Dokładnie 57 lat temu zdecydowano o powstaniu Petrochemii w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

To właśnie 5 stycznia 1959 roku został wydany dekret, który oficjalnie rozpoczynał budowę kombinatu w Płocku, choć decyzja zapadła nieco wcześniej, bo już pod koniec 1958 roku. 

Niespełna dwanaście miesięcy później powstały “Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne w budowie”, a koszt inwestycji oszacowano na 30 miliardów złotych. W 1960 powstała z kolei “Petrobudowa”, która prowadziła nadzór nad setkami przedsiębiorstw, dostarczających materiały do wybudowania kolejnych instalacji. Pierwotnie planowano, że zakład zostanie wybudowany… na Radziwiu. Ostatecznie porzucono jednak ten pomysł i zdecydowano się na obecną lokalizację. Petrochemia pracę rozpoczęła 17 sierpnia 1964 roku.

Pierwsza część zakładu została ukończona w 1965 roku, a w następnych latach realizowane były kolejne etapy. W 1998 roku rząd zdecydował o połączeniu Petrochemii Płock S.A. i Centrali Produktów Naftowych CPN S.A., w wyniku którego powstał Polski Koncern Naftowy Orlen. Dziś Orlen jest firmą o zasięgu globalnym i realizuje wiele inwestycji na całym świecie.

Wybudowanie na terenie Płocka rafinerii zdecydowanie przyczyniło się do rozwoju miasta. Tuż po wojnie Płock zamieszkiwało ok. 25 tysięcy osób. Budowa kombinatu zdynamizowała proces przyrostu ludności. Do pracy w naszym mieście przyjeżdżali ludzie nie tylko z okolicy, ale i całej Polski. W 1998 roku w Płocku mieszkało rekordowe 131.011 mieszkańców. Od tamtej pory stolica polskiej nafty nieco się skurczyła. Szacuje się, że dziś w Płocku mieszka ok. 122 tysiące osób.

Płock się wyludnia

Źródło: Puls Historii

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji