Jesteś autorem – masz swoje prawa. Poznaj je na konferencji

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ogólnopolską kampanię społeczną pn. „Jestem autorem. Znam swoje prawa” organizuje Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna. Na konferencję, dotyczącą ochrony prawa autorskiego i poszanowania własności intelektualnej w kontekście fotografii i filmu, stowarzyszenie zaprasza wszystkich twórców, a szczególnie fotografów.

Płoccy fotografowie, skupieni przy PGF, chcą m.in. edukować w zakresie prawa autorskiego i walczyć z nieuczciwością, związaną z prawem autorskim. Jednym z celów stowarzyszenia jest również podnoszenie świadomości społecznej w dziedzinie prawa i własności intelektualnej.

– Zmierzamy do tego, by publikacje materiału fotograficznego i filmowego w dzisiejszych czasach nie wiązały się z ryzykiem utraty kontroli nad zamieszczonym materiałem – mówi Arkadiusz Gmurczyk, fotograf i jednocześnie prezes stowarzyszenia. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to długi, żmudny i niełatwy proces, ale uważamy, że nie można się od tej pracy uchylać. Wymaga on konsekwencji, zaangażowania możliwie największej ilości zainteresowanych osób, nagłośnienia problemu oraz wytrwałości. W grę wchodzi zmiana ludzkich przyzwyczajeń, a te nie poddają się łatwo. Obawiamy się, że jeśli nie pojawią się zdecydowane postawy, rewolucja cyfrowa i internetowa może przynieść fotografii więcej szkody niż pożytku – podsumowuje.

– Zmierzamy do tego, by publikacje materiału fotograficznego i filmowego w dzisiejszych czasach nie wiązały się z ryzykiem utraty kontroli nad zamieszczonym materiałem – Arkadiusz Gmurczyk, fotograf, prezes Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna

Organizatorzy konferencji zwracają uwagę na szczególne zagrożenie, jakie niesie ze sobą Internet, podając przykład serwisu Tumblr.com, który zawiera mnóstwo zdjęć, wykorzystywanych przez użytkowników sieci. Nikt nie panuje tu nad prawami autorskimi, a ofiarami naruszenia tych praw mogą być nie tylko znani twórcy, ale również przeciętni użytkownicy internetu. Nasze zdjęcie z wakacji może stać się nagle obrazkiem, ilustrującym artykuł na czyimś blogu. Dlatego właśnie ten temat dotyczy nas wszystkich.

Kampanię na rzecz ochrony praw autorskich w Polsce w kontekście fotograficznym rozpoczął gigant fotografii – firma Nikon. To właśnie akcja Nikona “Twoje zdjęcie – twoje prawo” jest powiązana z kampanią PGF na rzecz praw autorskich i własności intelektualnej, a na konferencji stowarzyszenia, która odbędzie się już w najbliższy piątek, Nikon Polska po raz pierwszy publicznie pokaże najnowszy super teleobiektyw 800/5.6 E FL ED VR.

Informacje o kampanii można znaleźć na PROFILU FB wydarzenia. Spotkanie, które odbędzie w piątek 7 czerwca o godz. 17 w auli budynku 9E Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku (al. Kilińskiego 12) ma charakter otwarty i bezpłatny. Uczestników obowiązuje jedynie błyskawiczna rejestracja dostępna na stronie www.pgfplock.pl/jestem-autorem. Pierwsze 50 zarejestrowanych na stronie osób, które wezmą udział w konferencji, otrzyma unikalne upominki – pamiątki, nawiązujące do tematyki wykładu. A wiedzą będzie dzielił się z uczestnikami Wiktor Sobolewski – specjalista do spraw produktów zawodowych, odpowiedzialny w Nikon Polska za program Nikon Professional Services (NPS) oraz projekt fotoprawo.pl.

Portal PetroNews.pl jest patronem medialnym przedsięwzięcia. Przygotowujemy również pewną inicjatywę dla płockich fotografów, o której być może usłyszycie już na konferencji.

prawo-autorskie-pgf1

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji