Efekty prac w Małachowiance coraz bardziej widoczne

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prace remontowe w Liceum im. Małachowskiego idą zgodnie z planem. Widoczne są już efekty prac konserwatorskich i budowlanych w Kolegiacie św. Michała. Intensywne prace budowlane trwają także w dawnym kolegium jezuickim.

Ekipy archeologów, którzy pracowali na terenie Małachowianki zakończyły już prace wykopaliskowe. Aktualnie trwa opracowywanie raportów naukowych i dokumentacji archeologicznej. Szczątki ludzkie, odkryte na terenie szkoły, zostały przekazane do specjalistycznych badań antropologicznych, które potrwają nawet kilka tygodni. Po ich zakończeniu precyzyjnie będzie można określić wiek odkrytych szkieletów i przyczyny śmierci, a być może także status społeczny czy tożsamość pochowanych osób.

Z dużą intensywnością prowadzone są prace, realizowane przez konserwatorów sztuki. Na terenie auli w Kolegiacie św. Michała została odtworzona znaczna część tynków wapiennych. Na ścianach zostały już odrestaurowane fragmenty polichromii Władysława Drapiewskiego, które przed wojną zdobiły szkolną kaplicę. W znacznej części została już odbudowana absyda, w której wcześniej znajdował się ołtarz. Zewnętrzna strona budynku została już otynkowana. Efekty – mimo stojących rusztowań – są doskonale widoczne od strony ul. Piekarskiej. Bardzo zaawansowane są także prace dekarskie. Nowa więźba dachowa jest aktualnie kryta dachówkami i miedzią.

W najstarszym skrzydle szkoły wybudowano pracownie, które obecnie są wyposażane w instalacje elektryczną i izolację termiczną. Jeszcze w czerwcu rozpocznie się montaż okien i nowoczesnej instalacji przeciwpożarowej. Od strony ul. Małachowskiego została wykonana także nowa klatka schodowa wewnątrz budynku, w której pojawiły się nowe betonowe schody oraz szyb windy dla osób niepełnosprawnych.

W dawnym kolegium jezuickim trwają jeszcze prace rozbiórkowe. Usuwane są stare tynki i posadzki, trwa przygotowywanie tej części Małachowianki do prac związanych z rewitalizacją. W trakcie robót na parterze zostały odsłonięte fragmenty oryginalnej XVII-wiecznej posadzki, która nie uległa zniszczeniu podczas remontu w latach sześćdziesiątych XX wieku. Specjaliści pracują nad odwodnieniem i zabezpieczeniem fundamentów kolegium jezuickiego.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji