REKLAMA

A jednak Polacy w finale mistrzostw. Po raz pierwszy w historii Polak będzie tam sędzią głównym!

REKLAMA

Zgodnie z przewidywaniami, po raz pierwszy w historii to Polak będzie arbitrem głównym w finale mistrzostw świata w piłce nożnej mężczyzn. Szymon Marciniak, który urodził się w Płocku, już w niedzielę będzie wraz z asystentami prowadził najważniejszy mecz mundialu!

– To historyczny moment dla polskiego sędziowania. Data 18 grudnia na stałe zapisze się w annałach. Szymon Marciniak będzie pierwszym Polakiem, który jako arbiter główny, poprowadzi finał piłkarskich mistrzostw świata. Na liniach będą mu pomagać jego asystenci, czyli Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz – przekazał w komunikacie Polski Związek Piłki Nożnej.

Choć polski sędzia wystąpił już w finale mistrzostw świata (w 1990 roku Michał Listkiewicz podczas spotkania Argentyny z Niemcami pełnił funkcję liniowego), to po raz pierwszy Polak będzie arbitrem głównym. Szymon Marciniak poprowadzi finał wspólnie z polskimi asystentami – Pawłem Sokolnickim i Tomaszem Listkiewiczem. Co ciekawe, Tomasz jest synem Michała, który po 32 latach powtórzy sukces ojca.

PowiązaneTematy

Jak przypomina PZPN, Szymon Marciniak ma za sobą bardzo udany rok.

– Śledząc nominacje 41-letniego płocczanina można jego formę porównać do hossy na giełdzie papierów wartościowych. On wciąż rośnie, a sam Marciniak ustanawia nowe rekordy, jeśli chodzi o liczbę meczów, ale przede wszystkim ich rangę – podkreśla PZPN.

W kwietniu br. urodzony w Płocku Szymon Marciniak został pierwszym Polakiem, który sędziował półfinał Ligi Mistrzów. Zgodnie z wyliczeniami PZPN, był to jego ósmy mecz w tych rozgrywkach w sezonie 2021/2022, a żaden Polak nigdy wcześniej nie miał tylu spotkań podczas jednej kampanii. Ma też na swoim koncie największą liczbę poprowadzonych spotkań w LM wśród polskich sędziów – 39, podczas gdy drugi w tabeli jest Ryszard Wójcik (16 meczów), od 2001 roku przebywający na sędziowskiej emeryturze.Kariera zawodowa Szymona Marciniaka jest imponująca – na najwyższym stopniu w hierarchii międzynarodowej znalazł się w 2015 roku, kiedy awansował do grupy UEFA Elite. Został jednocześnie pierwszym Polakiem, który trafił do tej najważniejszej sędziowskiej kategorii. Po trzech latach otrzymał nominację do prowadzenia niezwykle prestiżowego spotkania – Superpucharu Europy: Real Madryt – Atletico Madryt, który rozegrano w sierpniu 2018 roku.

Finał mistrzostw świata 2022 pomiędzy Argentyną a Francją odbędzie się w niedzielę, 18 grudnia o godz. 16. 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. lysy says:

    ja tez sie urodziłem w plocku i plocczaninem nie jestem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU