Krzyki i dym podczas spotkania z Adamem Michnikiem w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pokazuje 2 z 5

Kościół powinien być mniej radykalny

Publiczność pytała również o rolę Kościoła i autorytety, których teraz brak. – To najokrutniejsze pytanie, jakie mogłem dostać – przyznał Adam Michnik. – Kościół odegrał pozytywną rolę w latach 90., ale później wszedł w buty Kościoła sprzed 1939 roku. Z czasem zaczęła ulatniać się ta wizja Kościoła Jana Pawła II czy ks. Tischnera, a większość została zdominowana przez Radio Maryja. A to jest zły duch, wrogości. Nastąpił niepisany sojusz części duchowieństwa z PiS. Prawo i Sprawiedliwość ma przekonanie, że za duże pieniądze uzyska wsparcie Kościoła. Część Kościoła zaś myśli, że może Polaków zreewangelizować. A to błąd, bo Kaczyński traktuje religię w sposób instrumentalny. Patrzę na to z niepokojem, gdyż tak bliski związek Kościoła z PiS wywołuje dość szybko efekt antyklerykalizmu, co wyraźnie widać – tłumaczył.

Stwierdził, że trzeba oddzielić cechy, które charakteryzują część duchowieństwa od kwestii religii i wartości religijnych. Jak wyjaśniał, jego ocena Kościoła nie jest jednoznaczna, ale Kościół nie powinien iść w kierunku radykalizmu.

– Bliskie jest mi podejście katolicyzmu, jakie prezentował Jan Paweł II, ksiądz Tischner, czy papież Franciszek – przyznał.

Pokazuje 2 z 5
Podziel się:

4 komentarze

  1. Ja nie wiedziałam że w Płocku mamy tylu sprawnych policjantów?! jak dzwoniłam z prośbą o interwencje, że demolują mi klatkę schodową wybijają szyby i próbują rozwalać samochody w pewien piękny sobotni wieczór pod blokiem i mówię ze chuliganów jest 8 to sie okazało ze tylko 3 policjantów sie zjawiło!!! I oczywiscie żadnego “sprawcę” nie złapali oj biedni a tu taka obstawa!!!!

  2. Michnik teraz odgrywa szlachetnego, zatroskanego o Polskę człowieka. W jego Sorosowym biuletynie znajdziemy pogardę dla wszystkiego co święte (piękne zaangażowanie w propagowanie “Klątwy”), poparcie dla zabijania małych dzieci (czyżby w łonie matki to nie był mały człowiek?a co niby, kijanka?), i ohydną kampanię nienawiści i oszczerstw przeciw Kaczyńskiemu. Trzeba być naprawdę sformatowanym ideologicznie żeby mu uwierzyć…

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji