Jutro wolne – święto!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pamiętajcie dzisiaj o zrobieniu zakupów, bo jutro możecie mieć z tym problem. 15 sierpnia to uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – dzień wolny od pracy.

Dla części Polaków jest to powód do wzięcia paru dni wolnego i wyjazdu na przedłużony weekend. Dla katolików to nie tylko dzień wolny od pracy, ale i świętowanie przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek, lecz została zabrana do Nieba. Ze względu na to, że w Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności, w niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów religijnych związanych z tym świętem błogosławi się wiązanki kwiatów. Dawniej wierzono, że taki bukiet nabiera cudownych, leczniczych właściwości. Podczas powrotu z kościoła zostawiano go wśród upraw, gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach, po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu. Był przechowywany bardzo pieczołowicie, okadzano nim izbę, trzymano w miejscu, które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach Polski często wiąże się ono ze świętem dożynek, ludowym świętem, połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji