REKLAMA

Komunikacja Miejska chwali się rewolucją

REKLAMA

Zakup nowych autobusów, zmiany tras i numeracji, instalacja biletomatów, zarządzanie flotą poprzez GPS oraz udostępnienie aplikacji dla pasażerów – to tylko niektóre z nowości, które zaprezentowała płocka Komunikacja Miejska podczas czwartkowej konferencji prasowej, podsumowującej „rewolucję w czerwoniakach”.

– Komunikacja Miejska zaczęła podsumowywać reformę. Kończymy w ten sposób projekt, który ma uczynić z niej nowoczesną komunikację – powiedział na czwartkowej konferencji prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Spotkanie z dziennikarzami rozpoczęło się w siedzibie KM przy ul. Przemysłowej. Tam zaprezentowano nowe funkcjonalności dla dyspozytorów.

– Pracownik uzyskuje informacje o wszystkich pojazdach i liniach, a także ich aktualne parametry techniczne – mówił prezes Komunikacji Miejskiej, Janusz Majchrzak. Kierownik działu eksploatacji i utrzymania ruchu w KM, Sławomir Pakulski uściślał, że wywoływane parametry techniczne to m.in. dane o pozycji skrzyni biegów, stan paliwa w zbiorniku, czy też jego temperatura. Na monitorze przedstawiany był aktualny ruch autobusowy w mieście. – W tej chwili na ulicach Płocka są 53 pojazdy, które dają sygnał o swojej pozycji. Sygnał jest odświeżany co 30 sekund – mówił Pakulski.

W autobusach zaprezentowano działanie biletomatów. W automatach można kupować bilety za gotówkę, ale także kartą płatniczą. Jak poinformowała nas Anna Kicińska, specjalistka ds. komunikacji w KM, system płatności zbliżeniowej zainstalowany jest we wszystkich autobusach, lecz z uwagi na trwające prace konfiguracyjne mogą występować w poszczególnych przypadkach problemy techniczne, które usuwane są na bieżąco.

Komunikacja Miejska w pierwszym etapie realizacji swoich zadań zakupiła 15 nowych, niskopodłogowych autobusów Solaris, w tym 10 Urbino 12 (12-metrowych) i pięć przegubowych Solarisów Urbino 18 (18-metrowych). Wszystkie autobusy posiadają klimatyzację i są wyposażone w automatyczne skrzynie biegów. Dziesięć z nich wyposażonych jest w silniki przystosowane również do tankowania biopaliwem.Nowością jest też system zewnętrznej, dźwiękowej informacji pasażerskiej, którą inicjuje pilot osoby niewidzącej lub słabowidzącej. Takie osoby przy użyciu pilota mogą wywołać komunikat głosowy, informujący o linii i kierunku jazdy autobusu.

Dzięki systemowi zarządzania flotą poprzez system GPS, pasażerowie mogą sprawdzić aktualną pozycję autobusu na mapie, która znajduje się na stronie internetowej Komunikacji Miejskiej, a także w aplikacji MyBus, którą można ściągnąć na urządzenia z systemem Android. Aplikacja podaje także rzeczywisty czas przyjazdu autobusów na wybrane przystanki.

W ostatnim czasie wprowadzono także nową kartę miejską, która charakteryzuje się większym bezpieczeństwem przechowywania danych – w porównaniu z tą starą. Wkrótce będzie można także przez internet ją doładowywać, a także złożyć wniosek o jej wydanie. Natomiast biletomaty pozwolą na sprawdzenie ważności karty miejskiej, która będzie funkcjonować również jako dokument, umożliwiający otrzymanie zniżek w programie partnerskim w wyznaczonych sklepach, zakładach usługowych i restauracjach.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU