Światowe Dni Młodzieży – jak będą wyglądać w Płocku?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zbliżają się wielkimi krokami. Na kilka dni przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem, pielgrzymi przyjadą do Płocka.

Światowe Dni Młodzieży w diecezji płockiej zostaną połączone z Dniami Historii Płocka. Od 20 do 25 lipca czeka nas mnóstwo wydarzeń o charakterze religijnym, kulturalnym, historycznym i edukacyjnym.

Uroczystości rozpoczną się w środę, 20 lipca o godzinie 19.30. Na Starym Rynku odbędzie się powitanie uczestników Światowych Dni Młodzieży. O 20.45 przewidziany jest Wieczór Chwał przygotowany przez Duszpasterstwo Petroklezja.

21 lipca o godzinie 19 zaplanowano wieczorne nabożeństwo w Farze, po którym o godz. 20 na placu Starego Rynku rozpocznie się Flashmob poetycki – czytanie wierszy Karola Wojtyły w wersji polskiej, angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej i rosyjskiej w pięciu różnych miejscach Starego Miasta: na Rynku Starego Miasta – Mała Scena, przy pomniku Bolesława Krzywoustego, przy pomniku Ludwika Krzywickiego, przy pomniku Jana Pawła II oraz na schodach NovegoKina Przedwiośnie.

Na ten dzień w ogrodzie Książnicy Płockiej przewidziano widowisko “Światło – Dźwięk. Historia Płocka w obrazach”. Odbędą się trzy pokazy, o godzinie 21, 22 i 23.

W piątek 22 lipca wieczorne nabożeństwo o godzinie 19 odbędzie się w Katedrze. Tam zaprezentuje się także Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka z widowiskiem “Ogniobranie”. W związku z Dniami Historii Płocka, po raz kolejny o godz. 21 w ogrodzie Książnicy zobaczymy widowisko “Światło – Dźwięk. Historia Płocka w obrazach”.

W sobotę, 23 lipca na Wzgórzu Tumskim rozstawi się obozowisko wczesnośredniowieczne, by uczcić 1050 rocznicę Chrztu Polski. Na dziedzińcu zamku zobaczymy nie tylko tańce i usłyszymy muzykę, ale także będziemy podziwiać turnieje rycerskie, kusznicze, łucznicze oraz pokazy rzemiosła dawnego. O 10.45 odbędzie inscenizacja Chrztu Mieszka I na placu przed katedrą. O 11 wierni zgromadzą się na uroczystej Mszy św. W godzinach od 14-17 przewidziano także aktywność dla młodzieży. Będzie to skautowa gra terenowa przygotowana przez hufiec ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku – start przy pomniku Władysława Broniewskiego.

O godzinie 18.30 prezydent Płocka wręczy odznaczenia w dziedzinie kultury. Na godzinę 20 zaplanowany jest koncert chóru Sound & Grace. O 21 nastąpi prezentacja narodowa uczestników ŚDM. O 21.45 wystąpi płocki chór VoX Singers.

24 lipca, w niedzielę, na scenie na Starym Rynku posłuchamy Płockiej Kapeli Podwórkowej, Big Band’u i zespołów muzycznych pracowni POKiS, Zespołu Stop z MDK. Uczestnicy ŚDM nauczą się także tańca narodowego – poloneza. O godzinie 20 harcerze przygotują ognisko dla pielgrzymów oraz goszczących ich rodzin. Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży opuszczą Płock 25 lipca.

Z okazji uroczystości, w dniach 23-24 lipca będzie można bezpłatnie zwiedzać: Płocką Galerię Sztuki, Muzeum Mazowieckie, Muzeum Diecezjalne i mury zamkowe, Bazylikę Katedralną, LO im. Marsz. St. Małachowskiego, Młodzieżowy Dom Kultury.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji