REKLAMA

Co zrobić, żeby wytrwać w noworocznych postanowieniach?

REKLAMA

Końcówka roku to czas wielkich postanowień i planów na zmiany. Tymczasem zaledwie 8% osób wprowadza swoje zamiary w życie! Co zrobić, żeby nie skończyło się na gadaniu? Jak zrealizować swoje plany w 2022 roku? Czytaj dalej i poznaj skuteczne wskazówki.

Wraz z końcówką roku z pewnością planujesz zmiany, by nadchodzący rok był lepszy i ciekawszy. Bez względu na to, czego dotyczą Twoje postanowienia – być może chcesz zacząć ćwiczyć, odchudzać się, ukończyć duży projekt, zmienić pracę, zdobyć nowe umiejętności – warto wiedzieć, co zrobić, by działania przyniosły rezultat i jak realizować postanowienia, gdy noworoczna motywacja zacznie opadać.

Proste sposoby na dotrzymanie postanowień noworocznych

Wypełnianie postanowień może być całkiem proste, o ile podejdziesz do nich z głową i zachowasz konsekwencję. Gdy plany snujesz tylko w sferze myśli i marzeń, bardzo prawdopodobne, że… dokładnie tam pozostaną. Zaopatrz się w kalendarz 2022 z księgarni TaniaKsiazka.pl i zapisz postanowienia w miejscu na notatki. Jeśli to dla Ciebie za mało — przygotuj dużą, kolorową kartkę ze swoimi celami i powieś ją nad biurkiem. Zadbaj, aby cel zawierał konkrety. Zamiast „schudnę” napisz: „schudnę 10 kg”. „Zacznę ćwiczyć” zastąp zdaniem „będę ćwiczyć 3 razy w tygodniu”. Ogólne postanowienia niewiele mówią i nie pozwalają śledzić postępu, a to jest kluczowe. Informacja o tym, że zaczniesz ćwiczyć, jest zbyt enigmatyczna, ale gdy pojawia się informacja o częstotliwości, komunikat nabiera znacznie bardziej realnych kształtów — i łatwiej wprowadzić go w życie.

Jeśli Twój cel jest duży, podziel go na etapy i zapisz je, aby w chwili trudności móc spojrzeć na plan i sprawdzić, w którym miejscu jesteś. Wypisanie kolejnych kroków do zrealizowania to doskonała wskazówka, a także Twój osobisty licznik postępu. Wykorzystaj kalendarz 2022 lub planner, by zawsze mieć plan pod ręką. Mniejsze etapy są znacznie łatwiejsze do zrealizowania niż jeden duży, ogólny cel — i zbliżają Cię do sukcesu.

Zadbaj o to, by plan był realistyczny. Nie zakładaj, że nagle zaczniesz zdrowo się odżywiać i wprowadzisz restrykcyjną dietę, jeśli na co dzień jadasz fast foody i słodycze. Raczej nie zaczniesz codziennie chodzić na siłownię, jeśli masz niewiele wolnego czasu i nie przepadasz za aktywnością fizyczną. Warto zadbać, by plan uwzględniał stopniowe zmiany i był dostosowany do Twoich możliwości. Niech minimalny cel jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia — planując regularne ćwiczenia, zaplanuj treningi np. dwa razy w tygodniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać ich więcej, jednak wypełnienie planu z pewnością zadziała na Ciebie motywująco.

Śledź swoje postępy i doceniaj sukcesy. Czasem mamy problem z zauważeniem tego, jak wiele osiągnęliśmy. Zapisz informacje wyjściowe (np. wagę i wymiary, gdy planujesz odchudzanie) i regularnie sprawdzaj, ile udało Ci się dokonać. Takie dane pokażą Ci, ile już osiągnąłeś/osiągnęłaś i dadzą motywację do dalszej pracy.Co jeszcze? Zacznij natychmiast. Nie czekaj do magicznego 1 stycznia, by rozpocząć działanie. Zaczynanie „z wysokiego C” to przepis na porażkę — zwłaszcza jeśli obudzisz się po świętowaniu Sylwestra. Zacznij działać małymi kroczkami już pod koniec roku i przygotuj cały plan oraz potrzebne akcesoria.

Pomoc z zewnątrz wskazana!

Duże cele rzadko daje się osiągnąć samodzielnie. Poszukaj wsparcia! Jeśli chcesz się odchudzać, skorzystaj z pomocy dietetyka. Jeśli planujesz regularnie ćwiczyć — warto rozważyć kilka sesji pod okiem trenera personalnego. Zamierzasz uczyć się języka obcego? Poszukaj dobrego korepetytora. Specjalista w danej dziedzinie pozwoli Ci szybciej osiągać rezultaty i uniknąć błędów, a przy okazji jego obecność narzuca pewną regularność działań.

Dobrym pomysłem jest poszukanie osób, które mają podobne cele. Włącz do swoich działań partnerkę lub partnera, rodzeństwo lub przyjaciół. Zapisz się do grup tematycznych na Facebooku. Wzajemna motywacja, wymiana spostrzeżeń i świadomość, że ktoś działa razem z Tobą, są bardzo budujące, a w trudnych momentach potrafią dodać sił do działania.

Jeśli obawiasz się, że po drodze zabraknie Ci motywacji, możesz dodatkowo samodzielnie zadbać o system nagród. Po wykonaniu określonych w planie działań (np. tygodniu/miesiącu regularnej nauki czy ćwiczeń) wybierz dla siebie nagrodę, która sprawi Ci przyjemność.

Potknięcia się zdarzają

Do wyrobienia nawyków potrzeba czasu. Pamiętaj, że błędy się zdarzają, ale nie przekreślają Twoich osiągnięć i możliwości osiągnięcia sukcesu! Jeden pominięty trening na siłowni nie oznacza, że nie uda Ci się schudnąć lub wyrobić doskonałej formy, a brak czasu na naukę słówek – że nie opanujesz wybranego języka obcego. Ważne natomiast, aby wiedzieć, że trudności, porażki i brak motywacji mogą się zdarzyć, zaakceptować to i… działać mimo wszystko.

W planowaniu i dotrzymywaniu postanowień bardzo pomocny okaże się kalendarz 2022. Masz już swój egzemplarz? Dopilnuj, by znalazły się w nim wszystkie ważne informacje i – do dzieła!

artykuł sponsorowany

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU