ADVERTISEMENT

Drastyczny spadek mieszkańców Płocka? Tak wynika z deklaracji „śmieciowych”

ADVERTISEMENT

Rewolucja „śmieciowa” wywróciła do góry nogami nie tylko sposób w jaki składujemy teraz swoje odpady, ale także dane urzędników nt. liczby mieszkańców Płocka. Okazuje się, że według deklaracji „śmieciowych” płocczan drastycznie ubyło. Co jest powodem takiej zmiany?

Płocki ratusz podsumował już deklaracje „śmieciowe”. Na ich podstawie wynika, że w Płocku zamieszkuje 99 200 osób, natomiast według danych GUS z 31 grudnia 2012 r. stan ludności Płocka (na podstawie faktycznego miejsca zamieszkania) wynosił 123 627 osób. Gdzie podziało się blisko 24 tys. osób? Możliwości wytłumaczenia tego faktu jest wiele.

PowiązaneTematy

Zacznijmy jednak od początku

Ustawa „śmieciowa” weszła w życie 1 lipca 2013 r. Deklaracje „śmieciowe” w Płocku były przyjmowane do 15 sierpnia, po tym terminie można składać jedynie korekty zeznań. Osobom, które nie złożyły deklaracji w terminie, urząd nałoży stawkę sam – wyniesie ona 16 zł, czyli jest to ta wyższa stawka za śmieci nieposegregowane. Istnieje też zapis, który upoważnia ratusz do nałożenia stawki, która będzie oszacowana na podstawie średniej ilości odpadów.

W tzw. deklaracji śmieciowej trzeba było podać rzeczywistą liczbę mieszkańców, a nie liczbę zameldowanych osób. Ze średniej krajowej wynika, że przy składaniu deklaracji śmieciowych „ginie” około 10 proc. mieszkańców. Płock tę statystykę zawyża, ponieważ w naszym mieście ubyło blisko 20 proc. mieszkańców. Jak to się stało, że…

Płock skurczył się o 24 tys. osób?

Mieszkańców ubyło w dokumentach urzędników w całym kraju. Przykładowo w Sandomierzu „zniknęło” 5 tys. osób, Pabianicom zaginęło 2 tys., a w Bydgoszczy nie doliczyli się aż 20 tys. mieszkańców.

Część z tych osób przebywa za granicą, część wyjechała na studia do innego miasta. Grupa „zagubionych” może składać się też z osób, które zeznania „śmieciowego” nie złożyły. Do nich łatwiej będzie dotrzeć. Ale są też tacy, którzy przy składaniu deklaracji celowo zaniżyli liczbę lokatorów, aby płacić mniej.

Łatwo policzyć, że jeśli czteroosobowa rodzina złoży prawdziwą deklarację, w której uwzględni wszystkich lokatorów, zapłaci miesięcznie 44 zł za wywóz odpadów posegregowanych lub nawet 64 zł za śmieci nieposegregowane. Jeśli jednak zadeklaruje tylko dwie osoby zamieszkujące lokal, to miesięcznie może „zaoszczędzić” od 22 do 32 zł, co daje nawet 380 zł na rok.

Do płockiego ratusza wpłynęło 30 850 deklaracji, w tym 28 700 tzw. pierwszych oraz 2150 korekt deklaracji. Zdecydowana większość, bo aż 67 694 płocczan zadeklarowało segregację odpadów. Urząd miasta zapowiada, że kontrolować ich będą uprawnieni przedstawiciele Biura Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, straż miejska oraz pracownicy firm wywożących śmieci.

Z przedstawionych przez urząd miasta danych wynika, iż 24 427 osób nie zadeklarowało do tej pory formy segregacji odpadów. Jak poinformowali nas urzędnicy, 19 sierpnia rozpoczęła się procedura, która ma na celu wyjaśnianie zaniżonych deklaracji oraz rozsyłanie wezwań do tych, którzy ich nie złożyli.