Dobiega końca usuwanie awarii prądu po Ksawerym

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Po przejściu orkanu Ksawery nadal dochodzi do przerw w dostawie prądu, ale większość awarii jest już naprawionych. W powiecie płockim do naprawy pozostało jeszcze kilka zgłoszeń, między innymi w Wyszogrodzie i Bodzanowie.

Od piątku, w skrajnie trudnych warunkach, pracuje blisko 80 kilkuosobowych brygad pogotowia energetycznego. Uruchomiono dodatkowe stanowiska dyspozytorskie, przy których koordynowana jest akcja usuwania awarii, które wyrządził orkan Ksawery – w piątek na terenie Mazowsza porywy wiatru osiągały nawet 110 km/h.

Po uderzeniu huraganu w krytycznym momencie bez napięcia było ponad 1800 stacji transformatorowych, bez prądu mogło być nawet 70 tysięcy odbiorców w regionie obsługiwanym przez płocki oddział Energi. Większość awarii została usunięta w ciągu 48 godzin. Liczba zgłoszonych reklamacji spadła z ponad 1,5 tys. do ok. 500 (choć sytuacja zmienia się dynamicznie).

Przyczyną większości uszkodzeń były gałęzie masowo nawiewane na linie i powalone drzewa, które też zrywały przewody czy uszkadzały słupy. – Przy tego typu uszkodzeniach naprawy są niestety najbardziej czasochłonne – mówi Aldona Niedzielak, rzeczniczka prasowa Energa-Operator Oddział w Płocku. – Przy dzisiejszej pogodzie awarie usuwa się dużo sprawniej, jednak w sobotę i niedzielę warunki drogowe były bardzo trudne, a do niektórych miejsc dojazd był zablokowany przez kilka godzin lub w ogóle niemożliwy.

W powiecie płockim właściwie do naprawy zostało kilka zgłoszeń, głównie z Wyszogrodu i Bodzanowa, w powiatach płońskim, ciechanowskim, mławskim zgłoszonych jest po kilkadziesiąt reklamacji, dotyczących przede wszystkim wymiany uszkodzonych bezpieczników. W powiecie gostynińskim trwają naprawy na terenach gmin Sanniki, Gąbin, Szkarada.

Linie telefoniczne pogotowia energetycznego były w ostatnich dniach bardzo przeciążone. W piątek, w ciągu godziny próbowało dodzwonić się na nie ponad 12,5 tys. osób. Energa uruchomiła w związku z tym alarmowy adres e-mail (991.plock@energa.pl), na który mieszkańcy naszego regionu nadal mogą kierować informacje o awariach.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji