A to ci „Heca”, tyle się dzieje, że ho ho…

REKLAMA

„Siała baba mak”, „Pan czy nie pan”, „Dobry uczynek skrzatów” czy „Król malowany” – to tylko kilka tytułów przedstawień z pierwszego dnia Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Heca 2015”.

– W sumie mówiąc o „Hecy”, można by powiedzieć, że jest już po studiach – śmiała się w rozmowie z nami Litosława Koper, dyrektor płockiego MDK. No i miała rację, bo „Heca” odbywa się w naszym mieście po raz 26. W tym roku zjechało się do Płocka aż dwadzieścia jeden trup teatralnych.

PowiązaneTematy

W czwartkowe przedpołudnie, 11 czerwca, uroczystej inauguracji festiwalu dokonała Litosława Koper. – Cieszę się, że mogę powitać teatry z całej Polski, przyjechały do nas grupy z Rumii, Warszawy, Bytomia, Białegostoku, Torunia, Łodzi i Kutna. W festiwalu biorą też udział dwa teatry z Płocka. Po raz kolejny z ogromną radością witamy teatr ModernPol z partnerskiego miasta Żytomierza na Ukrainie – mówiła ze sceny, do bardzo licznie zgromadzonej publiczności.

Krótko wspomniała i pozdrowiła, przebywającą obecnie w sanatorium, Romę Ludwicką, która jest pomysłodawczynią festiwalu. Wymieniła także kilku wspaniałych artystów, którzy byli członkami jury, między innymi: nieżyjący już profesor Kazimierz Lewkowski, Wanda Chotomska, Lidia Woźniczka czy Luba Zarembińska. W tym roku, równie wybitni fachowcy oceniają grupy teatralne: Grzegorz Kwieciński, Adam Sajnuk, Dariusz Lewandowski oraz Radosław Łabarzewski.

Festiwal zaplanowany jest na trzy dni, każdy wypełniony po brzegi atrakcjami oraz konkursowymi spektaklami. Tylko wczoraj jurorzy oceniali 10 przedstawień. Co prawda nie są one długie, bo średnio trwają 30 minut, ale jurorzy nie mają łatwego zadania. Wszystkie grupy są świetnie przygotowane pod każdym względem – scenografia, gra aktorska czy choreografia.

Trzeba przyznać, że pomimo młodego wieku, wielokrotnie na scenie widać profesjonalizm i niezwykłe zaangażowanie młodych ludzi. Po spektaklach przyszedł czas na wspaniały Bal u Króla Maciusia, na którym młodzież i dzieci bliżej się poznały. A ich nauczyciele mogli w tym czasie wziąć udział w warsztatach pn. „Teatralne forum dyskusyjne”. Zatem, nikt na „Hecy” się nie nudzi.

Dziś drugi dzień przeglądu i ciężki dzień pracy dla jurorów. A płocczanie o godzinie 17 będą mogli podziwiać barwny korowód uczestników „Hecy 2015” , który przejdzie ulicą Tumską na Stary Rynek.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.