REKLAMA

Wyciekły dane z Facebooka. Policja ostrzega: „Odnotowano pierwsze próby logowań”

REKLAMA

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega, że po wycieku danych użytkowników Facebooka na początku kwietnia, pojawiły się już pierwsze próby logowań do innych serwisów internetowych przy wykorzystaniu danych użytkowników.

O wycieku danych użytkowników (w tym z Polski) portalu społecznościowego Facebook – łącznie ok. 553 mln osób – zrobiło się głośno 3 kwietnia br.

– W ostatnim okresie odnotowano pierwsze próby logowań do innych serwisów internetowych, poprzez wykorzystanie opcji „Zaloguj się przez konto Facebook” – informuje Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. – Sprawcy, korzystając z tej metody, próbują zalogować się do innych serwisów wykorzystując dane użytkowników portalu Facebook – wyjaśniają funkcjonariusze.

Według ustaleń, potencjalni pokrzywdzeni otrzymali w ostatnim czasie na swoje skrzynki mailowe informacje o konieczności aktywacji konta. Dane zostały wykorzystane m.in. do prób aktywacji usługi streamingowej, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do pozyskania innych wrażliwych danych, np. numerów kart płatniczych czy numerów PESEL.– Każda osoba w przypadku otrzymania maila z linkiem do aktywacji nie powinna podejmować żadnej akcji. Jest to próba przejęcia konta przez sprawców z możliwością przejęcia naszych danych – ostrzega policja.

PAMIĘTAJMY

  • regularnie dokonujmy zmian haseł dostępu do swoich zasobów cyfrowych;
  • stosujmy uwierzytelnianie dwuskładnikowe wszędzie tam gdzie jest to możliwe.

A jak sprawdzić, czy wasze dane również znajdują się wśród 553 milionów osób, których dane wyciekły z Facebooka? Można skorzystać ze strony „Have I been pwned?”, która gromadzi dane z wycieków i każdy może sprawdzić, czy teraz lub w przeszłości jego dane zostały skradzione. Stroną hadibeenpwned.com zarządza Troy Hunt – australijski dyrektor regionalnego oddziału Microsoft. Warto jednak podkreślić, że nie mamy gwarancji, czy witryny nie rejestrują wpisywanych numerów telefonów.

źródło: Komenda Główna Policji

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. AntySyjonista says:

    najlepsza recepta: nie miec zydobooka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU