REKLAMA

Ile osób w domu podczas świąt? Jest interpretacja rządu

REKLAMA

Sporo wątpliwości wzbudził zapis w rozporządzeniu, dotyczącym obostrzeń, które będą obowiązywać co najmniej do 28 grudnia, a więc również w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Chodzi o limit osób, jakie mogą spotkać się przy świątecznym stole.

Przypomnijmy, że od najbliższej soboty, 28 listopada, ponownie będzie można robić zakupy w galeriach handlowych, choć w ścisłym reżimie sanitarnym. To pozwoli na zakup świątecznych prezentów, nadal jednak pozostały wątpliwości, ile osób może zgromadzić się przy wigilijnym stole. Premier zalecał bowiem podczas konferencji prasowej, by maksymalnie ograniczyć gromadzenie się podczas świąt, odwołując się do zarządzenia w tej sprawie.

Zarządzenie nie jest jednak precyzyjne:

„Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:

1) spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
2) imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”.

Wątpliwości budził fakt, czy 5-osobowa rodzina nie może już nikogo zaprosić? I kto będzie sprawdzał, czy podczas kolacji wigilijnej znajduje się 5 czy 8 osób?

Według informacji, zdobytych przez portal Money.pl, do limitu 5 osób nie wlicza się natomiast domowników, co potwierdził też rzecznik rządu, Piotr Müller. Jak zapewnił, w ostatecznej wersji rozporządzenia zostanie to doprecyzowane.

Podczas konferencji ministra zdrowia, która odbyła się 25 listopada, zapytany o to został Adam Niedzielski. Jak tłumaczył minister, ostateczne decyzje zostaną podjęte w połowie grudnia i będą uwzględniały liczbę osób zakażonych.– Jeżeli chodzi o święta, to przyjęliśmy takie rozwiązanie, że oprócz rodziny może pojawić się dodatkowe 5 osób, ale namawiamy do kameralnego, w gronie najbliższej rodziny spędzonego okresu świątecznego tak, żeby to były naprawdę już ostatnie święta, które musimy spędzać w ten sposób – wyjaśniał minister zdrowia.

Wynika z tego, że przy np. 5 domownikach, można zaprosić jeszcze 5 gości. Istotne jest jednak, że raczej nikt nie będzie tego egzekwował, a liczba ta (przynajmniej na razie) jest zaleceniem. Jak podaje Money.pl, na podstawie rozmowy z przedstawicielem rządu, policja nie będzie chodzić od drzwi do drzwi i sprawdzać, ile jest osób przy wigilijnym stole, a sanepid nie szykuje się do wystawiania kar administracyjnych.

Nie oznacza to jednak, że kar w ogóle nie będzie. Może się tak zdarzyć, że jeśli ktoś np. urządzi kolację wigilijną na 50 osób, a informacja o tym dotrze do policji, będzie grozić za to kara od 5 do 30 tys. zł. Być może również, jeśli ilość zachorowań wzrośnie, w połowie grudnia rząd podejmie dodatkowe decyzje.

Jak na razie pewne jest, że i tegoroczne pasterki będą inne, niż zazwyczaj. W kościołach obowiązywać będzie ograniczenie liczby osób (1 na 15 mkw) oraz obowiązek zachowywania minimum 1,5 metra odstępu i nakaz zasłaniania ust i nosa.

Nie jest jeszcze natomiast pewne, jak będzie wyglądało świętowanie sylwestra. Od 29 grudnia wejdzie bowiem w życie etap stabilizacji, w którym Polska ponownie zostanie podzielona na strefy: czerwoną, żółtą i zieloną (to, w której ze stref się znajdziemy uzależnione będzie od liczby zakażeń). Wówczas może być tak, że w jednej strefie sylwester będzie mógł być organizowany, a w innych nie.

W strefach czerwonych nadal będzie obowiązywał limit zgromadzeń i imprez do 5 osób (w przypadku imprez w domu nie dotyczy to domowników). Strefy żółte pozwolą na spotkanie w gronie maksymalnie 25 osób, w strefie zielonej natomiast spotkamy się w gronie maksymalnie 100 osób.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 4

  1. Thanos says:

    Moja rodzina właśnie jednogłośnie uchwaliła ustawę rodzinną dotyczącą rządu i jego ustaw, o następującej treści: pocałujcie nas w d**ę. Z zaznaczeniem iż treść tej ustawy, jest nadrzędną w stosunku do ustaw rządowych.

  2. Wąski says:

    Nie będzie mi tu jeden z drugim pajac z tego cyrku mówił z kim ja w święta mogę się spotkać. Ludzi w domach pozamykaja a sami będą się bawić jak Wielmożna córka prezydenta Dudy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU