REKLAMA

Do Orlenu przyleciał bardzo wyjątkowy gość

REKLAMA

PKN Orlen gościł niedawno niezwykłego gościa. Do gniazda na kominie rafinerii przyleciał raróg zwyczajny. Obecność tego niezwykle rzadkiego drapieżnika odnotowano w naszym kraju tylko 84 razy!

By 4028mdk09 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons
Raróg jest gatunkiem południowym. Zamieszkuje południowo-wschodnią oraz środkową Europę i środkowo-zachodnią Azję. Występuje od Wiednia, dalej na wschód poprzez kraje bałkańskie, aż do Turkiestanu, oraz na Syberii do Azji Środkowej. Jest drapieżnikiem wędrownym, zimuje w Etiopii, na Półwyspie Arabskim, północnej Afryce, w północnych Indiach i zachodnich Chinach. Współwystępuje tam z rarogiem górskim. Lasy nad Dunajem w głębi Austrii są najbardziej na zachód wysuniętym miejscem lęgowisk, gdzie pojawia się w koloniach czapli lub kormoranów.

Obecnie to skrajnie nieliczny gatunek przelotny. Spotykano je o każdej porze roku, choć najczęściej w maju i we wrześniu i w październiku. Co rok widuje się koczujące rarogi, ale prawie zawsze pojedynczo.

Przypomnijmy, że to co dzieje się w gnieździe, możemy obserwować na bieżąco na stronie Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Filmik z wyjątkowym drapieżnikiem został opublikowany na fanpage’u EcoVitayNiezwykły ptak w gnieździe – Raróg

Ciekawe rzeczy dzieją się w gnieździe na kominie rafinerii w Płocku. Werwę i Rafika odwiedził bardzo rzadko w Polsce spotykany ptak z gatunku sokołowatych –Raróg zwyczajny. Występowanie tego ślicznego drapieżnika odnotowano w naszym kraju dopiero 84 razy. Noc spędził w gnieździe, przepędzając z niego nasze sokoły. Jesteście ciekawi jak wygląda i w jaki sposób wywalczył sobie miejsce w gnieździe? Zobaczcie na filmie :)Gniazdo możecie podglądać na żywo 7 dni w tygodniu 24 h/ dobę w naszej aplikacji #sokołyLIVE: https://www.facebook.com/ecovitay/app/663894803748198/?ref=page_internal

Opublikowany przez VITAY 21 marca 2017

Widok tego drapieżnika dostarczył wiele wrażeń – zarówno stałym mieszkańcom gniazda: Werwie i Rafikowi, jak i wszystkim oglądającym transmisję online z sokolego gniazda. Stanowisko lęgowe sokołów wędrownych w płockiej rafinerii to jedno z najstarszych gniazd w Polsce. Pierwszym gniazdem sokoła wędrownego w Polsce po ponad trzydziestoletniej przerwie było to zlokalizowane na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w roku 1998. W roku 1999 powstają dwa kolejne stanowiska we włocławskim ANWILu i toruńskiej ELANie. W roku 2002 powstają trzy kolejne stanowiska, w tym to na terenie ówczesnej Petrochemii Płock.

 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU