REKLAMA

140 lat płockiego sportu z wioślarzami [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Sport i Zdrowie

REKLAMA

Płoccy wioślarze rozpoczęli sezon. Dla PTW i Klubu Olimpijczyka w Płocku, tegoroczne wydarzenie było okazją do świętowania okrągłych rocznic: 140-lecia towarzystwa i 20-lecia zrzeszenia płockich olimpijczyków.

Otwarcie Sezonu Wioślarskiego w Płocku oraz V Piknik Olimpijski były szczególną okazją dla lokalnych sportowców. Podczas uroczystości, które odbyły się 7 maja, świętowano 140-lecie Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz 20-lecie Płockiego Klubu Olimpijczyka.

fot. Wiktor Pleczyński

– Inaugurujemy 140. sezon wioślarski. Pragnę zatem ogłosić, że to symboliczne wciągnięcie flagi na maszt jest początkiem obchodów jubileuszu Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i sportu płockiego. 140 lat to ogromny dorobek sportowy, organizacyjny i wychowawczy, którego nie sposób streścić w kilku zdaniach. Mamy piękną i bogatą historię, tworzyli ją wielcy sportowcy, społecznicy i patrioci. Ludzie, którzy nierzadko poświęcali swoje dobra materialne, czas z rodziną, zapisując najpiękniejsze karty historii Towarzystwa. Tysiące wioślarzy wychowało się na przystani tego klubu, setki zdobywało medale w Mistrzostwach Polski i reprezentowało Polskę na światowych imprezach, a kilkudziesięciu z nich zdobywało medale Mistrza Świata oraz Europy. Tu wychowało się 12 olimpijczyków, a 5 z nich sięgnęło po medale olimpijskie – opowiadał prezes PTW, Jacek Karolak.

Podczas uroczystości, wspieranej przez PKN ORLEN oraz Urząd Miasta Płocka, pojawili się licznie nie tylko obecni i emerytowani sportowcy, ale też miłośnicy wioślarstwa. Wśród gości zauważyliśmy m.in. Adama Korola – mistrza olimpijskiego z Pekinu, a obecnie Prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

fot. Wiktor Pleczyński

– Nigdy wcześniej nie byłem w Płocku, który jest naprawdę piękny. Miałem okazję dzisiaj rano trochę pozwiedzać to miasto. Tradycyjnie przed śniadaniem zrobiłem krótki trening biegowy w ramach zwiedzania miejsca, w którym wcześniej nie byłem. 140 lat to rzeczywiście wspaniały wiek, wspaniałe osiągnięcia i historia, której wam bardzo zazdroszczę. Podziwiam te kluby, które przez wiele lat funkcjonują, osiągają sukcesy i potrafią utrzymać tradycję, to jest coś pięknego – mówił Adam Korol, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Podczas uroczystości zabrakło Prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, którego zastąpiła Monika Bilińska z Urzędu Miasta Płocka. W wydarzeniu wzięła udział posłanka Elżbieta Gapińska.

fot. Wiktor Pleczyński

– 50 lat temu, w 1972 roku, trzech młodych sportowców, rodem z Płocka, niestety, w barwach ówczesnych klubów mundurowych, wystartowało w 20. Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Byli to: Jerzy Kraska, wychowanek sekcji piłki nożnej Klubu Sportowego Masovia Płock i trenera Arkadiusza Biernackiego oraz Grzegorz Stellak i Sławomir Maciejowski, dwaj wioślarze, wychowankowie trenera Bogdana Karwowskiego Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. To oni wprowadzili płockich sportowców na olimpijski szlak – przedstawił obecnych na wydarzeniu sportowców wiceprezes Płockiego Klubu Olimpijczyka, Ryszard Olczuk.Podczas uroczystości wyróżniono osoby zasłużone dla płockiego wioślarstwa i sportu.

Wioletta Kulpa, Kierownik Działu Sponsoringu Społecznego PKN ORLEN podziękowała Płockiemu Towarzystwu Wioślarskiemu oraz Klubowi Olimpijczyka i sportowcom za ich osiągnięcia.

fot. Wiktor Pleczyński

– To wy zasługujecie na nasz ogromny szacunek i podziw, szczególnie w oczach tych młodych sportowców, którzy chcą zdobywać medale, również chcą być olimpijczykami. Za tę sławę, również dla Płocka, serdecznie dziękuję. PKN ORLEN doskonale wie o tym i docenia, ponieważ jesteśmy bardzo aktywnym sponsorem, zarówno w dziedzinie sportu zawodowego, jak i amatorskiego. Wspieramy kluby amatorskie, młodzieżowe, aby młodzi ludzie też mieli szansę stać się znanymi sportowcami – mówiła Wioletta Kulpa.

Przedstawicielka PKN ORLEN zapewniła, że Koncern nadal będzie wspierał zarówno Płockie Towarzystwo Wioślarskie, jak i współpracował z Płockim Klubem Olimpijczyka. Wioletta Kulpa życzyła sportowcom sukcesów nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej.

fot. Wiktor Pleczyński

Po części oficjalnej, odbyły się regaty wioślarskie na Wiśle i konkursy olimpijskie dla młodzieży. Działalność płockich wioślarzy wspierają: PKN ORLEN, Urząd Miasta Płocka, Krajowa Spółka Cukrowa i Terbud.

W tym roku PTW planuje organizację Mistrzostw Polski w Sprincie Wioślarskim na Wiśle w Płocku (10-11 września) oraz  XIV Mistrzostw Polski w Sprincie Wioślarskim i XXXIX Memoriału Juliusza Kawieckiego. Wioślarze planują powrócić do rozegrania obydwu imprez na Sobótce w dniach 10-11 września.REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU