REKLAMA

REKLAMA

„Okrutny gwałt w centrum Płocka” – jak rozpoznać, czy to prawda?

REKLAMA

Przeczytajrównież

Komenda Miejska Policji w Płocku ostrzega przed fałszywymi informacjami, dotyczącymi dramatycznego wydarzenia w mieście lub okolicy. To fake newsy, nastawione na wyłudzenie informacji i zainstalowanie na naszych komputerach czy komórkach złośliwego oprogramowania.

Płocka policja opublikowała komunikat, dotyczący fałszywych informacji, na które możemy natrafić przeglądając Facebook.

„Czy ktoś z was ma może jakieś informacje w tej sprawie? Moja koleżanka z pracy została zgwałcona dziś rano koło godziny 6:40 przez mężczyznę, którego twarz można zobaczyć na nagraniu. Ta bestia chodzi obecnie po ulicach i nadal nie ustalono kim jest, a Dominika przebywa w szpitalu na intensywnej terapii i nie wiadomo czy przeżyje” – brzmi wiadomość, której autor prosi o udostępnianie postu.

Dla uwiarygodnienia informacji załączony jest link, wyglądem przypominającym artykuł na portalu internetowym.




Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami, dotyczącymi rzekomego zdarzenia na terenie Płocka. Wejście na nieznaną stronę www oraz pobranie i otworzenie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane osobowe, dane do kont bankowych lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera – ostrzega Komenda Miejska Policji w Płocku.

Jak rozpoznać, że to fake news?

  • Po pierwsze, zwróćcie uwagę na adres linku: kronikamiejska.cal24.pl. Na pewno nie znacie takiego płockiego portalu (choć można zakładać, że np. powstał jakiś nowy). Jednak portale informacyjne mają zazwyczaj proste domeny, złożone z nazwy portalu. Tutaj czujność powinien wzbudzić fragment adresu „cal24”. Gdyby nazwa brzmiała „kronikamiejska.pl” byłby to bardziej wiarygodny adres.
  • Po drugie, w przypadku taki postów, warto sprawdzić miejskie portale, które są wam znane. Jeśli nie ma na nich podobnej informacji, z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to fake news.
  • Po trzecie, generalnie warto przyjąć zasadę, że nie klikamy w nic, czego nie jesteśmy w stu procentach pewni. Obecnie oszuści stosują różnego rodzaju zabiegi, żeby zainstalować na naszych urządzeniach złośliwe oprogramowanie.
źródło: Komenda Miejska Policji w Płocku

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU