REKLAMA

Czarujące melodie operetki „Księżniczka Czardasza” zabrzmią w Płocku

REKLAMA

Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na operetkę „Księżniczka Czardasza” w wersji koncertowej. Muzycy zagrają wraz z Aleksandrą Orłowską, Anną Lasotą, Rafałem Bartmińskim, Jakubem Milewskim oraz Mirosławem Riedelem. Dyrygował będzie Ruben Silva.

W najbliższy piątek, 24 września o godzinie 19 Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej na wyjątkowy spektakl w wersji koncertowej „Księżniczka Czardasza”. Jest to jeden z najgorętszych tytułów operetkowych na całym świecie.

PowiązaneTematy

Znakomita muzyka oraz historia „Księżniczki” przyciągają tłumy melomanów, którzy opuszczają salę, nucąc fragmenty tego wyjątkowego dzieła. Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na dużą dawkę humoru i pięknej muzyki już w najbliższy piątek.

– Świetny zmysł kompozytorski Emmericha Kálmána był jego przepustką do kariery na wiedeńskich salonach ówczesnej muzyki operetkowej. Tworzył arcydzieła sceniczne, przelewając na karty partytury swój madziarski temperament zmieszany z wiedeńską gracją. Niewątpliwie największym międzynarodowym sukcesem okazała się „Księżniczka Czardasza” – wyjaśnia Płocka Orkiestra Symfoniczna.

Premiera operetki miała miejsce w Wiedniu 13 listopada 1915 roku. Publiczność przyjęła ją z wielkim aplauzem, czego potwierdzeniem jest 500 przedstawień w samym 1916 roku w Johann-Strauss Theater.

– Ta operetka to właściwie jeden wielki zbiór przebojów. Do najsłynniejszych należą duet Edwina i Sylvii: „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo”, duet Boniego i Feriego: „Artystki, artystki, artystki z variété”, stanowiący motyw przewodni całego utworu i duet Edwina i Sylvii z II aktu: „W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie”, stanowiący odpowiedź Kálmána na „Serce milczy, dusza śpiewa” z „Wesołej wdówki” – zachęca POS.

Sedno opowieści Księżniczki Czardasza kryje się w jej pierwotnym tytule „Niech żyje miłość!”. Kompozytor wraz z librecistami, Leo Steinem i Bélą Jenbachem, przenoszą widzów w arystokratyczny świat Austro-Węgier z końca XIX wieku.

Idealne życie księcia Leopolda Marii von Lippert-Weylersheima i jego żony Anhildy burzy groźba mezaliansu. Kryje się ona za uczuciem ich syna Edwina do Sylvii Varescu, jednej z artystek variétés, które podobno, jak śpiewa Feri, nie biorą miłości zbyt tragicznie… Jednak nie w przypadku książęcego syna i teatralnej szansonistki.Sytuacja robi się gorąca, gdy Edwin dostaje nakaz ożenku z hrabianką Stasi, z którą w dzieciństwie został zaręczony. Natomiast Boni nie może pozostać na to obojętny, ponieważ jego także dopada miłość, ta głupia miłość… do… hrabianki Stasi. Na szczęście w porę zjawia się stary Feri, który ośmielony kilkoma łykami Tokaju, podejmuje się rozwikłania tej jakże kłopotliwej sytuacji.

Koncertową wersję „Księżniczki Czardasza” zaprezentują:

  • Aleksandra Orłowska,
  • Anna Lasota,
  • Rafał Bartmiński,
  • Jakub Milewski,
  • Mirosław Riedel.

Zagra Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Rubena Silvy. Jest to polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Swą karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Później, od 1978 roku, jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie.

Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie (finalista). W 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych.

Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1983 roku Ruben Silva związany jest z Warszawską Operą Kameralną (od 2013 roku jako dyrektor artystyczny, od 2015 jako kierownik muzyczny i artystyczny).

Bilety w cenie 40 zł dostępne w kasie biletowej POS oraz na stronie internetowej Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU