REKLAMA

Jakie błędy popełniają Polacy przy spisie powszechnym? Jak się do niego przygotować?

REKLAMA

Urząd Statystyczny po pierwszych tygodniach trwania Narodowego Spisu Powszechnego ustalił najczęstsze błędy i problemy, jakie występują przy procedurze. Radzi też jak bezproblemowo dokonać spisu.

Po pierwszych dwóch tygodniach Narodowego Spisu Powszechnego 2021, Urząd Statystyczny zdiagnozował najczęstsze pomyłki popełniane przez osoby korzystające z samospisu przez Internet.

– Najważniejsza porada dla spisujących się osób: warto się dobrze przygotować, dokładnie czytać pytania i podpowiedzi zawarte w aplikacji, a w razie wątpliwości lepiej sprawdzić daną informację i wrócić do formularza później. Na dokończenie spisu mamy 14 dni od pierwszego logowania. Jeśli jednak definitywnie zakończymy spis i potwierdzimy poprawność przekazanych danych, nie ma już możliwości ich poprawiania – zwraca uwagę Urząd Statystyczny w Warszawie.

Aplikacja jest intuicyjna i pozwala sprawnie przechodzić na kolejne strony formularza spisowego. Instytucja podkreśla, że informacje wymagane podczas spisu są podstawowe i nie powinny nastręczać problemu.

– Są to między innymi podstawowe dane osobowe, poziom wykształcenia czy wykonywana praca. Wszyscy znają na nie odpowiedzi, jednak nie każdy wpisuje poprawne dane. Z czego to wynika? Najczęściej z pośpiechu, nieczytania pytań i odpowiedzi do końca. Rzadziej z niezrozumienia pytania, skomplikowanej sytuacji, czy dylematów z wyborem poprawnej odpowiedzi – zaznacza urząd.

Zdarzają się jednak pytania, przy których mieszkańcy mają wątpliwości. Chodzi np. o ustalenie relacji rodzinnych, wykonywany zawód, dane dotyczące mieszkania: powierzchni użytkowej, statusu własnościowego czy źródła ogrzewania. W takiej sytuacji lepiej upewnić się i wpisać poprawną odpowiedź nie później, niż 14 dni od pierwszego otworzenia formularza.

Problemy pojawiają się również przy temacie osób przebywających za granicą: czy należy takie osoby podawać w formularzu, czy nie. Odpowiedź zależy od stanu formalnego. Osoby wymeldowane i mieszkające na stałe za granicą nie muszą się spisywać. Jeśli jednak dana osoba pozostaje zameldowana w kraju, to niezależnie od tego, jak długo mieszka za granicą, powinna wypełnić obowiązek spisowy i może to łatwo zrobić przez Internet.

Jeśli ktoś podczas spisu zapomniał podać informacje o osobie pełnoletniej, nic się nie stało – dana osoba może spisać się sama. W przypadku dzieci, informacje o nich może uzupełnić inna osoba dorosła, która jeszcze się nie spisała.

Warto pamiętać o tych wszystkich zasadach, zwłaszcza w momencie potwierdzania zakończenia spisu. Nie ma bowiem możliwości powrotu do ostatecznie zamkniętego formularza i poprawienia podanych tam informacji.

Oprócz pytań związanych z aplikacją spisową pojawiają się też zgłoszenia, dotyczące dostępności spisu internetowego i telefonicznego, metod w pełni bezpiecznych.– W przypadku samospisu internetowego na stanowiskach utworzonych w urzędach gmin i miast, ze względu na sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia, warto wcześniej sprawdzić telefonicznie, czy stanowisko komputerowe jest dostępne i czy nie ma do niego kolejki. Jeśli chętnych jest za dużo, warto poczekać i zadzwonić za kilka dni lub spisać się przez Internet z pomocą członka rodziny, lub innej bliskiej osoby – informuje urząd.

Spis kończy się 30 września i choć zostało jeszcze dużo czasu, to Urząd Statystyczny zachęca do niezostawiania tego obowiązku na ostatnią chwilę.

Można też dokonać spisu przez telefon

Alternatywą dla samospisu internetowego jest infolinia spisowa dostępna pod numerem 22 279 99 99. Wówczas sami inicjujemy kontakt z przeszkolonym konsultantem infolinii, mając pewność, że rozmawiamy z osobą uprawnioną do przeprowadzenia spisu.

– W odpowiedzi na duże zainteresowanie tą formą spisu, Urząd Statystyczny w Warszawie zwiększył dziesięciokrotnie obsadę infolinii, co powinno znacząco poprawić jej funkcjonowanie dla mieszkańców województwa mazowieckiego. Wzmocnienie obsady spisu telefonicznego zostało przeprowadzone przede wszystkim z myślą o osobach starszych, które mogą w ten sposób łatwo i bezpiecznie spisać się nie wychodząc z domu – wyjaśnia instytucja.

Należy pamiętać, że w kwietniu nie będzie telefonów od rachmistrzów. W razie otrzymania telefonu z wezwaniem do spisania się lub informacji, że dzwoni do nas rachmistrz, należy odłożyć słuchawkę i zgłosić ten fakt na infolinię spisową (22 279 99 99).

Rachmistrzowie nie pytają o konto, dochody, majątek, posiadane nieruchomości czy sprzęty w mieszkaniu. Nie pytają również o nasze wyjazdy, nie mają też prawa pytać o żadne dokumenty. Przypadki wyłudzeń takich informacji, oprócz infolinii spisowej, można również zgłaszać w swoim urzędzie miasta lub gminy, a także na policji.

Ze względu na sytuację epidemiczną i ograniczenia w funkcjonowaniu urzędów miast i gmin, warto by każdy, kto ma w rodzinie osoby starsze, zaproponował im pomoc w wypełnieniu obowiązku spisowego. W tych trudnych tygodniach takie wsparcie dla osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID-19 ma niebagatelne znaczenie.

Porady spisowe od Urzędu Statystycznego dla seniorów:

 1. Jeśli nie możesz spisać się samodzielnie przez Internet, zadzwoń na infolinię spisową i wybierz bezpieczny spis przez telefon.
 2. Chcąc skorzystać ze stanowiska do samospisu w gminie, pamiętaj o pandemii i aktualnych obostrzeniach. Zadzwoń i sprawdź, na jakich zasadach działa punkt spisowy.
 3. Podczas spisu uważnie i bez pośpiechu czytaj pytania i odpowiedzi.
 4. Sprawdź zaznaczone odpowiedzi i wpisane informacje, zanim przejdziesz na kolejną stronę formularza.
 5. Zastanów się, czy na pewno spisałeś współmieszkańców – zwłaszcza dzieci i osoby przebywające za granicą, ale nadal zameldowane pod Twoim adresem.
 6. Osoby pełnoletnie, których nie spisałeś, będą mogły zrobić to same. Poinformuj ich o tym.
 7. Jeśli zostałeś spisany przez współmieszkańca (małżonka), nie musisz logować się już do aplikacji spisowej – Twoje dane są już w systemie.
 8. Pamiętaj! Jeśli na końcu spisu potwierdzisz poprawność przekazanych danych, po zamknięciu aplikacji nie masz możliwości ich poprawienia.
 9. Jeśli wśród Twoich bliskich, sąsiadów, znajomych są osoby starsze, które nie posiadają komputera, pomóż im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy.
 10. Jeśli spisałeś się przez Internet (w domu lub punkcie spisowym) albo poprzez Infolinię spisową, zrealizowałeś tym samym swój obowiązek udziału w spisie i nikt nie ma prawa do Ciebie zadzwonić w tej sprawie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. Anonim says:

  Jak można zmienić innformację podaną we wpisie, który został już zatwierdzony. Brak takiej możliwości nie ma logicznego uzasadnienia. Wszystko można zmienić, co uzasadnia nasze życie. Przyjęcie zasady, że nie można poprawić spowoduje , że cały spis będzie zawałszowany!!!.

 2. zagubiony chasyd says:

  Nie ma porady w dość ważnych kwestiach:
  – jakie mniejszości narodowe są dopuszczalne do wpisania? Czy można np wpisać narodowośc śląsko-kaszubsko-niemiecka pochodzenia żydowskiego lub chazarsko-karaimskiego
  – jakie języki domowe są dopuszczalne do wpisania? Czy można wpisać językI: śląski, kaszubski, idysz, białoruski, ibo-itshakiri ?
  – jakie wyznania religijne są dopuszczalne do wpisania? Czy można wpisać : islam, chasytyzm, szamanizm, animizm, pastarianizm, rastafarianizm, scientyzm, wyznawca wielkiego manitou, mzimu, dżużu lub voodo, buddyzm tybetański, buddyzm wedyjski, maoizm,
  – przynależność do jakich kościołów jest dopuszczalna? czy można być członkiem: kościoła latającego potwora spaghetii, kościoła scientologicznego, kościoła, czcicieli mamony, kościoła ministry of miraculum. kościoła dipper bible life.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU