REKLAMA

19 milionów wyłudzili złodzieje od seniorów

REKLAMA

PowiązaneTematy

– Trzydzieści trzy lata temu w tym urzędzie brałam ślub. Jest to dla mnie w pewnym sensie podróż sentymentalna – mówiła do seniorów zgromadzonych w auli płockiego ratusza minister spraw wewnętrznych, Teresa Piotrowska.

13 maja, na zaproszenie posłanki Elżbiety Gapińskiej, Płock odwiedziła minister Teresa Piotrowska. Wizyta miała charakter oficjalny, pomimo tego, że pani minister przed płockimi seniorami zdradziła trochę swoich przeżyć i wspomnień związanych z Płockiem. – Trzydzieści trzy lata temu z Płocka zabrałam sobie  faceta i bardzo dobrze mi z nim, ułożyliśmy sobie życie w Bydgoszczy, ale tu mieszka męża rodzina. W Płocku czuję się jak u siebie w domu – zdradziła płocczanom. W swoim krótkim przemówieniu mówiła głównie o bezpieczeństwie osób starszych i o pułapkach, jakie na nich czyhają ze strony złodziei.

Później głos oddała płockim policjantom. Katarzyna Lorenc, podinspektor płockiej policji, w swojej prelekcji zatytułowanej „Bezpieczny senior”, omówiła kilka metod jakie stosują oszuści, aby wyłudzić pieniądze od osób starszych. Wymieniła kilka, najczęściej stosowanych „sztuczek”, którymi posługują się złodzieje. – Są to przeważnie grupy zorganizowane. Głównie zaczyna się taka kradzież od rozmowy telefonicznej. Nie dajcie się oszukać, zawsze potwierdzajcie taki telefon, dzwoniąc do kogoś z rodziny, a jak macie wątpliwości, prosto na policję. Bądźcie czujni, bo dzięki tej czujności można uniknąć straty oszczędności waszego życia – tłumaczyła Lorenc.W 2014 roku złodzieje różnymi, sprytnymi sposobami wyłudzili od seniorów ponad 19 milionów złotych. Metody, które zdarzają się najczęściej to: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek”, „na zakup nieruchomości”, „na zwrot długu” czy „na maklera giełdowego”. Najczęściej ich ofiarami są osoby poniżej 70. roku życia. Warto wspomnieć, że od 2006 roku skala przestępstwa ściganego z art.286 kk w Polsce wzrosła aż czterokrotnie. Jednak dzięki temu, że dużo mówi się o tego rodzaju oszustwach, wzrosła także wykrywalność – w tej chwili jest to 30 procent i nadal rośnie. Wielokrotnie udaje się to policji dzięki czujności osób starszych.

Minister Teresa Piotrowska po spotkaniu z seniorami, odwiedziła także jednostki podległe jej resortowi – Komendę Policji przy al. Kilińskiego, a także plac budowy jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Popłacińskiej.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU