Gigantyczna inwestycja Orlenu – elektrociepłownia w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jak poinformował Orlen, do 2017 roku w Płocku powstanie nowa elektrociepłownia, która dostarczy blisko 600 MWe mocy. Inwestycja kosztować będzie ponad 1,6 mld złotych.

Projekt budowy bloku gazowo-parowego w Płocku uzyskał w środę zgodę Rady Nadzorczej PKN Orlen. Inwestycja – wraz z całą infrastrukturą pomocniczą – ma zostać oddana do eksploatacji pod koniec 2017 roku. Dziś koncern zakończył proces pozyskiwania zgód korporacyjnych i pozwoleń na umowę. Posiada też zgodę na przyłączenie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi i Gaz-Systemem. Rozpoczyna się ostatni etap przygotowań do podpisania umowy z wykonawcą, który na budowę “pod klucz” będzie miał 36 miesięcy.

Płocki koncern uruchamia ogromną inwestycję, dzięki której mocno wchodzi w energetykę przemysłową. W Płocku powstanie inwestycja, która działa już we Włocławku, lecz o większej mocy. Elektrociepłownia kosztować będzie ponad 1,6 mld złotych i jest dużym przedsięwzięciem – nawet jak na Orlen. Zarząd zapewnia jednak, że to inwestycja przemyślana. – Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy założenia projektu budowy kolejnej elektrociepłowni parowo-gazowej i podjęliśmy decyzję o dalszym rozwoju segmentu energetyki przemysłowej w oparciu o aktywa we Włocławku i w Płocku – tłumaczy Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen. – Rentowność naszych projektów energetycznych jest ściśle powiązana z lokalnymi uwarunkowaniami i synergiami z zakładami produkcyjnymi. To istotna inwestycja, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu, jak i naszego kraju – dodał Krawiec.

Orlen tłumaczy też, że dzięki lokalizacji wewnątrz zakładu w Płocku oraz połączeniom parowym z istniejącymi kolektorami i siecią elektryczną, blok znacznie podniesie efektywność energetyczną produkcji, w efekcie przyczyniając się do lepszego wykorzystania gazu ziemnego i ograniczenia emisji CO2. – Elektrociepłownia, w której zostanie zabudowana najwyższej klasy turbina gazowa, będzie dostarczała parę przemysłową dla Zakładu w Płocku oraz energię elektryczną do Krajowego Systemu Energetycznego – podaje zespół medialny PKN Orlen. –  Po Włocławku, gdzie już powstaje blok o mocy 463 MWe, będzie to druga tego typu inwestycja koncernu – uzupełnia.

Płocki koncern rozpoczyna prace, które wcześniej zapowiadało Fortum. Spółka podpisała list intencyjny, zgodnie z którym w naszym mieście miałaby powstać nowoczesna elektrownia, dostosowana do wykorzystania paliw ekologicznych, a także odpadów komunalnych. Inwestycja Fortum nadal pozostaje jednak we wczesnym etapie planowania.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji