REKLAMA

Archeolodzy odnaleźli w Małachowiance szczątki 60 ciał

REKLAMA

W podziemiach oraz obok zabytkowego skrzydła Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego w Płocku, odnaleziono szczątki sześćdziesięciu ciał. Odkrycia dokonali archeolodzy oraz ekipy budowlane, które pracują przy renowacji najstarszej szkoły w Polsce.

Wstępnie udało się ustalić, że wiek odkrytych kości jest bardzo różny. Dokładne datowanie pochówków może być trudne. Brakuje przy nich przedmiotów, które wskazywałyby na czas pogrzebania tych ludzi. Wstępne oględziny pozwalają jednak podejrzewać, że najstarsze szczątki są nawet z XIII wieku, pozostałe pochówki mogły odbyć się w wieku XVI.
Odkrycie to wiąże się prawdopodobnie z faktem, że w tym czasie kolegiata św. Michała pełniła funkcję nie tylko szkoły, była również kaplicą. A w tych wiekach zmarłych grzebano w pobliżu kościołów.

Archeolodzy odkryli kości najpierw pod podłogą najstarszego skrzydła Małachowianki, pod fragmentem muzeum szkoły, w którym odbywało się wiele koncertów czy spotkań. Odkrycie było dość zaskakujące, ponieważ dokumentacja poprzednio przeprowadzonego remontu (odbył się on w latach 60. ubiegłego stulecia) wskazywała, że miejsce to zostało już przebadane. Tymczasem archeolodzy znaleźli pod podłogą szkolnego muzeum szczątki 16 osób.

Na pozostałe pochówki natrafili pracownicy firmy budowlanej na zewnątrz szkoły. Pod nadzorem archeologów, po obu stronach najstarszego skrzydła, odkryli szczątki blisko 40 osób. Niektóre z nich były uszkodzone – najwyraźniej jeszcze w trakcie poprzednich robót budowlanych. Kości są teraz starannie zbierane i – po wykonaniu dokumentacji – przekazywane do badań antropologicznych.Oprócz ludzkich szczątków, archeolodzy i pracownicy budowlani natrafili także na najróżniejsze przedmioty jak klamry, guziki czy niedużą kulę armatnią.

Na terenie wykopalisk ekipy budowlane odkryły także romańskie fundamenty, których istnienie nie było wcześniej znane. Odsłonięte również zostały zabytkowe polichromie, autorstwa Władysława Drapiewskiego o charakterze sakralnym.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Olko says:

    Czy to bylo pod podloga „Harcowki”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU