REKLAMA

Prezydent Płocka zatrudnia prezydenta Włocławka i na odwrót. Ile zarabiają w radach nadzorczych?

REKLAMA

Gazeta Pomorska zwróciła uwagę na fakt omijania przepisu Ustawy o samorządzie gminnym, który zakazuje zasiadania w zarządach i radach nadzorczych spółek handlowych z udziałem gminy. Prezydenci miast zatrudniają się wzajemnie w spółkach miejskich, co pokazano na przykładzie Płocka i Włocławka.

W czwartek, 15 września Gazeta Pomorska opublikowała artykuł pt. „Prezydenci Włocławka i Płocka zatrudniają się nawzajem w radach nadzorczych miejskich spółek”. Wynika z niego, że prezydent Włocławka Marek Wojtkowski zasiada w radzie nadzorczej (jako wiceprzewodniczący) Komunikacji Miejskiej w Płocku, natomiast prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski jest członkiem rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Saniko”, spółki odpowiadającej za wywóz śmieci. Obydwaj prezydenci startowali w wyborach z ramienia Platformy Obywatelskiej.

PowiązaneTematy

Prezydent Włocławka na stanowisko członka rady nadzorczej Komunikacji Miejskiej w Płocku został powołany 12 marca 2021 roku. I od tego dnia do grudnia 2021 roku zarobił jako wiceprzewodniczący rady nadzorczej tej spółki blisko 34,5 tys. zł.

Jak stwierdził Marek Wojtkowski, którego cytuje Gazeta Pomorska, „dla samorządowców bardzo cenne są doświadczenia innych miast” i tymi doświadczeniami dzieli się w płockiej Komunikacji Miejskiej, wspierając ją „swoją wiedzą i doświadczeniem”. Przyznał też, że w posiedzeniach rady nadzorczej bierze udział kilka razy w roku, najczęściej w formie zdalnej.

Gazeta Pomorska wylicza, że prezydent Wojtkowski z tytułu zatrudnienia w Urzędzie Miasta Włocławek w 2021 roku zarobił nieco ponad 185 tys. zł, oprócz tego ponad 23 tys. zł w Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku (pracuje tam na pół etatu) oraz 5.760 zł dodatkowych zarobków. Jest to łącznie ponad 242 tys. zł, czyli o ponad 85 tys. zł więcej, niż w roku 2020.

Prezydent Płocka natomiast jest członkiem rady nadzorczej spółki „Saniko” we Włocławku od 24 lipca 2021 roku. Przez nieco ponad 5 miesięcy zarobił w niej 8.780 zł. Natomiast w Urzędzie Miasta Płocka w 2021 r. zarobił ponad 200 tys. zł, a dodatkowo 6 tys. zł, jako „dochód z działalności wykonywanej osobiście, w tym umowy o dzieło i czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich”. Również prezydent Płocka może pod kątem finansowym oceniać 2021 rok lepiej, niż rok poprzedni, w którym zarobił niespełna 145,5 tys. zł.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami Ustawy o Samorządzie Gminnym (art. 24 f pkt. 2):„Wójtowie, radni, małżonkowie wójtów, zastępców wójtów, radnych, sekretarzy gminy, skarbników gminy, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osób zarządzających i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi, a także osoby pozostające we wspólnym pożyciu z wójtami, zastępcami wójtów, radnymi, sekretarzami gminy, skarbnikami gminy, kierownikami jednostek organizacyjnych gminy, osobami zarządzającymi i członkami organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi, nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby. Wybór lub powołanie tych osób na te funkcje są z mocy prawa nieważne”.

Przepisy te dotyczą zasiadania w zarządzie lub radach nadzorczych własnych spółek miejskich gminy, dozwolone jest więc zasiadanie w radach nadzorczych innych gmin. I, jak sprawdziliśmy, jest to powszechna praktyka, pozwalająca na znaczne zwiększenie dochodów włodarzy miast i ich zastępców.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 32

 1. Biedak says:

  No tak…a my mamy lampki świąteczne ale okrojone w tym roku i tylko kilka dni bo pieniędzy podobno nie ma…szok !!!!!
  Pazerność jest bezgraniczna w polskiej polityce…
  Widocznie zbyt długo nie można rządzić bo kreatywność włodarzy się włącza już na beszczelnego..

 2. swojak says:

  Sam Nowakowski milczy. Powiadomiony o tym Tusk również udaje, że nic się nie stało. I jedni I drudzy są identyczni

 3. Anonim says:

  Do nijakiego MICA – już pod którymś poprzednim artykułem zauważyłem, że nie posiadasz zdolności logicznego myślenia. Bez odbioru.

 4. Polak says:

  Płocka patologia !
  Wstyd złodzieje!

 5. kasjer says:

  @Mica – .Od jakiej kwoty można mówić o kradzieży? Mówisz o drobnych tysiącach.Mówisz,że mamy dalej
  dawać się ladować w cztery litery.Mnie Mico nikt nie ładuje.Może tobie ktoś mocno naładował ,,,,umysł.Stąd
  gadanie o miliardach. Micko kradzież to kradzież.Czy ty tego nie kumasz?Nie ośmieszaj się.Zaczyna się od drobiazgów,a kończy się właśnie na milionach

  • Mica says:

   Kradzieży? A gdzie tu kradzież? Moralnie wątpliwe – owszem. Kradzież – nie.
   Tymczasem w rządzie kradną na potęgę i się z was śmieją polaczki biedaczki. Dalej się zajmujcie tematami zastępczymi.

 6. NN says:

  Pan Dent mógłby ruszyć swoje cztery litery i zobaczyć na własne oczy „inwestycje drogowe”. To co się dzieje na Kościuszki, Spółdzielczej, Piłsudskiego, to są jaja nie remonty. Gospodarz by do tego nie dopuścił, miernota…. I może dlatego taka różnica w płacach, włocławiak łyka trzy razy więcej, zasługuje?

 7. Mica says:

  Hahaha ale się obudziliście. Widać, że wybory się zbliżają. Dla widzów TVP powiem: tak było, jest i będzie w całej Polsce. A wy zamiast oburzać się na złodziei z Wiejskiej, co piorą grube miliardy na przekrętach to skupiacie się na drobnicy lokalnej co dorabia kilka tysięcy w ciągu kilku miesięcy. Śmiech na sali. Dajcie się dalej ładować w cztery litery w swoim świecie.

  • Anonim says:

   Znaczy, że o mniejszy złodziejach to nie wolno mówić? Dobrze rozumiem?

   • Mica says:

    Źle rozumiesz. Każdemu złodziejowi powinno się ucinać rękę moim zdaniem. Tylko w tym przypadku gdzie tu kradzież? Jest to co najwyżej wątpliwe moralnie.

 8. członek psl says:

  Wstyd mieć takiego prezydenta. Wstydzę się jako płocczanin że ten pan jest prezydentem. Zachowanie p. Nowakowskiego jest bardzo nie etyczne i nie moralne.

 9. $$$ says:

  Jeszcze ktoś wierzy w uczciwego polityka?
  Opcja jest nieistotna…

 10. Prawda says:

  Z-ca prezydenta PSL Płock, pierwszy (obibok)zarabia w UM Płock prawie 210 tys.+ dwie rady nadzorcze 70 tys.Z kierowcy dyr.WORD- uw Płocku wyrósł bisnesmen pełną gębą.Podobno to zasługa wuja „ojca dyrektora” z UMarsz.

 11. Drakul says:

  Tak się działo, dzieje i będzie niestety działo. Arogancja, pazerność, złodziejstwo w białych rękawiczkach, przekręty, malwersacje, … Nie ma znaczenia, kto rządzi. Władza, to rozdawanie kart, dzielenie wpływami, pieniędzmi. Prosty przekaz jest taki, że jak komuś coś się daje, to od tego kogoś oczekuje się wzajemności. Dlaczego tylu jest kandydatów na posłów, senatorów, radnych, wójtów, prezydentów miast? Czy gdyby się nie opłacało – to by startowali? A kto rządzi – nie ma tu żadnego znaczenia. Śmieszne w tym wszystkim jest to, że ci złoczyńcy wypominają sobie nawzajem, kto jest większym złodziejem a swoje afery starają się usprawiedliwiać tym, że przecież poprzednicy też kradli i to więcej. Wyborcy są ważni na chwilę przed wyborami i w dniu wyborów. Potem wybrani maja ich w d#pie.

 12. Lysy says:

  W swoim mieście już wszystko zrobił co było możliwe to dlaczego we Włocławku miałby nie popracować

 13. józio sz. says:

  to tylko potwierdza że ten cały „samorząd” to zwykły burdel

 14. Anonim says:

  to chyba odpowiedź na artykuł o nowych 66 milionerach „dobrej zmiany” :)

 15. dzieje zła says:

  ZŁO się DZIEJE

 16. Patryota says:

  Żeby się nie rozpisywać
  QURESTWO

 17. Gumowe ucho says:

  To luje

 18. tomek says:

  im nie chodzi o ludzi miasta wsie tylko jak najwieksza kase zdobyc to sa materjalisci

 19. Płock - Radom 2002-2010 says:

  Przecież za prezydenta Milewskiego też tak było. Np. słynna wymiana kadr na linii Płock – Radom.

 20. Galaxon says:

  I to jest cała Platforma, kombinowanie, łapówki, kolesiostwo I buta. Oni cały czas są obrażeni na wyborców, że ich odsunęli od rządzenia krajem. Banda złodzieji, która gdzie tylko może okrada zwykłych obywateli.

 21. Kamil says:

  185 000 + 23 000 + 5 760 = 213 760 przy takich sumach chyba jednak ludzie woleli by precyzje nawet jak ktoś pisze nieco wiecej… albo trochę ponad…. to też będzie trochę ponad 213 000.
  p.s. fajny artykuł

 22. Kasa says:

  Włocławek bardziej cwany, ale miasto bardziej oszczędne. U nas dokładnie odwrotnie, za wysoka płaca za jego robotę i nawet w płacy Włocławek go wykolegowal.
  Cienias..

 23. pisarz miejski says:

  @tomek – nie licz na pamięc mieszkańów i wyborców z Płocka.Pamięć mają jednodniową.Głosują nie głową.
  Poziom wiedy obywatelskiej/nie mylić z partią mającą w tytule obywatelskość/ i zagadnieniami życia miasta jest tragicznie niski.Zaangażowanie w życie Płocka bardzo kiepskie.Na tym opierają swoje działanie rządcy naszego
  miasta.Oni to poprzez inżynierię społeczną cynicznie wykorzystują i robią co chcą.Płock nie ma wizji rozwoju bo
  i kto ma się tym w ratuszu zajmować.Niektórzy uważali się za wizjonerów.Bogu dzięki nie ma ich już w ratuszu.Niestety efekty tych wizjonerów pozostały.Sami się uważali za wizjonerów no i mamy babole
  inwestycyjne,które będą nas kosztować ogromne pieniądze.Widocznie tego chce wyborca skoro do władz i rady
  miasta płocka wybierani są tacy geniusze/?/.

  • ob. Wodnica-Jednopasmowa says:

   Najlepsze są poronione festiwaliki, jakieś napowietrzacze braku kultury i inni symfoniczni przejadacze kasy, zamiast inwestycji zostawiających trwały ślad.

 24. tomek says:

  juz niedlugo wybory

 25. nazwijmy to says:

  Patologia.

 26. widz says:

  „ŁADNE KWIATKI” !!!

 27. Szok says:

  Nihil novi sub sole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU