REKLAMA

Strażacy z całej Polski zawitali do Płocka

REKLAMA

– W końcu w Płocku pojawiła się jakaś impreza o innej tematyce niż zwykle, w której każdy może wziąć udział i naprawdę dobrze się bawić. Ciekawe, czy istnieje możliwość organizowania u nas kolejnych edycji tego festiwalu? – powiedział nam Jacek, jeden ze słuchaczy pokazu orkiestr dętych, które zagościły w pierwszy weekend czerwca w naszym mieście.

5 czerwca w Płocku rozpoczął się XXIII Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. W ramach tego wydarzenia, można było uczestniczyć w wielu wyjątkowo atrakcyjnych widowiskach.

PowiązaneTematy

W dwudziestej trzeciej edycji festiwalu udział wzięło dwadzieścia orkiestr z całej Polski. Najdłuższą drogę do Płocka pokonała orkiestra OSP Milówka z województwa śląskiego.

W trakcie trwania tej imprezy, każdy chętny mógł wziąć udział w strażackim pikniku, pokazie samochodów i sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz, oczywiście, muzycznych paradach orkiestr dętych.

– Zapraszam wszystkich na piękny pokaz takiego cudownego połączenia muzyki i ruchu – tymi słowami na Stadionie Miejskim festiwal oficjalnie otworzył Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. – Chcę tu wszystkim, a szczególnie młodym muzykom, pogratulować tego wielkiego zaangażowania. Kiedy patrzyłem jak muzykujecie, to gracie całą swoją osobą, wkładacie w to całą duszę i energię, żeby grać w tak piękny sposób – dodał.

Wszystkie orkiestry, oprócz indywidualnych pokazów, wspólnie wykonały pięć utworów, w tym np.: „Rycerze Floriana” Hymn Związku OSP RP, czy też suitę „Od Tatr do Bałtyku”.

Zapytaliśmy widzów, co sądzą o festiwalu? – Jest bardzo kolorowo i widowiskowo. Wcześniej nie miałam okazji uczestniczyć w takich pokazach. Z niecierpliwością czekam na więcej – przyznała Krystyna, płocczanka siedząca na widowni. – Pierwszy raz jestem na takim festiwalu. Bardzo mi się podoba. Widać, że ci ludzie robią to z pasją i poświęceniem – podsumował jeden z naszych rozmówców, pan Andrzej.

Po zakończeniu wspólnych występów, rozpoczęła się pierwsza część konkursu parady marszowej, w której wzięło udział dziesięć wyznaczonych orkiestr. Na koniec dnia ze strażakami, o godzinie 19, w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego, odbył się koncert laureatki XXII Festiwalu, OSP Nadarzyn.

Występy orkiestr strażackich trwały również w sobotę, 6 czerwca. Od godz. 9 odbywały się koncerty konkursowe w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego, a od godz. 14 – konkurs gry orkiestr w marszu, który płocczanie mogli obserwować od ul. Tumskiej do ul. Sienkiewicza. Na godz. 16 zaplanowano pokazy parady marszowej na molo spacerowym na Wiśle, natomiast wielki koncert finałowy Festiwalu – w Amfiteatrze płockim, o godz. 19.