REKLAMA

Jeszcze więcej białego dymu nad Płockiem. A w efekcie… gips

REKLAMA

Płocczanie zauważyli już zapewne, że z najgrubszego komina PKN Orlen wydobywają się jeszcze większe kłęby dymu. Jak wyjaśnia koncern, to efekt uruchomienia instalacji do odsiarczania spalin z elektrociepłowni. Powietrze ma być zdrowsze i czystsze.

Od 30 grudnia PKN Orlen rozpoczął pełną eksploatację nowej instalacji, która służy do odsiarczania spalin z elektrociepłowni Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Ma to znacznie zredukować emisję związków chemicznych, powstających w obiektach energetycznego spalania, a w efekcie przynieść poprawę jakości powietrza w naszym mieście.

Ale to nie wszystko. – Dzięki instalacji IOS i zastosowanej w niej technologii, w ofercie handlowej PKN Orlen pojawił się również nowy produkt – gips, co z kolei uruchomiło zewnętrzny projekt budowy fabryki płyt kartonowo-gipsowych w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu Produkcyjnego w Płocku, z założeniem stworzenia kilkudziesięciu nowych miejsc pracy – informuje biuro prasowe PKN Orlen.

Uruchomienie tej instalacji jest głównym krokiem na drodze do spełnienia rygorystycznych wymagań środowiskowych, które weszły w życie od 1 stycznia 2016 r . – Instalacja oczyszczania spalin, składająca się z odsiarczania, odazotowania i odpylania (IOS/SCR/EF), zaprojektowana została z wykorzystaniem najlepszych światowych praktyk w technologii oczyszczania spalin, zapewniających zdecydowaną redukcję emisji tlenków azotu (NOx), prawie całkowitą eliminację emisji tlenków siarki (SOx), oraz zmniejszenie o 84% emisji pyłów – zapewniają w koncernie.– Ochrona środowiska jest dla nas jednym z priorytetów. Cieszę się, że formalnie od dziś pracuje w Płocku najnowsza instalacja mokrego odsiarczania spalin. Wykonaliśmy pomiary, które potwierdzają, że spełniamy wszelkie wymagane normy środowiskowe. Podłączony do naszego „malowniczego” komina stały monitoring na bieżąco pokazuje, że utrzymujemy wysokie parametry oczyszczania i jakości powietrza. Biały dym, czy „pióropusz” unoszący się nad zakładem, to efekt większej o 1/3 zawartości pary wodnej – powiedział w dniu uruchomienia instalacji Arkadiusz Kamiński, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska.

Jak powiedział Marcin Wasilewski, Dyrektor Biura ds. Energetyki PKN Orlen, Zakładowa Elektrociepłownia w Płocku jest największym tego typu obiektem przemysłowym w Polsce. Wytwarza ona ciepło i energię elektryczną w kogeneracji, zasilając instalacje zakładu głównego, a jednocześnie dostarczając ciepło na potrzeby miasta. Jej łączna moc elektryczna wynosi 345 MWe, a łączna moc cieplna to 2149 MWt.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU