REKLAMA

Już w sobotę regaty w Nowym Duninowie

REKLAMA

W najbliższą sobotę w Nowym Duninowie odbędą się Samorządowe Regaty Żeglarskie. Gdy wodniacy będą rywalizować o puchary marszałka, starosty i wójta, na lądzie będzie można skorzystać z wielu ciekawych atrakcji.

13 lipca na Zalewie Włocławskim odbędą się XXIV Regaty o Puchar Wójta, XIX o Puchar Starosty Płockiego i XVII Regaty o Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego, który sprawuje nad Regatami Patronat Honorowy.

Organizatorzy przewidują rozegranie Regat w klasach: T, T1, T2, T3 i Omega (wg P.Ż.G.P.) w 3 wyścigach.

Lipcowe Regaty w Nowym Duninowie od ponad 20 lat ściągają na Zalew Włocławski żeglarzy nie tylko z regionu Płocka, Włocławka i Gostynina, ale z całego Mazowsza i Kujaw. To jedna z niewielu imprez, podczas której spotykają się samorządowcy, wodniacy, motocykliści i przedstawiciele wielu innych środowisk związanych z turystyką oraz organizacjami pozarządowymi.

W sobotę w porcie w Nowym Duninowie nie zabraknie dobrego jedzenia i świetnych ludzi. Będzie można odbyć rejs statkiem Żeglugi Płockiej „Marianna” po Wiśle, wziąć udział w konkursach, wysłuchać szant i innej dobrej muzyki. Na scenie wystąpią m.in. Chór VOX CORDIS, zespół RIVERS, KRYSTIANO & ROMEN, Formacja LenArt oraz gwiazda – zespół DEFIS.

Już o godzinie 10 zebranych powitają Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Płockiego Mariusz Bieniek, Wójt Gminy Nowy Duninów Mirosław Krysiak oraz żeglarze z Nowego Duninowa, Płocka, Zgierza i Pabianic.

Dzień regat w Nowym Duninowie:

  • Zgłoszenia do wyścigów przyjmowane są w godz. 8.00 – 9.30.
  • Uroczyste podniesienie bandery i otwarcie regat odbywa się ok. 10.00.
  • Regaty rozgrywane są w klasach: T,T1, T2,T3, Omega w trzech wyścigach. Start do pierwszego wyścigu planowany jest tuż po godz. 11.15.

W czasie, gdy na wodzie odbywać się będą się wyścigi, na bulwarze będzie można oklaskiwać młodych i starszych artystów lub wziąć udział w zawodach i konkurencjach sportowych czy obejrzeć pokaz ratownictwa wodnego. Wesołe miasteczko też może okazać się świetną atrakcją sobotniego dnia nad Wisłą.

Jeszcze przed zakończeniem regat, po powrocie statku z rejsu Płock – Nowy Duninów, na scenie pojawiają się pierwsze zespoły muzyczne. Przed ogłoszeniem wyników Regat będzie czas na wspólne śpiewanie szant z zespołem.

  • Około godz. 15.30 do portu wjadą motocykliści.
  • Około godz. 16.00 ogłoszone zostaną wyniki regat i wręczone nagrody.

Puchar Wójta Gminy trafi do klubu, który zdobędzie największą ilość punktów, Puchar Starosty do zawodnika, który uzyska największa ilość punktów w regatach, Puchar Marszałka otrzymuje klub najliczniej reprezentowany w regatach. W tym roku dołączy Puchar Pabianickiego Klubu Sportów Wodnych dla załogi z najdalszego miejsca w klasyfikacji. Warto przy tym wspomnieć, że Klub ten obchodzi w tym roku 70. rocznicę istnienia.Trzy pierwsze miejsca w poszczególnych klasach premiowane są nagrodami rzeczowymi i dyplomami. Sponsorzy zadbali również o tych, którzy poradzą sobie gorzej.

  • O godz. 17.00 wystąpi zespół DEFIS.
  • O godz. 18.15 w porcie zagoszczą uczestnicy „Cudze chwalicie III edycja Duniów”, czyli offroadowcy.
  • O godz. 20.30 w porcie będzie można usłyszeć cygańskie pieśni i zobaczyć cygańskie tańce.
  • Po godz. 23.00 planowany jest pokaz sztucznych ogni.

Historia Regat w Nowym Duninowie

Pierwsze Regaty o Puchar Wójta Gminy Nowy Duninów odbyły się w roku 1996. Inicjatorami byli członkowie Klubu Żeglarskiego „Morka” z Płocka, którzy do dziś uczestniczą w organizacji imprezy. W 2001 roku Starosta Płocki podjął decyzję o współuczestnictwie w imprezie.

Były to pierwsze Regaty o Puchar Starosty Płockiego i VI o Puchar Wójta Gminy Nowy Duninów. Niezaprzeczalnie fakt ten wpłynął na dalsze losy Regat i podniósł ich prestiż. Krąg osób zaangażowanych w przygotowanie Regat oraz uczestników z roku na rok powiększał się, a Regaty w Nowym Duninowie przybierały coraz to nowe formy.

Po kilku latach nie były to już wyłącznie wyścigi łodzi żeglarskich. Do braci żeglarskiej przyłączały się coraz to większe rzesze osób mniej lub bardziej zainteresowanych tym sportem. Wójtowi udało się też zainteresować Regatami w Nowym Duninowie samorządowców sąsiednich gmin i powiatów.

W 2003 roku do organizatorów dołączył Adam Struzik. Wtedy właśnie, po raz pierwszy, wręczył Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego dla najszybszego jachtu. Obecnie w gronie współorganizatorów mamy lokalne Kluby Żeglarskie oraz Płocki Okręgowy Związek Żeglarski.

Jest to jedna z największych imprez na Zalewie Włocławskim i najważniejszych w regionie – Regaty Żeglarskie o trzy puchary, wliczane do GRAND PRIX Zalewu Włocławskiego. Lipcowe Regaty w Nowym Duninowie, to dobry moment na wymianę poglądów, doświadczeń związanych z rozwojem turystyki i wykorzystaniem turystycznym Wisły.

PetroNews już kolejny raz jest patronem medialnym wydarzenia.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU