REKLAMA

Strażak nie zdążył skorzystać z pomocy kolegów. Pieniądze trafiły m.in. do małej Zosi

REKLAMA

Strażacy ochotnicy z Małej Wsi zdecydowali o przekazaniu zebranych środków na leczenie i rehabilitację kolegi, który nie zdążył z nich skorzystać. Pieniądze wesprą dwie inne zbiórki, dla innego strażaka oraz maleńkiej Zosi spod Płocka.

10 maja odbyło się zebranie zarządu OSP Mała Wieś, którego głównym tematem było podjęcie decyzji o przeznaczeniu i przekazaniu środków zebranych na leczenie i rehabilitację ś.p. druha Roberta „Boys’a” Grelocha innym potrzebującym. Strażak nie zdążył skorzystać z pomocy.

PowiązaneTematy

– Temat nie był łatwy, osób potrzebujących pomocy jest wokół nas bardzo dużo i każdy przypadek jest równie ważny. Ostatecznie podjęliśmy decyzję o podzieleniu zebranej kwoty 41.015,66 zł i wsparciu dwóch osób. 10 tys. trafi do 22-letniego Jakuba, strażaka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kistowie, a pozostała suma, tj. 31015,66 zł do 3-miesięcznej Zosi, mieszkanki Gminy Bielsk – informuje OSP Mała Wieś.

Niezłomna wola walki strażaka ze złamanym kręgosłupem

Kuba, 22-letni strażak OSP Kistowo w Powiecie Kartuskim, w lutym 2020 roku uległ w pracy poważnemu wypadkowi, w wyniku którego doszło do złamania kręgosłupa. Lekarze zastąpili uszkodzony kręg szyjny protezą, po czym przeszedł serię zabiegów i operacji.

Pomimo rozpoznań, jakimi są: tetraplegia, przewlekła niewydolność oddechowa, zakrzepica żył kończyn dolnych oraz obecną w organizmie bakterią New Delhi, Kuba się nie poddaje. Po przejściu tylu trudności, pojawiło się pierwsze światełku w tunelu, zakwalifikowanie do specjalistycznego ośrodka rehabilitacyjnego.

Celem jest pozycjonowanie, pionizacja czynna, nauka oddychania drogą fizjologiczną, wzmacnianie mięśni tułowia i kończyn górnych. Obecnie Kuba znajduje się w klinice VOTUM w Krakowie. Koszt czterotygodniowego pobytu to prawie 24000 zł. Do tego dochodzi również koszt specjalistycznego transportu.

Ze względu na epidemię, dostęp do rehabilitacji jest utrudniony. Ośrodek w Krakowie jest jedynym, który zgodził się przyjąć Kubę.fot. Facebook OSP Mała Wieś

Najdroższy lek świata nadzieją dla życia, które dopiero zapłonęło

Drugą osobą, którą zdecydowali się wesprzeć strażacy, jest 3-miesięczna Zosia, mieszkanka Gminy Bielsk. Dziewczynka urodziła się 21 stycznia. Kilka dni po urodzeniu przeszła zapalenie oskrzelików, przez kilkanaście dni musiała leżeć w szpitalu.

Po powrocie do domu mama Zosi zauważyła, że u dziewczynki praktycznie nie ma ruchów rączek i nóżek. Po trwającej blisko dwa miesiące diagnostyce, stwierdzono u niej SMA typu 1 – rdzeniowy zanik mięśni. To niezwykle rzadka choroba genetyczna, która powoduje, że chory przestaje się ruszać, a z czasem samodzielnie jeść i oddychać.

Jedyną szansą dla Zosi na przeżycie jest terapia najdroższym lekiem na świecie o nazwie „Zolgensma” w Stanach Zjednoczonych, której koszt to prawie 11 mln zł. Lek mogą otrzymać tylko pacjenci do drugiego roku życia, a im wcześniej, tym lepiej. Dlatego też cała armia wspaniałych ludzi zaangażowała się w walkę o jej zdrowie.Druh Robert „Boys” Greloch

– Był strażakiem, na pewno chciałby, żeby pieniądze, których on nie wykorzystał, pomogły innemu strażakowi, a dlaczego nasz wybór padł na maleńką Zosię? A dlatego, że nie ma nic piękniejszego jak uśmiech zdrowego dziecka… Wierzymy, że Zosia pojedzie na terapię genową do USA, a po powrocie pięknie się do nas wszystkich uśmiechnie – napisali strażacy z OSP Mała Wieś.

– Z tego miejsca jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania przez nas środków na pomoc dla Roberta. Mamy nadzieję, że cele, na jakie postanowiliśmy przekazać zebrane pieniądze, uznają również państwo za właściwe, a przyczyniając się do uratowania zdrowia i życia dwójki młodych ludzi również pamięć o Robercie zostanie na długo zachowana – dodają druhowie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU