REKLAMA

REKLAMA

„Na drogach jest zbyt dużo agresywnych kierowców”. Szkoła bezpiecznej jazdy w Płocku [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Dla wielu uczestników szkoły bezpiecznej jazdy odbyte szkolenie może w przyszłości zaowocować uniknięciem kolizji czy wypadku, a nawet ocaleniem życia. Na zaproszenie PKN ORLEN ponownie w Płocku instruktorzy uczyli, jak zachować się w trudnej sytuacji na drodze.

PKN ORLEN i Rajdowy Mistrz Polski Tomasz Czopik zaprosili już po raz trzeci kierowców do doskonalenia swoich umiejętności. W sobotę i niedzielę (17 i 18 września br.) na parkingu przy Centrum Administracyjnym PKN ORLEN w Płocku zaplanowano Akademię Bezpiecznej Jazdy z udziałem znakomitych instruktorów techniki jazdy.

– Szkoła Bezpiecznej Jazdy Tomasza Czopika, której PKN ORLEN jest sponsorem cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – przyznaje Wioletta Kulpa, Kierownik Działu Sponsoringu Społecznego PKN ORLEN. – Akcja, którą po raz kolejny realizujemy w Płocku, jest skierowana nie tylko do płocczan, ale i mieszkańców okolicznych gmin, powiatów sierpeckiego i gostynińskiego. Listy uczestników zapełniają się bardzo szybko, w przeciągu trzech dób – wyjaśnia.

Jak podkreśla, widać zapotrzebowanie na taki rodzaj szkoleń.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Potrzebne jest doskonalenie umiejętności jazdy samochodem. Szkolenie obejmuje takie sytuacje, które spotykamy na drodze w życiu codziennym, a nie potrafimy na nie prawidłowo zareagować. Gdy ktoś lub coś wyskakuje nam przed pojazd, to są ułamki sekund. Po to są szkolenia, rozmowy z doświadczonymi instruktorami – tłumaczy Wioletta Kulpa.

Dodaje również, że przydatne byłyby takie szkolenia realizowane przy WORD-ach, uzupełniające szkolenie podstawowe.

– Osoba, która dopiero szkoli się na kierowcę, nie wie jeszcze z jakimi problemami może spotkać się na drodze. Szkolenie uzupełniające powinno być realizowane po pewnym czasie od uzyskania uprawnień – przekonuje kierownik Działu Sponsoringu Społecznego PKN ORLEN.

Przyznaje, że ona sama podczas kursu doszkalającego nauczyła się, jak reagować na drodze w sytuacji zagrożenia oraz ograniczenia gwałtownych ruchów kierownicą, aby uniknąć wypadku.

Uczestnicy szkolenia w Płocku mogli podczas zajęć z instruktorami doświadczyć różnych zdarzeń, jakie mogą spotkać ich jako kierowców na drogach.

– Chcemy pokazać im granice, których nie powinni przekraczać – mówi Tomasz Czopik, Rajdowy Mistrz Polski i właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy. – Bardzo jesteśmy zmotywowani, ponieważ tutejsi kierowcy są bardzo ambitni. Mamy już trzecią rundę szkoleń, a kolejny raz jest bardzo dużo uczestników, którzy reprezentują fajny poziom – przyznaje.

Zaznacza także, iż świadomość uczestników kursu rośnie.

– Moje serce instruktora i kierowcy sportowego również rośnie, bo coraz więcej osób ma ciekawe pytania, a my coraz bardziej udoskonalamy nasze moduły, żeby jak najwięcej wiedzy przekazać – wyjaśnia Tomasz Czopik.




Szkolenie odbywa się w dość krótkim czasie, aby jak największa ilość osób skorzystała z rad instruktorów.

– Na każdym module instruktorzy redukują ilość błędów, pokazują prawidłowe zachowania. Przygotowaliśmy na przykład omijanie przeszkody, awaryjne hamowanie, poślizg nadsterowny, czyli taki, w którym tył samochodu nas wyprzedza. Mamy również bardzo ważne ćwiczenie, w którym udowadniamy jak rozproszenie uwagi wpływa na bezpieczeństwo. Bardzo często ratownicy medyczni mówią, że po dużym wypadku widzą niedokończone SMS-y kierowcy – podkreśla nasz rozmówca.

Tłumaczy, że kiedy odrywamy wzrok od pola przed kierownicą, tracimy panowanie nad pojazdem, dekoncentrujemy się. Dlatego uczestnicy szkolenia też mogą przekonać się, jak naprawdę wpływa na tor jazdy pisanie wiadomości podczas kierowania pojazdem.

– Wszystkie moduły łącznie dają obraz tego, jak poprawić bezpieczeństwo na drodze – mówi Tomasz Czopik.

A jak jeździć bezpiecznie jesienią?

– Przede wszystkim zdecydowanie wolniej. Mamy na drodze zbyt dużo agresywnych kierowców, przez których cała reszta cierpi. Są coraz wyższe kary, mandaty, wszystko po to, by wyłapać tych zbyt szybkich kierowców. Statystyki potwierdzają natomiast, że faktycznie jesienią dochodzi do największej ilości zdarzeń. Liście na drodze, deszcz i wiatry powodują, że nawierzchnia ma zupełnie inną przyczepność, niż miesiąc wcześniej. Kierowcy nie radzą sobie z poślizgiem i wówczas dochodzi do wypadku – tłumaczy właściciel szkoły bezpiecznej jazdy.

Swego czasu w Płocku była inicjatywa powstania toru wyścigowego. Co Rajdowy Mistrz Polski sądzi o takiej inwestycji?

– Taki zwykły tor, czy nawet wyścigowy, bardzo by się przydał. Zawsze powtarzam, że kierowcy, którzy mają benzynę we krwi, muszą mieć gdzie się wyżyć. Lepiej, aby wyżyli się na tego typu torach, niż na drogach publicznych. I coraz częściej tak jest w Polsce, bo i torów jest coraz więcej. Jeżeli więc miałby to być tor dla takich kierowców, jestem zdecydowanie za – stwierdza nasz rozmówca.

Czy w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych edycji tego wydarzenia?

– ORLEN robi wszystko, aby w Płocku te szkolenia funkcjonowały, a jest to naprawdę cenna inicjatywa. Nie ma tutaj podobnego ośrodka, więc nawet takie szkolenie na placu, dość szybkie, też dużo daje. Mam więc nadzieję, że dalej będziemy się spotykać, tym bardziej, że zawsze jest u was fajna atmosfera – podsumowuje Tomasz Czopik.

REKLAMA
Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU