Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało dla zwiedzających wiele ciekawych atrakcji na koniec stycznia. Ciekawą ofertę ma Muzeum Żydów Mazowieckich, jest też coś specjalnego od Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej.
Dzień Judaizmu w Muzeum Żydów Mazowieckich

20 stycznia, godz. 18, Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 7)
Dzień Judaizmu, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, ma na celu budowanie więzi i pogłębianie dialogu między przedstawicielami chrześcijaństwa i judaizmu.
– W Muzeum Żydów Mazowieckich z myślą o tym co roku staramy się organizować spotkania, których gośćmi są przedstawiciele obu wyznań, wśród nich rabinki i rabini, biskupi i księża. Gośćmi specjalnymi Dnia Judaizmu 2022 w MŻM będą Biskup Pomocniczy Diecezji Płockiej Mirosław Milewski i Rabin Pomocniczy Gminy Wyznaniowej Warszawskiej Yehoshua Ellis – wyjaśnia instytucja.
Wydarzenie będzie miało formułę spotkania, które poprowadzi Rafał Kowalski, pełniący obowiązki kierownika MŻM. Pytania będą też mogli zadać uczestnicy wydarzenia. Ponadto, zgodnie z tradycją Dnia Judaizmu w MŻM, goście specjalni odmówią wybrany Psalm w językach hebrajskim i polskim.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
Spotkanie autorskie z Karoliną Sulej

25 stycznia, godz. 18, Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 7)
Karolina Sulej jest pisarką, reporterką i specjalistką od świata mody. Doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie działa w Zespole Badań nad Modą i w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie.
Za książkę „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” była nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej w 2019 roku. Jej książka „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” w 2021 roku znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i finale Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.
Również w ubiegłym roku ukazała się najnowsza publikacja jej autorstwa „Historia osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny” – zawiera rozmowy autorki z osobami, które przeżyły okupację niemiecką, pobyt w gettach i obozach koncentracyjnych. Pisze teksty między innymi do „Vogue’a”, „Wysokich Obcasów” i „Pisma”.
Na czerwiec 2022 roku planowana jest premiera jej nowej książki. Spotkanie z Karoliną Sulej w Muzeum Żydów Mazowieckich poprowadzi Rafał Kowalski.
Koncert Anny Riveiro

27 stycznia, godz. 18, Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 7)
W muzeum przy Kwiatka zaśpiewa Anna Riveiro, pierwsza polska kantorka, uważana za mistrzynię pieśni sefardyjskich. W koncercie „Pomiędzy światami” usłyszymy polskie pieśni dawne i ludowe, utwory starohiszpańskie, sefardyjskie, hebrajskie i jidysz. Akompaniować będzie Michał Pindakiewicz.
Wstęp wolny.
Sesja historyczna „Wyniki Ogólnopolskich Poszukiwań Miejsca Bitwy pod Słominem z 28 stycznia 1863 r.”
28 stycznia, godz. 10, Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie (ul. Rynek 1)
Program „Misja Skarb” i Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej – oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku zapraszają na sesję naukową poświęconą powstaniu styczniowemu.
W programie wykłady:
- dr hab. Jolanta Załęczny, prof. AFiB (Instytut Historii, Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie) – „Powstanie styczniowe w Płocku i okolicy. Wydarzenia i pamięć”
- Dariusz Umięcki historyk regionalista – „Poszli nasi w bój bez broni… Powstanie styczniowe w ziemi wyszogrodzkiej”
- Michał Antczak „Misja Skarb” – „Wyniki ogólnopolskich poszukiwań miejsca bitwy pod Słominem przeprowadzonych w dniach 11-12 grudnia 2021 r. „
- Katarzyna Stołowska-Fuz, Muzeum Mazowieckie w Płocku – „Aleksander Sochaczewski życie i dzieło”
Sesji będzie towarzyszyła wystawa odnalezionych pod Słominem artefaktów oraz pamiątek związanych z powstaniem styczniowym ze zbiorów Muzeum w Wyszogrodzie oraz prywatnych kolekcjonerów.



![Wojsko w Płocku. Trwają Wojskowe Targi Służby i Pracy [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/wojsko_a-1-120x86.jpg)

![„Rozkminy przy kawie”. Subkultury: bunt, tożsamość i poszukiwanie „swoich” [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/rozkminy2-120x86.jpeg)






![Wojsko w Płocku. Trwają Wojskowe Targi Służby i Pracy [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/wojsko_a-1-360x180.jpg)





![Młodzież pomaga młodzieży. Trwa pilotaż wsparcia rówieśniczego [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/julita-360x180.jpeg)


![Kto zapłaci za zmiany w lokalnej edukacji? [LIST RODZICÓW]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/przedszkole_rodzice-360x180.jpg)


![Wolontariusze ORLENU posadzili las w Łącku [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/orlen_las-27-360x180.jpg)
![Zrobili film o płockim „Pałacu cudów”. Jak wygląda obecnie? [FILM]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/palac_cudow-360x180.jpg)







![Maraton życia i… książek. Tomasz Kominek o aktywności fizycznej i umysłowej [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/tomasz_kominek1-360x180.jpeg)





![PSL rozmawia o Polsce w Płocku. Kolej, S10, uniwersytet, wojsko… [FOTO]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/03/PSL_30032026-2-360x180.jpg)




