REKLAMA

190 milionów dla subregionu płockiego. Będzie modernizacja szpitala!

REKLAMA

Władze województwa mazowieckiego przedstawiły plany inwestycyjne na 2018 rok. Projekt zakłada inwestycje za ponad miliard złotych, w czym zawarto m.in. modernizację oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala wojewódzkiego w Płocku oraz rozbudowę jego systemu informatycznego.

19 stycznia w Zespolonym Szpitalu Wojewódzkim w Płocku odbyła się konferencja prasowa, podczas której władze województwa mazowieckiego przedstawiły swoje plany na 2018 rok.

Fot. Wiktor Pleczyński

W konferencji wzięli udział Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Marcin Wajda – dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM, Mirosław Kaczmarek – dyrektor Rejonu Drogowego MZDW Gostynin-Płock oraz Tomasz Kominek – dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku.

W pierwszej części wydarzenia uczestniczył również dyrektor szpitala wojewódzkiego w Płocku, Stanisław Kwiatkowski, podczas drugiej pojawił się proboszcz parafii św. Hieronima w Sobowie, Piotr Ruszczyński.

Marszałek Adam Struzik, opowiadając o inwestycjach zwrócił uwagę, że województwo przeznaczy miliard sto milionów złotych na ten cel w 2018 roku. Dla subregionu płockiego, na który składają się powiaty gostyniński, sierpecki i płocki wraz z miastem Płock, przypada 190 milionów złotych.

Drogi

W ramach inwestycji drogowych planowany jest wydatek ponad 170 milionów złotych na budowę nowych tras, a także remonty i modernizację istniejących. Największe planowane przez władze województwa inwestycje w tym zakresie to:

 •  rozbudowa przebiegającej przez powiaty żuromiński i sierpecki drogi wojewódzkiej nr 541 – 87,5 mln zł (w tym 81 mln zł stanowią środki unijne),
 • budowa obwodnicy Gąbina w ciągu drogi wojewódzkiej nr 577 relacji Łąck-Ruszki na terenie Gąbina – 25 mln zł (środki unijne),
 • modernizacja drogi wojewódzkiej nr 575 Płock-Kazuń Nowy – 15 mln zł,
 • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 559 na odcinku granica województwa-Bądkowo Jeziorne – 9 mln zł.

Mirosław Kaczmarek podkreślił, że w 2018 roku zostanie oddane do użytku 6 rond, które mają znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w kluczowych miejscach. Dyrektor dodał, że w 2018 roku planują wybudować i wyremontować 36,3 km dróg.

Dyrektor Stanisław Kwiatkowski, Fot. Wiktor Pleczyński

Szpital

W ramach inwestycji w służbę zdrowia, urząd marszałkowski zamierza przeprowadzić dwie duże inwestycje w szpitalu wojewódzkim w Płocku.

Pierwszą będzie modernizacja oddziału ginekologiczno-położniczego za kwotę 6,1 mln zł, a drugą rozbudowa systemu informatycznego szpitala za sumę prawie 2,5 mln zł.

Muzea i teatr

W tym roku ponad 10,3 mln zł ma zostać przeznaczone dla instytucji kulturalnych w subregionie płockim. Środki trafią do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach i Teatru Dramatycznego w Płocku.

 • 2,9 mln zł  zostanie przeznaczone na II etap modernizacji obiektów Małego Miasta w Bieżuniu (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu),
 • 2,4 mln zł marszałek skierował na remont zabytkowej kamienicy przy ulicy Kolegialnej, przeznaczonej na Muzeum Art Deco (Muzeum Mazowieckie w Płocku),
 • 2,7 mln zł przypadnie na rozbudowę Skansenu Osadnictwa Nadwiślanego w Wiączeminie Polskim (Muzeum Mazowieckie w Płocku),
 • 4,5 mln zł (z czego 2,7 mln z środków unijnych, a 1,8 mln z budżetu województwa) zostanie przekazane na modernizację infrastruktury Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach,
 • 265 tys. zł dostanie Teatr Dramatyczny w Płocku, w celu wymiany konsoli sterującej oświetleniem i przygotowanie do modernizacji systemu oświetlenia scen.

24 konkursy z budżetem na 500 milionów złWreszcie ruszyły konkursy unijne. Dotychczas złożono ponad 7,1 tys. wniosków – przeszło 2,1 tys. z nich zatwierdzono już do dofinansowania, a na 1,8 tys. podpisano umowy. Na Mazowsze trafiło już więc 4 mld zł unijnego wsparcia z RPO WM. W 2018 r. uruchomione zostaną kolejne 24 nabory na łączną kwotę dofinansowania 495 mln zł.

Marszałek Adam Struzik, Fot. Wiktor Pleczyński

– Te dane najlepiej pokazują, że nasz region dobrze sobie radzi z wydatkowaniem środków unijnych i podpisywaniem umów – powiedział marszałek Struzik. – Dostrzegła to także przez Komisja Europejska – zostaliśmy oficjalnie wymienieni wśród regionów najlepiej radzących sobie z dystrybucją unijnych finansów. W ramach tej perspektywy do rozdysponowania otrzymaliśmy nieco ponad 8 mld zł. Z tej puli już ponad 4 mld zł trafiło do beneficjentów. Wśród wszystkich wniosków jest 148 podpisanych umów z beneficjentami z subregionu płockiego. Trafiły więc tu już 354 mln zł. Ten rok to kolejne konkursy, zachęcam więc do składania wniosków – podsumował marszałek.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich UMWM, Marcina Wajdę, Mazowsze zajmuje szóste miejsce wśród polskich regionów pod względem podpisywania umów.

Dyrektor Marcin Wajda, Fot. Wiktor Pleczyński

– Jesteśmy w środku stawki, biorąc pod uwagę wnioski o płatność, a także wspólnie z województwem łódzkim zajmujemy czwarte miejsce pod względem liczby zakontraktowanych projektów pozakonkursowych – wyjaśnił Marcin Wajda.

W 2018 roku zostaną ogłoszone kolejne konkursy, w ramach których do rozdysponowania będzie blisko pół miliarda złotych.

Perspektywa unijna na lata 2014-2020 stawia głównie na projekty innowacyjne, angażujące biznes w prace badawczo-rozwojowe, wykorzystujące nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w administracji, ale także inwestycje w sektor ochrony zdrowia i kultury, wzmacniające przedsiębiorczość oraz wspierające efektywność energetyczną.

Tylko z subregionu płockiego zatwierdzonych do dofinansowania zostało już w sumie 181 wniosków, w których beneficjenci ubiegają się o ponad 406 mln zł z UE. Podpisanych zostało 148 umów, co oznacza, że do wnioskodawców mają do wykorzystania ponad 354 mln zł.

Kościół w Sobowie

Fot. Wiktor Pleczyński

Podczas konferencji dziennikarze dowiedzieli się również, że dzięki wsparciu unijnemu zostanie wykonana renowacja zabytkowego Kościoła p.w. Bożego Ciała w Sobowie (gm. Brudzeń Duży) oraz adaptacja Domu Parafialnego „Katolik” na potrzeby kulturalno-edukacyjne. Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Hieronima w Sobowie otrzyma ponad 820 tys. zł dofinansowania z RPO WM 2014-2020. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz ksiądz Piotr Ruszczyński – proboszcz parafii w Sobowie.

Fot. Wiktor Pleczyński

Kościół w Sobowie dzięki tym środkom zostanie wyremontowany, m.in. w zakresie: wzmocnienia fundamentów, izolacji ścian fundamentowych, remontu drewnianej konstrukcji dachu, wymiany deskowania sufitu, a także renowacji drewnianej konstrukcji dzwonnicy. We wnętrzu kościoła będą wykonane prace konserwatorskie polichromii i dekoracji malarskich. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Natomiast w budynku parafialnym „Katolik” wykonana zostanie instalacja wodno-kanalizacyjna z białym osprzętem. Wymienione będą podłogi i okna, a także sufit podwieszany w sali głównej. Spoiny murów zewnętrznych zostaną uzupełnione, a ściany budynku pomalowane. Obiekt będzie pełnił funkcje kulturalno-edukacyjne, utworzone zostanie tu m.in. muzeum pamięci Lecha Wałęsy.

Realizacja projektu pozwoli ochronić zabytkowe obiekty sakralne przed degradacją. Poprawi też atrakcyjność kulturalną i turystyczną Sobowa, gminy Brudzeń Duży oraz całego regionu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. Anonim says:

  Też jestem tego zdania jestem z Płocka i aż wstyd ciągle źle słyszeć o tym szpitalu

 2. Ewa says:

  Witam
  Powinna być modernizacja ludzi, nie budynku To co cięgle słyszymy ja rodziłam 20 lat temu koleżanka 2 msc temu – nic się nie zmieniło Koszmar porażka. Niestety leżała tam mama, babcia, wujek – każde leczenie miało zakończone w innym szpitalu. Ja całe szczęści na jednodniówce i co śmieszne to najpierw oddział pobranie krwi założenie dokumentów, a potem kolejka 2 godzinna w rejstracji szpitala. Jestem Płocczanką i nie od urodzenia i nie słyszałam żadnego dobrego słowa o tym Szpitalu, biorąc pod uwagę wszystkie kwestie- raczej zabrała bym pieniądze niż dała chyba powinny być za wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU