Drapieżnie i melancholijnie – tango niejedno ma imię

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W środowy wieczór, 19 listopada, parter Muzeum Żydów Mazowieckich był wypełniony po brzegi – tym razem sympatykami tanga. Koncert zespołu Quinteto El Tango, zespołu wykonującego szczególny gatunek muzyczny, jakim jest właśnie tango, przyciągnął do płockiej synagogi około dwustu osób.

Pewnie samych organizatorów zaskoczyła ilość płocczan, którzy –  jak się okazuje – są spragnieni sztuki na wysokim poziomie. A występ pięciorga muzyków z Łodzi bez wątpienia do takiej należał. Koncert zatytułowany „Kolory tanga” zespołu Quinteto El Tango był zorganizowany w dobrze już znanym płocczanom cyklu “Szalom na Kwiatka”.

Ponad dwugodzinny koncert zespołu poprowadził słuchaczy w… podróż od Argentyny po Polskę.

– Astor Piazzolli to Argentyńczyk, który stworzył oryginalny styl, znany pod nazwą „nuevo tango”. Nie jest to tango przeznaczone do tańczenia, ale kunsztownie stylizowana muzyka do słuchania – mówił słuchaczom Maciej Ćwikliński, akordeonista zespołu, tym samym wprowadzając w nastrój wieczoru. Faktycznie brzmienie tang, do których jesteśmy przyzwyczajeni, było  nieco inne. Rytm tanga był jakby nieco zakłócony, trochę drapieżny, a nawet w pewnych dźwiękach słychać było „wdzierający” się jazz. Ale melancholia i atmosfera dobrze nam znanych dźwięków tego tańca pozostawała nie naruszona, chociaż zupełnie inna w brzmieniu.

Prowadzący koncert Maciej Ćwikliński przed każdym utworem wprowadzał słuchaczy w nastrój kolejnych utworów oraz przybliżał biografię kompozytorów. Płocczanie usłyszeli jeszcze tanga Anibala Carmelo Troilo, argentyńskiego kompozytora i muzyka. Następnie zespół przeniósł melomanów w klimaty polski przedwojennej. – Kiedy umacniała się siła tanga w Argentynie, to samo działo się w Polsce – tłumaczył akordeonista. I tu już można było „poczuć się jak w domu”. Bo mało kto nie zna „Tanga milonga” z 1939 roku Jerzego Petersburskiego czy „Jesiennej piosenki” z 1935 roku, którą Jakub Kagan napisał specjalnie dla Hanki Ordonówny. Poprzez świat tanga, muzycy poprowadzili jeszcze słuchaczy kompozycjami Henryka Warsa i Władysława Szpilmana.

Quinteto El Tango tworzy pięcioro absolwentów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W składzie zespołu są: Ewa Kaczmarek – Lewera, którą podziwialiśmy przy fortepianie, Maciej Ćwikliński z wielkim kunsztem grał na akordeonie, Jacek Matuszewski na gitarze, Rafał Rydyger na skrzypcach oraz Bartłomiej Dyner na kontrabasie. Zespół specjalizuje się w wykonywaniu nowocześnie skomponowanych lub zaaranżowanych na nowo tang. Łączy ich pasja i miłość do tego gatunku muzyki, o czym mogli się przekonać płoccy melomani.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji