REKLAMA

Akt terroryzmu w Płocku [FILM, ZDJĘCIA]

REKLAMA

PowiązaneTematy

Drugi dzień ćwiczeń pod kryptonimem „Bariera 2015” obfitował w spektakularne akcje służb interwencyjnych, które przygotowywały się na wypadek ataku terrorystycznego, skażenia biologicznego oraz działań ratowniczych wobec poszkodowanych.

Na terenie Kutnowskich Zakładów Drobiarskich Ex-Drob S.A., w Zakładzie Produkcyjnym przy ul. Bielskiej w Płocku, odbyła się symulacja aktu terroryzmu, czyli wtargnięcia na teren zakładu grupy nieznanych osobników, która chce uszkodzić instalację chłodniczą. Sprawdzano reakcję i działanie służb w przypadku nastąpienia tego zagrożenia. Z powodu naruszenia instalacji, nastąpił wyciek amoniaku, który spowodował, że ludzie znajdujący się na tym obszarze ponieśli uszczerbek na zdrowiu i musieli zostać otoczeni opieką służb ratowniczych. Ranni zostali poddani selekcji i przewiezieni do Bursy Płockiej, gdzie stworzono dodatkowe miejsca szpitalne.

Po zakończonych ćwiczeniach, dowódcy Policji, Straży Pożarnej, Zakładowej Straży Pożarnej PKN Orlen SA, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Straży Miejskiej, Zespołów Ratownictwa Medycznego złożyli prezydentowi Płocka meldunki z przeprowadzonych działań. Przebieg ćwiczeń, w ich ocenie, nie pozostawił wątpliwości, że płockie służby są dobrze przygotowane do nastąpienia sytuacji kryzysowej.

Przedstawiciel wojewody mazowieckiego, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego – Krzysztof Dąbrowski, podsumowując projekt „Bariera 2015”, powiedział: – Ćwiczenia są najlepszym sposobem sprawdzania przygotowania nas wszystkich do sytuacji kryzysowych. Plany się opiniuje, zatwierdza, zmienia, ale to ćwiczenia pokazują, na ile plany czy procedury działają w praktyce, co warto poprawić, a co zaktualizować. Płock przygotowany jest w sposób bardzo dobry, system opracowany przez miasto działa – stwierdził.