezwany został Janusz Wójcik, były trener Świtu Nowy Dwór: „Odnosząc się do zarzutów wobec mojej osoby w związku z meczem z Wisłą Płock, uważam, że zarzuty wobec mojej osoby nie są uzasadnione, dlatego, że pan sędzia Tomasz M. potwierdził moje wątpliwości co do uczciwości prowadzenia tych zawodów, ale występując przeciwko Świtowi NDM, a nie pomagając nam. (…) zarzuty powinny paść wobec działaczy Wisły Płock, a nie mojej osoby. Prezesem Wisły był wtedy mój współpracownik D.” – czytamy na blogu „Piłkarska Mafia”.

Z informacji, opublikowanych na blogu wynika też, że przeciwko Krzysztofowi D. był kierownik Górnika Łęczna, Ryszard M. Jak czytamy na „Piłkarskiej Mafii”: „Sądzę, że S. Tańczył z „Białą Mewą” czyli M. z Wisły Płock, bo tak jak nas przekręcił z Wisłą Płock, śmiejąc się w oczy, to przypuszczam, że to nie było przypadkowe. On wręcz dawał do zrozumienia, że gra na drugą stronę”.

Przypomnijmy: Krzysztof D. był prezesem Wisły Płock trzykrotnie – od 1 lutego do 30 czerwca 2001 roku, następnie w latach 2002-2007 oraz  2011-2012. Szef zarządu został odwołany w czerwcu 2012 roku, czyli w chwili, w której jego klub spadł klasę rozgrywkową niżej.