REKLAMA

Jedyny oddział przygotowania wojskowego w powiecie. I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku

REKLAMA

Jeśli szukasz przygody życia, chcesz spełnić swoje marzenia i nie boisz się nowych wyzwań, liceum mundurowe CN-B Feniks jest właśnie dla Ciebie! Jedyne profesjonale i certyfikowane liceum mundurowe w powiecie płockim rozpoczyna rekrutację.

Feniks od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej, Wojskową Komendą Uzupełnień w Płocku oraz 64. Batalionem Lekkiej Piechoty, który wchodzi w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki tej współpracy, przyszli żołnierze są profesjonalnie przygotowani do służby wojskowej. Owocem wieloletniej współpracy z wojskiem jest utworzenie w liceum Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych oraz Oddziałów Przygotowania Wojskowego.

I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku jest jedyną szkołą w powiecie, która otrzymała zezwolenia na utworzenie takich klas. Droga do tego nie była łatwa. Zgodę na utworzenie OPW (Oddziału Przygotowania Wojskowego) wydaję Minister Obrony Narodowej po zasięgnięciu opinii Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Zgodnie z założeniami programu, na terenie każdego powiatu w Polsce ma zostać utworzona szkoła wspierana przez resort Obrony Narodowej.

Jak wygląda nauka w I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku? Trzeba pamiętać, że jest to liceum ogólnokształcące, którego cykl nauczania kończy się egzaminem maturalnym. Uczniowie mają te same przedmioty, jak ich rówieśnicy w innych liceach z tą różnicą, że zakres programy jest wzbogacony o przedmioty specjalistyczne. Wśród nich jest przygotowanie wojskowe czy samoobrona i techniki interwencyjne. Na początku jednak to szkolenie z musztry i zasad żołnierskiego zachowania. Bardzo ważne jest zapoznanie uczniów z regulaminami sił zbrojnych, elementami kodeksu honorowego żołnierza zawodowego Wojska Polskiego.

Każdego roku jest na to niewiele czasu, ponieważ już w październiku odbywa się uroczyste ślubowanie uczniów pierwszych klas. Odbywa się ono w Sopocie, w kościele garnizonowym. Cała uroczystość jest oparta na ceremoniale wojskowym. To bardzo ważna chwila dla całej społeczności Feniksa. Ten wzruszający moment, kiedy kilkuset uczniów w jednolitym umundurowaniu maszeruje ulicami Sopotu, popularnym Monciakiem, a potem na wzór wojskowy składa rotę ślubowania, na długo pozostaje w pamięci uczniów i wielu rodziców, którzy specjalnie przyjeżdżają zobaczyć to wydarzenie.

Głównym atutem szkoły są szkolenia praktyczne. Prowadzą je wykwalifikowani instruktorzy, nauczyciele z bogatym doświadczeniem w służbach mundurowych. To przede wszystkim byli oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, Policji czy Państwowej Straży Pożarnej. Początek szkolenia to organizacja łączności, taktyka wojskowa oraz wyszkolenie strzeleckie. Szkoła współpracuje w tym zakresie ze strzelnicą Ligi Obrony Kraju, a także z wojskową jednostką patronacką.

Wysoki poziom wyszkolenia uczniów Feniksa doceniony został przez Ministerstwo Obrony Narodowej, które delegowało płocką szkołę do udziału w Wielkiej Defiladzie „Silni w Sojuszach”, która 3 maja 2019 r. przeszła ulicami Warszawy.

Oprócz tego, uczniowie I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku przygotowują się do samodzielnych skoków spadochronowych czy też nurkowania.Absolwenci szkół Feniksa mogą liczyć na szereg korzyści po ukończeniu liceum. Po pierwsze, uczeń jest objęty systemem szkolenia, który w sposób profesjonalny przygotowuje kandydata do pełnienia służby w wojsku polskim, policji, straży pożarnej czy straży granicznej. Podczas nauki uczeń odbywa szkolenia teoretyczne
i praktyczne na terenie jednostek wojskowych, gdzie w rolę nauczycieli wcielają się zawodowi żołnierze. To niezwykle cenne doświadczenie, ponieważ niewielu młodych ludzi może fizycznie zetknąć się z prawdziwym wojskiem, wyposażeniem, może wyrobić sobie bardziej realny wizerunek swojej przyszłej pracy. Można to porównać trochę do praktycznego nauki zawodu.

Kolejny plus to preferencyjne warunki podczas przyszłej rekrutacji do Wojska Polskiego. Uczniowie otrzymują dodatkowe punkty do Akademii Wojskowych, ale też do terytorialnej służby wojskowej. Bardzo istotny bonus to skrócona służba przygotowawcza. W tym roku to tylko 12 dni. Wyobraźmy sobie młodego człowieka, który tuż po zdaniu matury może bardzo efektywnie spędzić wakacje i tuż po nich podjąć ciekawą, stałą i dobrze płatną pracę. Może również na dodatkowych preferencyjnych warunkach rozpocząć studia wojskowe.

Profesjonalne liceum mundurowe Feniks to miejsce dla ludzi ambitnych, gotowych podejmować nowe wyzwania. Wszyscy uczniowie, kadra dydaktyczna i instruktorzy są członkami IX Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Płocku, organizacji proobronnej od kilkunastu lat współpracującej z MON.

Obecnie w ośmiu oddziałach liceów mundurowych CN-B Feniks uczy się ponad 1100 uczniów. Licea mundurowe CN-B z powodzeniem funkcjonują w Białymstoku, Ciechanowie, Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku i Radomiu. Od września tego roku uruchomione zostaną nowe placówki w Iławie i Wyszkowie.

Kto może zostać uczniem Feniksa?

Uczniem może zostać każdy młody człowiek, który swoją przyszłość wiąże z mundurem lub chce przeżyć przygodę życia.

Na początku należy pobrać wniosek o przyjęcie do szkoły. W przypadku szkół Feniksa, można go pobrać w formie elektronicznej na stronie internetowej www.szkolyfeniks.pl, wybrać miasto, gdzie chcemy podjąć naukę, a następnie wejść do zakładki Strefa Kandydata. Wypełniony wniosek dostarczamy do szkoły do dn. 31.05.2021 r.

Nowością podczas rekrutacji są Wirtualne Dni Otwarte, które są prezentowane na Facebooku Feniksa w konwencji „na żywo”. Wszystko o I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku na naszym FB: 14 maja br. o godz. 13.00.

Więcej o liceach CN-B Feniks: www.szkolyfeniks.pl oraz https://www.facebook.com/feniksCNB.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU