Katarzyna Jamróz zaśpiewała najpiękniejsze pieśni żydowskie [ZDJĘCIA]

REKLAMA

W czwartek, 13 czerwca podczas pierwszego koncertu w historii Muzeum Żydów Mazowieckich, aktorka i piosenkarka Katarzyna Jamróz zaprezentowała najpiękniejsze pieśni żydowskie.

Na koncercie zjawiły się tłumy, a darmowe wejściówki rozdawane przed wydarzeniem rozeszły się w mgnieniu oka. Katarzyna Jamróz śpiewając najpiękniejsze pieśni żydowskie, przeniosła słuchaczy w piękny i zapomniany już świat z obrazów Chagalla; wzruszała, opowiadając historię rodem z krakowskiego Kazimierza, a momentami bawiła do łez, ukazując dość specyficzny humor towarzyszący – mimo różnych życiowych trudności – bohaterom tych dalekich i bliskich muzycznych podróży.

PowiązaneTematy

Na koncert „Najpiękniejsze pieśni żydowskie” złożyły się klezmerskie utwory, m.in. „Miasteczko Belz”, „Sha”, „Shtil”, jak też piosenki napisane specjalnie dla Katarzyny Jamróz przez Jacka Cygana i ostatniego żyjącego przedstawiciela autentycznych przedwojennych klezmerów w Polsce – Leopolda Kozłowskiego, wśród nich „Ta jedna łza” i „Memento Mortiz”. Wokalistce akompaniował Konrad Mastyło.

Katarzyna Jamróz jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, laureatką Grand Prix XIV Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, specjalizuje się w prezentacji muzyki żydowskiej w języku polskim i jidysz. Zaśpiewała kilka piosenek na albumie autorskim znanego galicyjskiego klezmera Leopolda Kozłowskiego „Rodzynki i migdały”. Wystąpiła w polskich wersjach musicali Kabaret, Hair, Chicago i Piaf. Jest też aktorką, można ją było zobaczyć m.in. w filmie „Pożegnanie z Marią”, czy serialu „Na dobre i na złe”.