REKLAMA

Kolektory słoneczne w Płocku i Gostyninie

REKLAMA

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku jest jednym z 12 szpitali w województwie mazowieckim, które będą ogrzewać wodę energią słoneczną. Koszt inwestycji w płockim szpitalu to 4,8 mln zł.

W subregionie płockim w projekcie bierze udział także szpital w Gostyninie – Zalesiu. – Projekt realizujemy w ramach tzw. mechanizmu szwajcarskiego – informował dziennikarzy podczas konferencji prasowej Adam Struzik, marszałek województwa. – Ma on na celu podniesienie efektywności energetycznej i wykorzystanie tzw. energii odnawialnej – dodał.

Farma solarna w szpitalu na Winiarach ma 1068 m. kw. powierzchni. Całość została umieszczona w tzw. pergoli, dzięki czemu usytuowanie jej na miejscu parkingu szpitala nie uszczupliło liczby miejsc na auta. Na podgrzanie wody w szpitalu pracować będzie 461 paneli pod kontrolą skomplikowanej instalacji. Oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody sięgną nawet do 25 proc. rocznie.

– Płocka instalacja jest największą tego typu w Polsce zasilającą jeden węzeł – poinformował Grzegorz Wieczorek z firmy Eco-therm, projektanta i wykonawcy farmy solarnej. – Ciepło jest odbierane przy dużym nasłonecznieniu. W okresie od marca do września są największe uzyski energetyczne. Nadwyżka jest gromadzona w zbiornikach akumulacyjnych i wykorzystana w godzinach największych rozbiorów, tj. między 6 a 8. Kolektory działają także zimą – tłumaczył mechanizm działania Wieczorek.Stanisław Kwiatkowski, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Płocku cieszy się z inwestycji ze względu na potencjalne i bardzo konkretne oszczędności.

Z kolei kolektory w WSZPZOZ w Gostyninie – Zalesiu składają się ze 141 paneli i zajmują 325 metrów kw. powierzchni. Projekt kosztował 1,7 mln. zł. Oszczędności w gostynińskiej placówce mają sięgnąć nawet do 32 proc. rocznie.

mag

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU