REKLAMA

Czy są szanse na powrót Pikniku Lotniczego?

REKLAMA

Pamiętacie spektakularny Piknik Lotniczy w Płocku? Najpiękniej prezentował się nad Wisłą, gdy płocczanie, siedząc na skarpie, przecierali oczy ze zdumienia nad umiejętnościami pilotów. Czy jest szansa na powrót tej imprezy do naszego miasta?

PowiązaneTematy

Piknik Lotniczy to jedna z ważniejszych imprez, które odbywały się w naszym mieście. Niestety, w marcu 2014 roku zapadła decyzja o jego odwołaniu. Złożył się na nią brak sponsorów oraz konieczność wyboru “mniejszego zła”, tzn. impreza z terenu nadwiślańskiego musiałaby zostać przeniesiona na płytę lotniska.

Jan Chrobociński, prezes Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, tłumaczył wówczas, że nałożenie kilku kluczowych czynników uniemożliwiłoby organizację pokazu na wysokim poziomie. Brak m.in. efektownego pokazu Air Snake, czyli slalomu maszyn między rozstawionymi na rzece pylonami, oraz konieczność zmiany scenerii odstraszyły telewizję i znaczących sponsorów.

Płocki Piknik Lotniczy przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, FILM]

Podczas konferencji prasowej w marcu 2014 roku, wiceprezydent Płocka, Roman Siemiątkowski stwierdził, że dobrym rozwiązaniem byłoby organizowanie pikniku co dwa lata. Pomysł potwierdził prezes AZM, który uważał, że taki zabieg zwiększy zainteresowanie imprezą płocczan, a i organizacyjnie będzie można lepiej wszystko załatwić.

– Decyzja o tym, czy w 2015 Piknik Lotniczy odbędzie się, musi zapaść przed ustaleniem budżetu na ten właśnie rok – przekonywał wówczas Roman Siemiątkowski. Od tego czasu pomysł organizacji Pikniku Lotniczego nie był poruszany i choć wiele wskazywało na to, że w 2015 roku impreza powróci i to w swojej najlepszej formie, bo nad Wisłę, to jednak takie decyzje nie zapadły.

Piknik lotniczy powraca do Płocka?

W 2015 roku imprezy jednak nie było. Dopiero jesienią zorganizowano przetarg na 2016 rok. Miasto na organizację Pikniku Lotniczego było w stanie przeznaczyć pół miliona złotych. Jedyna oferta jaka wpłynęła w drugim przetargu, opiewała jednak na prawie 600 tysięcy złotych. Ratusz zdecydował, że to za dużo.– Ze względu na przekroczenie kwoty o ponad 100 tys. zł na organizację imprezy, zdecydowaliśmy się zrezygnować z robienia w przyszłym roku Pikniku Lotniczego w Płocku. Przed nami perspektywa przebudowy nabrzeża wiślanego, może warto poczekać na zmianę tego miejsca i zorganizowanie nowej imprezy na jego uroczystą inaugurację? – napisał wówczas na swoim blogu włodarz miasta.

W grudniu 2015 roku, podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta, projektu Pikniku Lotniczego nie było już w uchwale, został też wykreślony z Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Sprawa ucichła. Czy ten rok przyniesie niespodziankę dla fanów lotnictwa? Niestety, nic na to nie wskazuje. Ratusz tłumaczy, że nigdy nie był głównym organizatorem wydarzenia i nie ma przewidzianego dofinansowania do imprezy w roku bieżącym.

– Nie mamy w tym roku oferty organizacji pikniku lotniczego – poinformował Hubert Woźniak z Wydziału Promocji i Informacji UMP. – Miasto nie jest i nie było organizatorem tej imprezy i nie ma na nią przewidzianych pieniędzy w budżecie – podkreślił.

Jan Chrobociński, dyrektor Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej powiedział nam natomiast, że bez takiego wsparcia samorządu, nie jest w stanie zrealizować imprezy.

– Przykro, ale nie było sygnałów z miasta chęci organizacji pikniku – powiedział dyrektor AZM. – Aeroklub, sam przytłoczony ciężarem utrzymania swojej działalności bez żadnego wsparcia samorządu i państwa, nie jest w stanie podjąć takiego wyzwania – wyjaśnił Jan Chrobociński.

[button link=”http://petronews.pl/w-plocku/piknik-lotniczy/” target=”new” color=”#470aae”]Zobacz archiwalne materiały z Pikniku Lotniczego w Płocku[/button]

Zdaje się więc, że z Piknikiem Lotniczym Płock pożegnał się na dobre. To smutne, że kolejna impreza, która promowała nasze miasto, odchodzi do zamierzchłej przeszłości. Nie mamy już Orlen Cup, nie ma Płock Cover Festival i – wszystko na to wskazuje – nie będzie już Płockiego Pikniku Lotniczego. Pozostaje z sentymentem oglądać archiwalne zdjęcia z Płocka i… pojechać do Krakowa, Szczecina czy Bielsko-Białej, gdzie podobne pikniki mają się dobrze…

 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU