REKLAMA

„Okrutny gwałt w centrum Płocka” – jak rozpoznać, czy to prawda?

REKLAMA

Komenda Miejska Policji w Płocku ostrzega przed fałszywymi informacjami, dotyczącymi dramatycznego wydarzenia w mieście lub okolicy. To fake newsy, nastawione na wyłudzenie informacji i zainstalowanie na naszych komputerach czy komórkach złośliwego oprogramowania.

Płocka policja opublikowała komunikat, dotyczący fałszywych informacji, na które możemy natrafić przeglądając Facebook.

„Czy ktoś z was ma może jakieś informacje w tej sprawie? Moja koleżanka z pracy została zgwałcona dziś rano koło godziny 6:40 przez mężczyznę, którego twarz można zobaczyć na nagraniu. Ta bestia chodzi obecnie po ulicach i nadal nie ustalono kim jest, a Dominika przebywa w szpitalu na intensywnej terapii i nie wiadomo czy przeżyje” – brzmi wiadomość, której autor prosi o udostępnianie postu.

Dla uwiarygodnienia informacji załączony jest link, wyglądem przypominającym artykuł na portalu internetowym.– Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami, dotyczącymi rzekomego zdarzenia na terenie Płocka. Wejście na nieznaną stronę www oraz pobranie i otworzenie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane osobowe, dane do kont bankowych lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera – ostrzega Komenda Miejska Policji w Płocku.

Jak rozpoznać, że to fake news?

  • Po pierwsze, zwróćcie uwagę na adres linku: kronikamiejska.cal24.pl. Na pewno nie znacie takiego płockiego portalu (choć można zakładać, że np. powstał jakiś nowy). Jednak portale informacyjne mają zazwyczaj proste domeny, złożone z nazwy portalu. Tutaj czujność powinien wzbudzić fragment adresu „cal24”. Gdyby nazwa brzmiała „kronikamiejska.pl” byłby to bardziej wiarygodny adres.
  • Po drugie, w przypadku taki postów, warto sprawdzić miejskie portale, które są wam znane. Jeśli nie ma na nich podobnej informacji, z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to fake news.
  • Po trzecie, generalnie warto przyjąć zasadę, że nie klikamy w nic, czego nie jesteśmy w stu procentach pewni. Obecnie oszuści stosują różnego rodzaju zabiegi, żeby zainstalować na naszych urządzeniach złośliwe oprogramowanie.
źródło: Komenda Miejska Policji w Płocku

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU