REKLAMA

Kopernik, Goya, rakiety i kryminalistyka na wystawie z okazji 200-lecia Towarzystwa Naukowego Płockiego

REKLAMA

W przedostatnią niedzielę października w Muzeum Mazowieckim w Płocku zostanie otwarta dla zwiedzających wystawa „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”. Do obejrzenia zostaną udostępnione skarby na skalę europejską, a nawet światową.

Od 18 października do 6 grudnia w Muzeum Mazowieckim w Płocku będzie można podziwiać 200 niezwykłych eksponatów z kolekcji Towarzystwa Naukowego Płockiego. Wystawa powstała z okazji rocznicy 200-lecia istnienia instytucji.

Wystawa obejmuje najcenniejsze i najpiękniejsze obiekty z ogromnych zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego. Symboliczne 200 artefaktów pochodzi z okresu od IX do XVIII wieku, a wiele z nich to unikaty w skali nie tylko Polski i Europy, ale i świata.

– Zazwyczaj w podobnych okolicznościach przesadza się, mówiąc jak wspaniałe, wyjątkowe, cenne i niepowtarzalne są zbiory wystawione podczas danej wystawy. Ale ja chciałbym z pełną odpowiedzialnością, jako naukowiec powiedzieć, że na wystawie 200 artefaktów należących do zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego przedstawione zostaną rzeczy naprawdę wyjątkowe – zaznaczył kurator wystawy Arkadiusz Wagner.

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyszczególnił dwa istotne powody, dla których zbiory Towarzystwa Naukowego Płockiego są szczególnie cenne.

– Po pierwsze, mają one charakter wybitnie kolekcjonerski. Podkreślam to dlatego, że przeważnie podobne zbiory powstawały na bazie akcji przejmowania zbiorów poklasztornych, pokościelnych, rozproszonych, przetrzebionych kolekcji ziemiańskich. W ich przypadku to, co było najcenniejsze, zostało już wyprowadzone przez kolekcjonerów – zwrócił uwagę kurator wystawy. – W odróżnieniu od niemal wszystkich w Polsce bibliotek naukowych, zbiory TNP nie zostały przetrzebione ani zniszczone przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Niemcy planowali, że ta biblioteka, zasobna w rzeczy tak piękne, jest predestynowana do tego, by reprezentować państwo niemieckie w okresie ustanowienia 1000-letniej Rzeszy i warto jej zbiory zachować na miejscu – dodał Arkadiusz Wagner.

Kurator wystawy przyznał, że gdy przyjechał z Torunia do Płocka, aby wybierać artefakty spośród tutejszych zbiorów, natrafił na problem niespotykany przy organizacji tego typu wystaw. Przeważnie przeglądając zbiory, trzeba szukać eksponatów, które nadawałyby się na wystawę, tymczasem w TNP trzeba było podejmować trudne wybory przy tym, czego na tej wystawie nie umieścić.

– Jestem z Torunia, pracuję w UMK, co jest o tyle warte odnotowania, że patrzę na to, co macie państwo w zbiorach płockich z pewnego dystansu. Co za tym idzie, nie mam tendencji do tego, by sztucznie dowartościowywać te zbiory, a oceniać je chłodno. Teraz pomimo tego całego chłodu wejrzenia na wasze zbiory, moja opinia o zbiorach TNP jest taka, jak tutaj przedstawiłem – zwrócił uwagę Arkadiusz Wagner.

Alighieri, Kopernik i rakiety z XVII wieku

Najstarszym obiektem na wystawie będzie pergaminowa karta z IX wieku pochodząca z biblijnej Księgi Mądrości. Będzie można również podziwiać dzieła Dante Alighieriego, Mikołaja Kopernika, czy Jana Łaskiego. Wyjątkowo ciekawym artefaktem jest również pochodząca z 1650 roku „Artis magnae artilleriae…” poświęcona technice rakietowej.„Boska Komedia” Dante Alighieriego, fot. facebook.com Muzeum Mazowieckie w Płocku

Początek kryminalistyki i „Kaprysy” Goi

Wielu zaciekawi pierwsze wydanie arcydzieła typografii i grafiki książkowej, traktat anatomiczny „Anatomia humanicorporis” z 1685 roku. Dzieło to stanowiło pierwszy krok w kierunku identyfikacji kryminalistycznej z pomocą odcisków palców.

Na wystawie „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” nie mogło zabraknąć największego skarbu w kolekcji instytucji, jedynego pierwszego kompletnego wydania „Los Caprichos” Francisco Goi.

Plansza miedziorytnicza z traktatu anatomicznego Govarda Bidloo, fot. facebook.com Muzeum Mazowieckie w Płocku

Polska i Płock w zbiorach Towarzystwa Naukowego Płockiego

W Muzeum Mazowieckim w Płocku zostaną również zaprezentowane dzieła związane z historią miasta i kraju. Największym z nich będzie rękopośmienny „Atlas Radziwiłłowski Hrabstwa Bielskiego” z 1781 roku. Wartym szczególnej uwagi obiektem jest wolumin z datą 1568, na którego okładce widnieje herb Płocka w zdobionej ramie z wizerunkami postaci biblijnych.

W swoich zbiorach Towarzystwo Naukowe Płockie ma również i zaprezentuje na wystawie, dokument pergaminowy wystawiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w którym potwierdza prawa cechowe miasta. Pergamin zachował się wraz z podwieszoną do niego pieczęcią.

Oprawa miejskich rejestrów z roku 1568 z herbem Płocka, dzieło introligatora Jana Oborczyka lub jego syna Stanisława, fot. facebook.com Muzeum Mazowieckie w Płocku

Wystawę opracował i jest kuratorem Arkadiusz Wagner. Współpracę przy tworzeniu wystawy podjęły: Barbara Rydzewska i Grażyna Szumlicka-Rychlik. Oprawę plastyczną przygotowały: Laura Dyczko i Katarzyna Bąkowska-Roszkowska. Autorami fotografii są: Adam Łukowski, Arkadiusz Wagner i Maciej Wróbel.

Wraz z wystawą powstał katalog „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego”, który uwiecznia przedstawiony zbiór.

Organizację wystawy przez Towarzystwo Naukowe Płockie i Muzeum Mazowieckie w Płocku wsparł samorząd województwa mazowieckiego oraz PKN ORLEN. Projekt został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU