Technologie energooszczędne bardzo silnie rozwinęły się w ostatniej dekadzie, a innowacji w tej dziedzinie nadal przybywa. Architekci i budowniczy, ale także podmioty stanowiące prawo i standardy budowlane, wprost prześcigają się w propozycjach zmniejszających zużycie energii i jej odzyskiwanie.
Energooszczędność dla domów – pieśń przyszłości, którą słychać głośno już teraz
Fakt powstania zaawansowanych rozwiązań energooszczędnych dla domu i ich natychmiastowego, praktycznego wdrożenia, jest związany z jednej strony z rozwojem techniki, z drugiej zaś z regulacjami prawnymi na poziomie krajowym i europejskim, które po prostu wymuszają budowanie domów o niskim zużyciu energii. Ma to wyłącznie dobre strony, bowiem współczesne standardy są zarówno opłacalne ekonomicznie, jak i znacznie udoskonalone pod względem ekologicznym. Projekty domów energooszczędnych – domoweklimaty.pl jako wiodąca pracownia architektoniczna zdołała opanować wszystkie tajniki tej sztuki. Przyjrzyjmy się dokładnie na co w tym zakresie możemy liczyć budując nowoczesny dom.
W jaki sposób nowe domy są energooszczędne?
Obowiązujący obecnie standard WT 2021 wyraźnie wskazuje, jak należy budować. Przede wszystkim odpowiednie ocieplenie domu, które zapobiega zbędnym stratom ciepła. Techniki i materiały izolacyjne nie pozwalają na utratę energii, zatem rachunki właścicieli domów stają się niższe.
Ponadto nowoczesne domy tak naprawdę są całymi systemami powiązanych ze sobą udoskonaleń. Domownicy otrzymują możliwość zawiadywania wieloma aspektami energooszczędności, a integracja instalacji wentylacyjnych i grzewczych dopełnia dzieła.
Projekty domów ekologicznych już na wstępie uwzględniają eliminację miejsc, w których budynek jest narażony na utraty energii. Poziom szczelności dąży do całkowitych 100%. Wielką zasługę mają tu stolarze, którzy przy pomocy współczesnych narzędzi i wiedzy potrafią zapobiec wydostawaniu się ciepła poza dom. Co ciekawe, cyrkulacja powietrza zostaje utrzymana – montaż systemów pozwalających w bezpieczny sposób dostać się powietrzu do wnętrza jest konieczny, ale nie jest też trudny (takie instalacje powstają na ścianach i w okolicach okien).
Ważne jest także odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń. Jeśli to się uda, wtedy energia krąży swobodnie i nie wydostaje się na zewnątrz. Nowoczesne pompy cieplne i mądra wentylacja na pewno są krokiem we właściwym kierunku. Dochodzi do tego, że dzięki właściwej rekuperacji dom może nawet odzyskiwać nadwyżki energetyczne.
Dlaczego oszczędności energii są tak ważne w naszych domach?
To proste: każdy chce płacić mniej za energię, ponadto narastający kryzys klimatyczny wzywa do zdecydowanych działań. Nowoczesne projekty domów energooszczędnych w pełnym zakresie uwzględniają wykorzystanie zielonej energii. Fotowoltaika w wielu przypadkach pozwala nawet na osiągnięcie nadwyżek energetycznych i stanie się samowystarczalnym pod względem zaopatrzenia w energię. Panele słoneczne zostają zintegrowane z innymi systemami zarządzania energią i koło pięknie się zamyka, nie pozostawiając miejsca na przypadkowe straty cieplne.

Celem pozostaje możliwie najtańsza i najczystsza eksploatacja na przestrzeni długiego okresu czasu. Np. dbałość o naświetlenie światłem naturalnym w zimie i w lecie, jest kolejnym sposobem na nie zużywanie zasobów. Normy dla zużycia energii i przenikalności cieplnej zostają podnoszone wraz z możliwościami technicznymi. Obecnie samym szczytem energooszczędności są domy pasywne, samowystarczalne energetycznie budynki.
Jeśli uważamy, że początkowe nieco większe inwestycje w energooszczędność to niepotrzebny wydatek, to jesteśmy w błędzie, co zostanie wykazane przez oszczędności, jakie energooszczędny dom będzie nam przynosił – z roku na rok coraz większe.
artykuł sponsorowany