REKLAMA

Jaki router wybrać? Połączenie internetowe w Twoim domu

REKLAMA

Wybór odpowiedniego rutera wbrew pozorom jest dość poważnym zadaniem. Nie każde urządzenie jest odpowiednie do danego połączenia internetowego i będzie w stanie zapewnić dobry zasięg na całej powierzchni domu lub mieszkania.

Czym różnią się rutery?

Ruter tworzy lokalną sieć i współdzieli internet na danej powierzchni. Może również spełniać dodatkowe funkcje, takie jak zwiększanie poziomu bezpieczeństwa w sieci albo udostępnianie drukarki i dysków w sieci domowej bez konieczności podłączenia kablowego.

Wiele osób korzysta z urządzenia dostarczonego przez operatora po podpisaniu umowy. Rozwiązanie to jest najprostsze, gdyż ruter będzie dostosowany do możliwości obsługi technologii dostępu do Internetu – często jednak nie jest jednak najlepszy i nie ma dodatkowych zastosowań.

Wyspecjalizowane modele mają bowiem wbudowane zapory sieciowe oraz systemy antywirusowe, a czasem nawet VPN. Dobry ruter pomaga również poprawić prędkość transmisji danych, płynność przesyłania strumieniowego podczas przeglądania filmów lub słuchania muzyki z serwisów Netflix lub Spotify, czy wysokość parametrów w grach (na przykład ping).

Odpowiedni ruter dla danej przestrzeni

Ważne jest dopasowanie rutera do powierzchni budynku oraz przestrzeni, na jakiej ma być dostępna sieć bezprzewodowa. W mieszkaniu i w przypadku użycia Internetu do podstawowych czynności wystarczy podstawowy model obsługujący częstotliwość 2,4 GHz.

Dom o większej powierzchni lub piętrowy wymaga już jednak systemów modularnych, gdzie oprócz routera stosuje się punkty dostępowe (most pomiędzy siecią przewodową, a bezprzewodową), przełączniki czy systemy mesh (czyi kilka ruterów). Na ogromnych przestrzeniach umieszcza się wiele punktów dostępowych i przełączników, a także firewalle sprzętowe.Zakłócenia w dostępie do Internetu mogą być powodowane słabym sygnałem – tłumieniem, powodowanym przez ściany, a nawet przemieszczających się ludzi. Częstotliwość 2,4GHz łatwiej przenika przez ściany, jednak większa ilość urządzeń pracujących na tej częstotliwości powoduje zakłócenia, a w efekcie niższą szybkość połączenia. Częstotliwość 5GHz jest bardziej odporna na zakłócenia, dlatego pozwala osiągnąć wyższą prędkość transmisji, ma jednak mniejszy zasięg.

Najlepszy ruter do gier i filmów

Poprawianie ustawień komputera czy nawet kupowanie lepszego modelu specjalnie przeznaczonego do gier może okazać się bezcelowe, gdy połączenie internetowe jest niestabilne. Dla graczy kluczowe pojęcie to ping, które w praktyce oznacza narzędzie służące do sprawdzenia czy można przetransportować informację wewnątrz sieci bez żadnych błędów po drodze.

Wysoki ping oznacza zatem słabsze połączenie internetowa, a co za tym idzie przegraną w grze. Ponieważ gracze najczęściej nie przemieszczają się, najlepiej sprawdzi się tu połączenia kablowe, ewentualnie połączenie WiFi w standardzie 802.11ac.

Ponieważ obecnie – dzięki powszechności serwisów streamingowych jak Netflix, CDA, HBO GO, VOD i tym podobne – całościowe pobieranie nie jest konieczne do przeglądania filmów czy seriali, sprawdzi się tu właściwie większość dostępnych na rynku ruterów. Dostawcy internetu oferują z reguły stosunkowo wysoką prędkość pobierania, co w połączeniu ze standardowym, dwuzakresowym routerem pozwoli na obejrzenie filmu bez problemów w transmisji. Najlepiej będzie wybrać model rutera wspierający technologię MU-MIMO, gdyż pozwala na utrzymywanie ciągłego połączenia z większą liczbą urządzeń jednocześnie.

artykuł promowany

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU