Gimnazjaliści, nie zwalniajcie się z WF-u

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na koniec kwietnia ratownicy z Rejonowego Płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) zaplanowali w płockich gimnazjach zajęcia, w ramach akcji “Stop zwolnieniom z WF-u”.

Mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach, które odbyły się w środę, 29 kwietnia, w Gimnazjum nr 14 im. Władysława Jagiełły. Wzięło w nich udział ponad 100 uczniów z czterech gimnazjalnych klas tej placówki.

Spotkanie, zgodnie z inicjatywą, miało na celu pokazanie płockim gimnazjalistom jak istotna jest aktywność fizyczna, nie tylko na samym wf-ie, ale również podczas czasu wolnego. Prowadzący zajęcia ratownik tłumaczył, jak jest to ważne dla każdego, ale dla młodzieży szczególnie. – Teraz może wydawać się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, ale z wiekiem, jeśli nie uprawia się żadnego sportu, pojawią się problemy – wyjaśniał obrazowo, przedstawiając graficznie przykłady skutków ćwiczenia i jego braku.

Druga część zajęć dotyczyła aspektów zdrowego odżywiania. Ratownik WOPR przestrzegał m.in. przed jedzeniem niezdrowej żywności, tzw. fast foodów oraz częstym piciem słodzonych gazowanych napojów, a w szczególności typu cola. – Nie wiem czy wiecie, ale chipsy, po które tak chętnie sięgacie, także są bardzo niezdrowe – powiedział. – Prosiłbym, aby nie śmiać się z ludzi otyłych, ponieważ tak naprawdę są to ludzie chorzy i tak należy ich traktować – tłumaczył.

W ostatnim etapie przedstawione zostały zagadnienia związane z paleniem papierosów oraz zażywaniem narkotyków, a także skutki do jakich prowadzą te nałogi.

– Zajęcia te były bardzo przydatne. Nauczyły mnie, że ruch jest bardzo ważny w życiu i ogólnie omawiane zagadnienia trafiły do mnie – powiedziała nam po spotkaniu Anastazja, uczennica tego gimnazjum.

– Dla mnie zajęcia również okazały się pomocne, tym bardziej, że ja mam problemy ze sportem wszelakim. Teraz wiem, jak to wszystko jest ważne i potrzebne dla zachowania zdrowia i dobrego wyglądu, zwłaszcza w naszym wieku, 16 lat. Bez tego byłoby ciężko – dodał jej kolega Bartek.

– Pomysł ten zrodził się tak naprawdę z obserwacji rzeczywistości, tzn. chociażby z tego, że my, prowadząc z młodymi ludźmi zajęcia na basenach widzimy, że ich sylwetki są coraz mniej atletyczne, a coraz bardziej otyłe – powiedział nam, prowadzący zajęcia, wiceprezes płockiego WOPR Piotr Lisocki. – Poza tym, znaczący wpływ miały oczywiście dane, które prezentuje na swojej stronie Ministerstwo Sportu i Turystyki, pokazujące jednoznacznie, że stan zdrowia młodych ludzi, a szczególnie właśnie proces tycia, postępuje w naszym kraju w zatrważającym tempie. Płock i WOPR działają w szeroko pojętej sferze aktywności fizycznej i to właśnie stąd wynikło nasze zaangażowanie w ten ogólnopolski projekt – podsumował ratownik.

Sponsorem zajęć jest PKN Orlen oraz Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, PetroNews jest patronem medialnym akcji “Stop zwolnieniom z WF-u”.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji