W kwietniu osoby, które widzą swoją przyszłość w szeregach wojska, mogą wziąć udział w tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej potrwa trzy miesiące.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa do Wojsk Obrony Terytorialnej rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 8 lipca. Według szacunków, obejmie blisko 300 tys. młodych Polaków. W tym roku obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają osoby urodzone w 2003 roku (19-latkowie). Wezwanie otrzymają również urodzeni w latach 1998-2002, którzy dotychczas nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Podczas naboru, można też dowiedzieć się więcej na temat służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.
– Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów WOT, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Taki bezpośredni kontakt z naszymi żołnierzami umożliwi zdobycie wiedzy u źródła i rozwianie wszelkich wątpliwości u osób, które myślą o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej – zachęcają w WOT.
Warto przypomnieć, że żołnierze WOT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.
– Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment by wykonać ten krok. W tym roku, przy komisjach kwalifikacyjnych spotkacie żołnierzy w oliwkowych beretach, który doradzą co zrobić by wziąć odpowiedzialność za innych zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego – mówi gen. dyw. Wiesław KUKUŁA, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Nabór jest maksymalnie uproszczony – w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Istotne jest także, iż stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o zostaniu żołnierzem.
Wojska Obrony Terytorialnej od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy. Struktury formacji są rozwinięte w każdym województwie. Ważnym aspektem służby w WOT, szczególnie dla młodych osób, jest możliwość zdobycia kompetencji miękkich takich jak praca w zespole czy kierowanie ludźmi.
Więcej informacji przekażą bezpośrednio rekruterzy, których z łatwością można znaleźć na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Dodaj swój komentarz