REKLAMA

Jakie propozycje dla Płocka w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

REKLAMA

W poniedziałek ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jakie propozycje mają mieszkańcy dla regionu płockiego?

Można już głosować na najciekawsze projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Energia ze słońca, kino pod chmurką, ścieżki pieszo-rowerowe czy mobilne rowerowe miasteczko to tylko część z propozycji zgłoszonych w regionie płockim.

Na realizację zwycięskich projektów samorząd Mazowsza przeznaczy 25 mln zł. Głosowanie na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza potrwa do 10 października.

Do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 252 projekty. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 114 z nich, w tym 13 z regionu płockiego.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że budżet obywatelski daje mieszkańcom możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną przeznaczone środki z budżetu Mazowsza.

– Najpierw Mazowszanie mogą zgłaszać projekty, a potem wybierają te, które według nich powinny zostać zrealizowane. W ten sposób Budżet Obywatelski Mazowsza aktywizuje i integruje, a także daje nam swobodę w wyborze najważniejszych dla nas przedsięwzięć. Zachęcam do współdecydowania o tym, co powstanie w regionie i do głosowania – mówił marszałek Adam Struzik.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl do 10 października br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny.

W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach.

Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2022 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł.

fot. Wiktor Pleczyński

13 projektów z regionu płockiego

W regionie płockim pozytywną ocenę otrzymało 13 projektów. Ich wartość to w sumie blisko 5 mln zł. Marszałek zachęcał do głosowania na najlepsze projekty.

– Mieszkańcy regionu płockiego zgłosili do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza ciekawe i różnorodne propozycje. Wiele z nich dotyczy bezpieczeństwa na drodze np. budowa ścieżek pieszo-rowerowych, oświetlenie przejść dla pieszych czy mobilne rowerowe miasteczko. Są też projekty kulturalne, takie jak: kino pod chmurką w Gostyninie czy spotkania w Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach. Wybór jest duży, warto wybrać najlepszy projekt – zachęca marszałek.

Do 10 października głosować można na jeden z poniższych projektów: 1. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 574 Gąbin-Dobrzyków (1 000 000 zł);
 2. W gminach powiatu płockiego mobilne rowerowe miasteczko – na naszych drogach bezpieczne jest dziecko (340 000 zł) – mobilne miasteczka rowerowe dla gmin powiatu płockiego i szkolenia dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
 3. Zrozumieć Świat Przez Doświadczenia (40 000 zł) – zajęcia z chemii oraz konkurs „Atomowa chemia” dla dzieci w wieku 11-14 lat;
 4. Budowa parkingu na terenie Szpitala Psychiatrycznego w Gostyninie (995 000 zł);
 5. Edukacja i bezpieczeństwo w ruchu drogowym – doskonalenie techniki jazdy dla kierowców w wieku 18-24 i kierowców powyżej 55. roku życia (118 000 zł);
 6. Kino pod gostynińską chmurką (40 000 zł) – cotygodniowe kino plenerowe w Gostyninie, w okresie wakacyjnym;
 7. Bezpieczne przejścia dla pieszych na drogach wojewódzkich w Gostyninie (661 815 zł) – wykonanie doświetlonych przejść w Gostyninie: przy ul. 18 Stycznia – 7 przejść, ul. Legionów Polskich – 2 przejścia, ul. Bierzewicka – 5 przejść, al. Mikołajczyka – 2 przejścia, ul. Zamkowa – 1 przejście, ul. Kowalska – 1 przejście, ul. Szkolna – 2 przejścia, ul. Krośniewicka 1 przejście;
 8. Modernizacja elewacji budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku (część wysoka i niska wraz z Przychodnią Specjalistyczną) (1 000 000 zł);
 9. Sztuka swobodnego przekazu – spotkania artystyczne (edycja 2) (111 000 zł) – interdyscyplinarny projekt o charakterze artystycznym oferujący odbiorcom różnorodne propozycje ze świata teatru, muzyki, sztuki ulicznej, sztuki alternatywnej;
 10. „Przystanek Relacje” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu płockiego (200 000 zł) – zajęcia edukacji pozaformalnej dla dzieci i młodzieży, ukierunkowane na budowanie relacji i odbudowywanie więzi społecznych zaburzonych w konsekwencji pandemii COVID-19;
 11. „Przystanek Relacje” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu płockiego 2 (200 000 zł) – zajęcia edukacji pozaformalnej dla dzieci i młodzieży, ukierunkowane na budowanie relacji i odbudowywanie więzi społecznych zaburzonych w konsekwencji pandemii COVID-19;
 12. Każde pokolenie chce uczestniczyć w kulturze – wspólne potrzeby różnych pokoleń (120 000 zł) – organizacja jednodniowych cyklicznych spotkań w Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach dla łącznej grupy 800 uczestników;
 13. Energia ze Słońca – ekologia i oszczędność (130 000 zł) – instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy z siedzibą w Płocku.

29 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 29 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 8,2 mln zł. Znalazły się pośród nich m.in.: tajemniczy ogród, młodzi reportażyści na tropie Olendrów, in vitro, różowa skrzyneczka czy rehabilitacja pocovidowa.

Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji urzędu marszałkowskiego, podkreśla rosnące zainteresowanie Budżetem Obywatelskim Mazowsza i wskazuje nowe cele.

– W porównaniu z pierwszą edycją, w tym roku poddajemy pod głosowanie więcej projektów. Liczymy też na to, że liczba głosujących w drugiej edycji przekroczy 50 tysięcy mieszkańców Mazowsza, w pierwszej edycji BOM zagłosowało 37 880 osób – mówiła Sara Michalska.

Pełną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania można znaleźć na stronie internetowej:
Lista ogólnowojewódzka
Lista projektów z regionu płockiego

fot. Wiktor Pleczyński

Płockie projekty w I edycji BOM

W poprzedniej, pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy wybrali do realizacji siedem projektów z regionu płockiego:

 1. Konserwacja Sztandaru Szkoły Powszechnej nr 2 w Sierpcu z 1929 r.;
 2. Zakup ambulansu sanitarnego dla Szpitala Psychiatrycznego w Gostyninie;
 3. Modernizacja wejścia głównego wraz z holem i klatką schodową gmachu głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku;
 4. Budowa aktywnych przejść dla pieszych w m. Staroźreby (gm. Staroźreby) w pasie drogi wojewódzkiej nr 567;
 5. Wybudowanie miejsc parkingowych dla pacjentów wraz z utwardzeniem drogi wjazdowej z ciągiem pieszym na nieruchomości w Płocku przy ul. Strzeleckiej 3;
 6. Zrozumieć świat przez doświadczenia;
 7. 100-etka Lema!! Regionalny Festyn naukowo-literacki.

Część z nich została już zrealizowana, a pozostałe są w trakcie realizacji. Jednym z nich jest projekt „Setka Lema! Regionalny Festyn naukowo-literacki”. Jak podkreśla autorka projektu Joanna Fabisiak, założeniem projektu było propagowanie przedmiotów ścisłych i literatury wśród najmłodszych mieszkańców regionu.

– Podczas festynu uczestnicy mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z eksperymentami chemicznymi i fizycznymi, symulatory VR – poruszanie się w kosmosie, robot Zosia, warsztaty z robotyki, eksperymenty z suchym lodem, szklaną różą, pastą dla słonia i wiele innych. Festyn był ciekawym połączeniem edukacji z aktywizacją społeczną, a nasze stoiska odwiedziło ponad 3 tys. osób – informuje. – To jeszcze nie koniec zaplanowanych działań w projekcie. 1 października odbędzie się konkurs tematyczny w formie quizu z wykorzystaniem tabletów, dotyczący wiedzy o Lemie, jego twórczości, a także jego wypływu na świat naukowy i obecną teraźniejszość – dodaje Joanna Fabisiak.

fot. Wiktor Pleczyński

Radny Miasta Płocka i Dyrektor Delegatury Urzędu Marszłkowskiego w Płocku Tomasz Kominek zwrócił uwagę na potrzebę korzystania z doświadczeń wojewódzkich i usprawnienie systemu głosowania w Budżecie Obywatelskim Płocka.

– Muszę jako mieszkaniec Płocka pochwalić dyrektor Sarę Michalską, ponieważ wdrożyła znacznie lepszy, z punktu widzenia mieszkańca i oddawania głosów, system niż ten, który jest w Urzędzie Miasta Płocka. Mam nadzieję, że w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka skorzystamy z doświadczenia pani dyrektor, bo również ma to znaczenie, w jaki sposób można oddawać głos – zwracał uwagę Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na dedykowanej stronie internetowej, a także na profilu FB Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Wyniki tegorocznej edycji BOM zostaną ogłoszone do 15 października 2021 r.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. Mieszkaniec Gąbina says:

  Ścieżka rowerowa Gabin- Dobrzyków,tak naprawdę jej fragment czyli odcinek przebiegający przypadkowo przez Grabie Nowe( na tyle wystarczy pieniędzy) , miejscowość,w której przypadkiem mieszka radny PSL pan Nowacki. Nazwa projektu celowo wprowadza opinie mieszkańców w błąd.

 2. warto mieć promotora says:

  Widać, że odbywa się promocja kandydatki do RMO. Najważniejsze, aby dobrze działała na rzecz swojego osiedla.
  Pisze poważnie. Bez dalszych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU