REKLAMA

Inscenizacja na rocznicę powstania styczniowego

REKLAMA

Na Placu Obrońców Warszawy w Płocku stanął w sobotę obóz powstańczy. Można było zobaczyć powstańców w trakcie przygotowywania posiłków nad ogniskiem, pracy w obozowej kuźni, ćwiczeń, a także podczas potyczki z oddziałem rosyjskim.

Inscenizację przygotowano w ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Od godz. 13 na placu można było przyjrzeć się uzbrojeniu powstańców, ich różnorodnemu umundurowaniu, a także zgłosić się do oddziału i otrzymać na pamiątkę rozkaz, wydany w imieniu Naczelnika Wojennego Województwa Mazowieckiego Zygmunta Padlewskiego. Przypominano też najważniejsze wydarzenia, związane ze zrywem narodowym sprzed 150 lat.

Niezwykle widowiskowy był pokaz składania przysięgi przez ochotników, wstępujących w szeregi powstańcze – w rolę księdza prowadzącego ceremonię wcielił się ks. Stefan Cegłowski. Uroczystość została przerwana przez atak rosyjskiego oddziału.W dramatycznej potyczce pokazano odmienny sposób walki powstańców i regularnej armii carskiej, udział kosynierów oraz bohaterstwo walczących o wolną Polskę, którzy stawili czoła lepiej uzbrojonym i wyszkolonym żołnierzom.

Powstańcy obronili swoje pozycje, za co otrzymali gromkie oklaski od publiczności. Brawami nagrodzono też inscenizatorów, którzy wcielili się w role rosyjskich żołnierzy. Jak podkreślał prowadzący pokaz – nie jest to wdzięczne zadanie, aby zakładać mundur wrogiej armii, ale… konieczne przy rekonstrukcjach historycznych.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU