Kiedy płocczanie będą mogli pojechać rowerem miejskim?

REKLAMA

W czwartek została podpisana umowa na wykonanie systemu roweru miejskiego w Płocku. Zadania podjęła się firma Next Bike Polska. Cały system ma być gotowy na koniec lipca, jednak ratusz chce wcześniej uruchomić część stacji.

24 maja na powstającej obecnie trasie rowerowej podpisano umowę na stworzenie przez firmę Next Bike Polska systemu rowerów miejskich w Płocku. Umowę podpisał ze strony ratusza dyrektor MZD Tomasz Żulewski, natomiast Next Bike Polska reprezentował prezes zarządu Tomasz Wojtkiewicz.

Stacje rowerowe bez Radziwia, Gór, Ciechomic i… bez Orlenu. Dlaczego?

PowiązaneTematy

Zgodnie z umową, system ma powstać w ciągu 10 tygodni od podpisania umowy. Wynika z tego, że płocczanie będą mogli najpóźniej na koniec lipca przejechać się swoimi rowerami miejskimi. Jednak jeśli założenia ratusza uda się zrealizować, to wcześniej zostanie uruchomiona część stacji, która już będzie gotowa.

W sumie ma powstać 25 stacji rozproszonych po prawobrzeżnej części miasta. Każda stacja ma mieścić 10 rowerów, czyli oddanych do dyspozycji mieszkańców zostanie 250 jednośladów. Rowery mają być wyposażone w koszyk na bagaż.

Droższe wykonanie roweru miejskiego. A ile zapłacą za wypożyczenie płocczanie?

Co warte zaznaczenia, pierwsze 20 minut jazdy ma być darmowe, za dalsze 40 minut opłata wyniesie 1 zł, za następną godzinę 2 zł, a kolejną 5 zł. Ratusz zapewnił, że system będzie przystosowany zarówno do obsługi poprzez nowoczesne smartfony, jak i starsze telefony komórkowe.

– Jest to zachęta dla mieszkańców, by ten rower stał się środkiem alternatywnym dla komunikacji miejskiej, przede wszystkim wpisując się w idee niskiej emisji. Tak, abyśmy traktowali rower jako naturalny środek komunikacji – powiedział wiceprezydent Jacek Terebus.

Urząd miasta podpisał umowę z wykonawcą na 3 sezony obsługi stacji. Każdy sezon trwa od 1 kwietnia do 30 listopada (oprócz tegorocznego). W sumie koszt utrzymania systemu przez trzy lata będzie wynosił 3.217.000 zł.

Jak już będzie taka możliwość, specjalnie dla naszych czytelników przetestujemy rower miejski. Sprawdzimy, jak dokładnie funkcjonuje system i czy rzeczywiście będzie mógł stać się realną alternatywą dla komunikacji autobusowej.