REKLAMA

Enej, Sławomir, zespoły ludowe. Zbliżają się dożynki

REKLAMA

Już wkrótce dwa duże wydarzenia, tradycyjnie kończące wakacje – dożynki. W tym roku wojewódzkie zaplanowano w Sierpcu, natomiast powiatowe – w Gąbinie. PetroNews jest patronem medialnym obydwu wydarzeń.

Podczas zbliżających się Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej usłyszymy zespół Enej, Sławomira oraz ludowe zespoły z całego Mazowsza. Święto Plonów odbędzie się 16 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, natomiast na Dożynki Powiatu Płockiego starosta płocki zaprasza już w najbliższą niedzielę do Gąbina.

Dożynki wojewódzkie w Sierpcu

16 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbędą się Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej. Nie zabraknie barwnego korowodu z wieńcami dożynkowymi, któremu w tym roku towarzyszyć będzie muzyka Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sierpca, uroczystej mszy św. oraz ceremoniału dzielenia się dożynkowym chlebem.

Dla uczestników wydarzenia zaplanowano też pokazy wyplatania wieńców dożynkowych, warsztaty tradycyjnego rękodzieła artystycznego, a także kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła ludowego. Tego dnia będzie się również można przyjrzeć inscenizacjom tradycyjnych wiejskich prac i zajęć codziennych na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich.

Atrakcją będą również dwie wystawy: „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” (prezentowana w dworach oraz 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX/XX w.) oraz „Maszyny i narzędzia rolnicze w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

Na scenie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wystąpią zespoły folklorystyczne z różnych części Mazowsza: „Zespół Tańca Ludowego Masovia” z Płocka oraz „Zespół Ludowego Marysieńki Stare Szpaki” i „Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej” – reprezentujące Ziemię Siedlecką. „Zespół Śpiewaczy Bieniędzice” do Sierpca przyjedzie z Radomszczyzny, a „Kurpiowski Zespół Pod Borem z Zawad” spod Ostrołęki.Gwiazdami wieczoru będą zespół ENEJ i SŁAWOMIR.

Dożynki powiatowe w Gąbinie

Pierwsze Dożynki Powiatu Płockiego zostały zorganizowane w 1999 r. w Drobinie. Tradycją jest, że co roku dożynki powiatowe gości inna miejscowość – w tym roku odbędą się 2 września w Gąbinie.

Wśród wydarzeń tego dnia zaplanowano:

  • Mszę św. odprawioną o godz. 12 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gąbinie
  • Przemarsz tradycyjnego korowodu dożynkowego na Plac Targowy, gdzie odbędą się główne uroczystości.
  • Obrzęd dożynkowy, który wykona Zespół Tańca Ludowego „Masovia” działający przy Akademickim Centrum Kultury Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku.
  • Atrakcje: dzielenie chlebem, występy artystyczne, stoiska z pysznym regionalnym jedzeniem, konkursy oraz pokaz laserowy.
  • Gwiazdą wieczoru będzie Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze.

PetroNews jest patronem medialnym obydwu wydarzeń.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU