REKLAMA

Płockie obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

REKLAMA

Biskup płocki Piotr Libera zachęca do uczestnictwa w obchodach 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Ogłoszono triduum modlitewne.

W dniach 16-18 maja odbędzie się w diecezji płockiej modlitewne triduum. Biskup Piotr Libera zaprasza do obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Główna Msza święta odbędzie się 18 maja o godzinie 18 w bazylice katedralnej. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

We „Wskazaniach pastoralnych” biskup płocki Piotr Libera wyraził wdzięczność Bożej Opatrzności za 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka.

– Jesteśmy dumni, że Bóg dał nam dojrzewać w wierze w czasie pontyfikatu św. Jana Pawła II. Moja wdzięczność płynie do Boga także za dar konsekracji biskupiej, którą w 1997 roku otrzymałem z rąk Świętego Papieża – zaznaczył hierarcha.

Biskup odniósł się również do przeprowadzenia obchodów w okresie trwającej epidemii koronawirusa.

– Skomplikowane warunki zewnętrzne, spowodowane słusznymi zabiegami sanitarnymi w walce z koronawirusem, sprawiają, że nasze obchody powinny przybrać nieco inny charakter. Chcielibyśmy, aby ich okazałość była tak wielka, jak ogromna jest nasza wdzięczność do Boga za dar postaci i pontyfikatu św. Jana Pawła II, który w 1991 roku jako Następca św. Piotra nawiedził także naszą diecezję, jednak starajmy się we wszystkich planach zachować roztropność i respekt wobec prawa państwowego – podkreślał Piotr Libera.

Obchody triduum mają pomóc wiernym w „odnalezieniu się w nowej normalności”. Biskup Piotr Libera zaprosił też do powracania do praktykowania sakramentów świętych w kościołach i kaplicach diecezji płockiej.

Biskup wskazał, aby z pomocą ulotek i ogłoszeń rozmieszczonych w różnych miejscach parafii poinformować wiernych o godzinach spowiedzi i mszy świętych w kościołach i kaplicach.16 maja

Sobota ma w diecezji przebiegać pod hasłem „Pamięć i tożsamość„, a jego głównym punktem będzie spowiedź, w konfesjonałach lub innych przeznaczonych do tego miejscach. Biskup płocki zalecił również całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu, zwiększenie liczby Mszy św. w kościołach i kaplicach, udzielanie spowiadającym się wiernym Komunii św. o różnych godzinach. O godz. 21:00 należy zaśpiewać Apel Jasnogórski w intencji ojczyzny.

17 maja

Niedziela upłynie pod hasłem: „Przekroczyć próg nadziei„. Zaleca się wtedy m.in. udostępnianie wiernym do słuchania przemówień papieskich oraz odczytanie listu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Wieczorny Apel Jasnogórski zostanie zaśpiewany w intencji rodzin i parafii.

18 maja

Poniedziałek – dzień urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, ma upłynąć pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!„. Bp Libera, w związku z obowiązującymi limitami, zalecił odprawienie w kościołach wielu mszy świętych, także wotywnych ku czci św. Jana Pawła II, wystawienie Najświętszego Sakramentu między mszami, zapewnienie bezpiecznej spowiedzi, a w kazaniach nawiązanie do słów: „Wstańcie, chodźmy!” oraz przywołanie nauczania i życia Świętego Papieża. Wieczorny Apel Jasnogórski zostanie zaśpiewany w intencji ochrony życia każdego człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, czego wielkim promotorem był św. Jan Paweł II.

Wywieszone flagi, bicie dzwonów i modlitwa

W tym czasie wszystkie zgromadzenia zakonne, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, Dom Księży Emerytów oraz inne wspólnoty zamknięte na terenie diecezji mają podjąć trzydniową, nieustanną dziękczynną adorację Najświętszego Sakramentu. Intencją modlitw mają być prośby o opiekę św. Jana Pawła II nad ojczyzną oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

W dniach od 16 do 18 maja o godz. 21:37 mają bić wszystkie dzwony w diecezji, na chwałę Boga, za życie i pontyfikat Świętego Papieża. Biskup zachęca również do wywieszenia flag narodowych i kościelnych przed świątyniami i wewnątrz nich. Piotr Libera także zaleca udekorowanie kwiatami wizerunków św. Jana Pawła II w parafiach. Mile widziane jest wywieszenie flag przez parafian.

– Niech św. Jan Paweł II, wielki orędownik pokoju, pielgrzym świata i obrońca życia każdego człowieka, wyprosi nam u Boga łaskę zdrowia i błogosławieństwa Opatrzności na naszą codzienność, a także dla naszej umiłowanej Ojczyzny – podsumował swoje wskazania biskup płocki.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU