poniedziałek, 12 Kwiecień, 2021
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej
    • Ogłoszenia
    • SocialMedia
No Result
View All Result
PetroNews

REKLAMA
Home Rozrywka i Wydarzenia Wystawy

Dwa wernisaże dialogu w Płockiej Galerii Sztuki

przez Waldemar Robak
29 maja 2015
40
SHARES
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze
REKLAMA

W środowy wieczór w Płockiej Galerii Sztuki mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch malarskich wernisażach – w głównej przestrzeni wystawienniczej zagościły obrazy Renaty Zimnickiej-Prabuckiej, natomiast w Galerii Kreski prace, pochodzące w przeważającej części z wystawy pokonkursowej „Ulica Themersonów”.

Renata Zimnicka-Prabucka

Renata Zimnicka-Prabucka urodziła się w Cerkiewniku, obecnie zamieszkuje w Olsztynie. W 1999 roku pod kierunkiem prof. Janusza Kaczmarskiego obroniła dyplom z malarstwa na Wydziale Artystycznym olsztyńskiej WSP, a w 2006 roku uzyskała tytuł doktora na UMK w Toruniu. W latach 2002-2004 była redaktorem graficznym pisma „Portret”. Na swym koncie ma 23 wystawy indywidualne, uczestniczyła również w wielu wystawach zbiorowych. Od 2007 roku jest adiunktem w Katedrze Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Artystka bywała ładnych kilka lat temu w Płocku, ponieważ tutaj ma swą rodzinę, jak sama wspomina – „trochę go rysowała”.

Co można powiedzieć o twórczości artystki? Wielu krytyków sztuki łączy ją z koloryzmem, a ona sama chociażby w części przyznaje im rację, gdyż właśnie kolor w wielu obrazach jest na tyle ważnym składnikiem, że staje się wręcz dominantą. Z drugiej strony, kolor jest dla Renaty Zimnickiej-Prabuckiej wyrazem szacunku dla tradycji, jako uznania osiągnięć wielkich mistrzów sztuki współczesnej – Pablo Picassa, Chaim Soutine’a, Henri Matisse’a, Georgesa Braque’a czy też Józefa Czapskiego, Jan Cybisa, Andrzeja Wróblewskiego.

W tym miejscu winien jestem słów kilka o tym, czym jest koloryzm i to na dodatek w polskim wydaniu. W 1924 roku grupa malarzy z krakowskiej ASP, z pracowni Józefa Pankiewicza, wyjechała do Paryża na studia. Kiedy powrócili po 7 latach do kraju, stworzony przez nich koloryzm, który zawierał w sobie wyraźne wpływy francuskiego postimpresjonizmu, zdominował polskie malarstwo okresu międzywojennego. Koloryści chętnie malowali naturę, krajobrazy, pejzaże oraz portrety. Kolor był dla nich ważniejszy od samej konstrukcji obrazu i miał decydować o nastroju dzieła. Jak sami mawiali – kształtowali formę kolorem. Nie używali w zasadzie czarnej barwy, światło przedstawiali ciepłymi barwami, natomiast cienie zaznaczali chłodnymi odcieniami. Malowali w sposób prosty, unikając symboliki, dwuznaczności i wpływów historii, czy też literatury.
W trakcie wernisażu sama artystka stwierdziła: „Moje obrazy „pływają” we wspólnej tradycji malarstwa”…

I pewnie w tym miejscu kończą się bezpośrednie podobieństwa kolorystów z malarstwem Renaty Zimnickiej-Prabuckiej, bowiem ona sama poszukuje w swej mocnej, ekspresyjnej twórczości własnej prawdy o człowieku i jego egzystencji. Czyni to oczywiście w sposób mocno zindywidualizowany, szukając swego autorskiego, malarskiego języka, który wyrażałby jej przeżycia, fascynacje i emocje w taki sposób, aby widz mógł znaleźć się w znanej sobie przestrzeni kulturowej. Oczywiście, każde dzieło nie jest zwykłym obrazem z innego obrazu, transpozycją, powidokiem. Twórczość mistrzów staje się tylko pretekstem, kanwą, inspiracją do wyrażenia własnej kreacji, pełnej szczerości i autentyzmu.

Co do malarskiego instrumentarium w obrazach Renaty Zimnickiej-Prabuckiej nie znajdziemy wycyzelowanych form, wymuskanej, przemyślanej w szczegółach linii. Pociągnięcia pędzla są zazwyczaj nerwowe, wręcz impulsywne jak zapis elektrokardiogramu, stwarzają poczucie malarstwa pod wpływem ekstremalnych emocji, szkiców czynionych w obawie przed utratą tyleż delikatnej, co ulotnej istoty rzeczy. Światło w obrazie artystka wyraża kolorem – gęstym i dominującym, budującym zarówno harmonię, rytm, jak i kontrasty.

W czasie środowego wernisażu malarka skromnie podsumowała swoje twórcze poszukiwania: – Wciąż zaczynam od początku, tak jak Jan Cybis, który w wieku 67 lat powiedział o sobie: „Jestem dobrym malarzem, ale źle maluję”.



Kreski na ulicy

Druga wystawa, o nazwie „Kreski na ulicy”, została przygotowana w oparciu o własne zasoby Płockiej Galerii Sztuki. Są to grafiki i rysunki młodych twórców, którzy dwa lata temu wzięli udział w konkursie „Ulica Themersonów”, zorganizowanym w ramach festiwalu „SkArPa”. Są to Malwina Bienias, Adam Czech, Ewa Anna Dybek, Anna Dybowska, Marcin Dybowski, Bożena Jovičić, Katarzyna Kabzińska, Anna Klocek, Anna Ludwicka, Krzysztof Orankiewicz, Natalia Pawlus, Elżbieta Pietruczuk, Teresa Płotkowiak, Żaneta Rzepa, Martyna Rzepecka, Ewa Szyman i Anna Tomica.

Warto w tym miejscu wspomnieć o samym małżeństwie Themersonów. Pamiątkową tablicę poświęconą Stefanowi odnajdziemy przy ul. Grodzkiej 5. Stefan Themerson był wybitnym płocczaninem – w tej kamienicy urodził się 25 stycznia 1910 r. Upodobania do literatury i muzyki odziedziczył po ojcu, który był znanym płockim lekarzem, literatem i publicystą. Podczas nauki, w wieku 14 lat samodzielnie stworzył pierwszy odbiornik radiowy w mieście oraz zajmował się fotografią artystyczną, co stanowiło wówczas w Płocku zupełną nowość. Do tego rysował i malował, a w 1927 r. napisał scenariusz do filmu pt. “Lekarz”. Rok później ukończył “Jagiellonkę” i wyjechał, by studiować fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i architekturę na Politechnice Warszawskiej.

W wieku 21 lat zawarł związek małżeński i wraz z żoną Franciszką (absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych) zrealizował swój pierwszy awangardowy film pt. “Aptekarz”. W 1937 r. państwo Themersonowie wyjechali do Francji, a następnie do Anglii, gdzie Stefan pisał dzieła literackie i filozoficzne, ilustrowane przez żonę. Podczas II wojny światowej służył ochotniczo w Polskich Siłach Zbrojnych w Anglii. W 1953 r. przyjął obywatelstwo angielskie, a rok później po raz pierwszy od 17 lat odwiedził rodzinny Płock. Zmarł w Londynie w dniu 6 września 1988 r.

Grafiki i rysunki młodych artystów, zebrane w wystawę „Kreski na ulicy”, nawiązują nie tylko do specyfiki przestrzeni miejskiej jako takiej, do rytmu ulicy – jej życia, tkanki i nerwu. Są także odniesieniem się do awangardowej twórczości małżeństwa Themersonów, swoistą interpretacją i nawiązaniem kreatywnego dialogu pokoleń.

Tak zatem obydwie wystawy dopełniają się, ponieważ zaprezentowane prace w specyficzny sposób bazują na dorobku kulturowym, poszukując korelacji ze współczesnością. Mówi się, że sztuka jest ponadczasowa – to prawda, o ile dzieła starych mistrzów wciąż do nas przemawiają, są intrygujące, pobudzają do nieustannych, własnych poszukiwań, są w dalszym ciągu pożywką twórczych inspiracji. I właśnie na tym aspekcie sztuki skoncentrowały się dwie płockie wystawy, do których obejrzenia, jak najbardziej zachęcam.

Waldemar Robak

 

1 of 48
- +
REKLAMA

1. Fot. Waldemar Robak

2. Fot. Waldemar Robak

3. Fot. Waldemar Robak

4. Fot. Waldemar Robak

5. Fot. Waldemar Robak

6. Fot. Waldemar Robak

7. Fot. Waldemar Robak

8. Fot. Waldemar Robak

9. Fot. Waldemar Robak

10. Fot. Waldemar Robak

11. Fot. Waldemar Robak

12. Fot. Waldemar Robak

13. Fot. Waldemar Robak

14. Fot. Waldemar Robak

15. Fot. Waldemar Robak

16. Fot. Waldemar Robak

17. Fot. Waldemar Robak

18. Fot. Waldemar Robak

19. Fot. Waldemar Robak

20. Fot. Waldemar Robak

21. Fot. Waldemar Robak

22. Fot. Waldemar Robak

23. Fot. Waldemar Robak

24. Fot. Waldemar Robak

25. Fot. Waldemar Robak

26. Fot. Waldemar Robak

27. Fot. Waldemar Robak

28. Fot. Waldemar Robak

29. Fot. Waldemar Robak

30. Fot. Waldemar Robak

31. Fot. Waldemar Robak

32. Fot. Waldemar Robak

33. Fot. Waldemar Robak

34. Fot. Waldemar Robak

35. Fot. Waldemar Robak

36. Fot. Waldemar Robak

37. Fot. Waldemar Robak

38. Fot. Waldemar Robak

39. Fot. Waldemar Robak

40. Fot. Waldemar Robak

41. Fot. Waldemar Robak

42. Fot. Waldemar Robak

43. Fot. Waldemar Robak

44. Fot. Waldemar Robak

45. Fot. Waldemar Robak

46. Fot. Waldemar Robak

47. Fot. Waldemar Robak

48. Fot. Waldemar Robak

Share16Tweet10
Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

40 lat Płockiej Galerii Sztuki minęło jak jeden dzień…
Wystawy

40 lat Płockiej Galerii Sztuki minęło jak jeden dzień…

8 kwietnia 2021
Wystawa poświęcona bohaterom obrony Płocka z 1920 roku
Wystawy

Wystawa poświęcona bohaterom obrony Płocka z 1920 roku

6 kwietnia 2021
Waleczny Płock w komiksach [KONKURS]
Konkursy

Waleczny Płock w komiksach [KONKURS]

22 marca 2021
40 lat prezentowania sztuki w Płocku w jednej książce
Wystawy

40 lat prezentowania sztuki w Płocku w jednej książce

3 marca 2021
Pokaż Więcej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Tragiczny poranek w Wyszogrodzie. Doszło do śmiertelnego wypadku
Bezpieczeństwo

Tragiczny poranek w Wyszogrodzie. Doszło do śmiertelnego wypadku

11 kwietnia 2021
Strażacy otrzymali zgłoszenie: „Auto z czterema osobami wpadło do rzeki”
Bezpieczeństwo

Strażacy otrzymali zgłoszenie: „Auto z czterema osobami wpadło do rzeki”

11 kwietnia 2021
Potrącenie na przejściu dla pieszych i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach… [FILMY]
Bezpieczeństwo

Potrącenie na przejściu dla pieszych i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach… [FILMY]

10 kwietnia 2021
Płocczanie chcieli sprzedać ponad 33 tys. paczek papierosów bez akcyzy
Bezpieczeństwo

Zatrzymali handlarza nielegalnymi papierosami na gorącym uczynku

11 kwietnia 2021
Ósmy mecz z rzędu bez zwycięstwa Wisły Płock
Piłka Nożna

Ósmy mecz z rzędu bez zwycięstwa Wisły Płock

10 kwietnia 2021
Druga ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce
Bezpieczeństwo

Zaginął płocczanin. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach seniora [AKTUALIZACJA]

9 kwietnia 2021
Płocczanin z programu „Moje życie XXL” coraz szczuplejszy. Jak wyglądają jego posiłki? [FILM]
Rodzina i Społeczeństwo

Płocczanin z programu „Moje życie XXL” coraz szczuplejszy. Jak wyglądają jego posiłki? [FILM]

9 kwietnia 2021
Gdy trybuny pną się do góry… Jakie postępy w budowie płockiego stadionu? [FILM]
Biznes i Gospodarka

Gdy trybuny pną się do góry… Jakie postępy w budowie płockiego stadionu? [FILM]

9 kwietnia 2021
Pokaż Więcej

Reklama

REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje