REKLAMA

Czy jeździmy na suwak? Czytelniczka: Kierowca pokazał mi środkowy palec [FILM]

REKLAMA

Otrzymaliśmy list od czytelniczki, która codziennie z pracy wraca ul. Wyszogrodzką w stronę Warszawy. Zwraca uwagę, że kierowcy na tym odcinku nie korzystają z jazdy na „suwak”, a wręcz ci, którzy jadą lewym pasem, są traktowani wrogo czy nawet wulgarnie. Tymczasem już wkrótce zaczną obowiązywać przepisy, które jazdę na „suwak” wręcz nakazują.

– Chciałabym poruszyć temat drogi, którą wracam codziennie z pracy, jest to ulica Wyszogrodzka w kierunku Warszawy – napisała do nas czytelniczka. – Jeszcze dokładniej, chodzi o zwężenie drogi, które następuje wzdłuż salonu Volkswagena. Korki w godzinach 15-16 są wszędzie, ale czemu utrudniamy sobie wzajemnie poruszanie się po drogach?! – pyta czytelniczka.

Jak tłumaczy, już przed skrzyżowaniem obok galerii Wisła tworzy się korek, ale… tylko na środkowym pasie.

– Jeśli ktoś zajmie lewy pas, jest traktowany jak wróg. Z tego co ja się uczyłam to ten lewy pas służy właśnie rozładowaniu takich korków, a jazda na suwak ma sens… Jednak mam wrażenie, że większość ludzi o tym nie wie… W dodatku, jeśli chcesz zwrócić uwagę takiemu kierowcy, który ostentacyjnie nie wyraża zgody na jazdę lewym pasem, to jeszcze reaguje w wulgarny lub agresywny sposób – tłumaczy pani Joanna.

Nasza czytelniczka argumentuje, że na drodze trzeba myśleć.

– Może ta osoba, która jedzie lewym pasem nie miała innego wyjścia? Może dzięki temu nie stoi na środku skrzyżowania i nie blokuje innym wjazdu i wyjazdu z niego? – tłumaczy, przesyłając film z piątku, 4 października, na którym widać, w jaki sposób kierowca zareagował (pokazał środkowy palec) na jej zwrócenie uwagi truknięciem, że zajmuje oba pasy ruchu…

Na marginesie – zazwyczaj zakrywamy rejestrację, ale w tym przypadku „szeryf dróg” miał ją tak brudną, że nie było potrzeby.

Co bardziej istotne – już wkrótce w Prawie o ruchu drogowym pojawią się przepisy, dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz obowiązkowej jazdy na suwak. Rada Ministrów przyjęła bowiem opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji tej ustawy, którym wprowadza się przepisy, dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Projekt już jest procedowany w Sejmie – trafił do czytania w komisjach. Na obrady Sejmu skierowany zostanie już po wyborach.A co znajdziemy w nowelizacji? Wprowadzone mają być jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów.

– Regulacja ma doprecyzować obecnie obowiązujące przepisy, poprzez dokładne określenie zasad tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratunkowych oraz ustępowania im pierwszeństwa, w tym właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia korytarza. W skrócie – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym – wyjaśnia ministerstwo infrastruktury.

W przypadku jazdy na suwak, przepisy precyzyjnie określą zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Sformalizują też zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Przepisy, dotyczące tworzenia tzw. korytarzy życia mają wejść w życie 1 listopada 2019 r., natomiast rozwiązania dotyczące jazdy na suwak zaczną obowiązywać po 60 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Projekt powstał w ramach działań zapisanych w Programie realizacyjnym na lata 2018-2019 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020, za który odpowiedzialna jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 16

 1. Nauczcie się jeździć says:

  W dużych miastach uważają NAS, że Prawo Jazdy w kartoflach znaleźliśmy.
  Ten artykuł i komentarze pod nim dokładnie pokazują, że jesteśmy 100 lat za murzynami jeśli chodzi o kulturę na drodze. Cały świat zachodni jeździ „na suwak” tylko Płocczanie tego nie robią bo nam się wydaje, że WIEMY LEPIEJ”.
  Chciałoby się powiedzieć „Wieś tańczy, wieś śpiewa” ale ta „wieś” często jeździ lepiej niż „mieszczuchy” płockiej „metropolii”.
  ŻENADA – nic więcej

 2. pokuś says:

  Suwak? Zwłaszcza na Wyszogrodzkiej w kierunku Warszawy jest okazaniem przez płockich i nie tylko tych kierowców chamstwa w pełnym słowa tego znaczeniu. Tam nawet ciężarówki „wciskają” się na siłe bo im się spieszy. Głownie lewym pasem jadą WPLe. WSC, WGS no i oczywiście nie brakuje WP (a i oflagowani orlenowcy też tam pokazują że kultury jazdy w płocku nie było i nie ma) ci to już totalne chamstwo. Wie jeden z drugim burak że tak się dzieje i tak jest wiec i tak pcha się na siłe liśc buraczany lewym do końca i na beszczelnego wymusza wpuszczenie w rządek już jadących pojazdów. Gdzie policja by ukrócić ten jakże jaskrawy, podły w postępowaniu poceder a dzięki refleksowy cierpliwych kierowców do kolizji z burakami nie dochodzi. Moim skromnym zdaniem w tym miejscu, przed lub za nim powinien stać nieoznakowany/e policyjne samochody by ukrócić jakże „ułańską” fantazje ww kierowców. Jest lub byłby to prosty i beznakładowy zarobek dla policji w Płocku

 3. lodo says:

  Na Wyszogrodzkiej w kierunku Warszawy jazda na suwak to dla tych z lewego pasa luz pas pięciu naraz byle szybciej na cwaniaka nie interesują ich pasy na jezdni . A ty stój i czekaj cierpliwie tak to u nas może być.

 4. Komuna ploretariat says:

  Suwak nie suwak ale 2 pasy zajmować to tylko w Płocku potrafią, poczuł się jak na kumbajnie wiesniak pospolity

 5. obserwator says:

  Suwak nie jest ok. Jest to tylko gmatwanie w miarę jasnych przepisów zamiast budować właściwie szerokie drogi. Suwak się sprawdza ale tylko przy prędkościach do 20 na godzinę.Ciekawe jaką minę będą mieli ci.którzy przyłożą we wciskającego się jeden na jeden na suwak przy 55 na godzinę. Do tej pory jeździli spokojnie na pasie z pierwszeństwem . teraz niech uważają bo bezczelny jest na prawie…..

 6. Ururu says:

  I tu widać buractwo płockich kierowców. Nie wpuszcze bo cwaniak mnie wyprzedził A sam stoję w gigantycznym korku. Ale cóż – myślenie czasem boli. Tak samo jak lewy pas i 40 km/h przez całe miasto

  • pokuś says:

   właśnie boraków nie powinno się wpuszczać a w szczególności tych gnających 100ą lewym pasem by już jadących zmuszać chamsko do hamowania? NIE, buraków wyłapać i ukarać

 7. wojtek says:

  Suwak nie suwak jak zajmą wszystkie pasy ruch to korytarz życia zostaje zablokowany , Cwaniaki z lewego pasa wykorzystują spokojna jazde powracających do domu i jadą na wydre bo im sie spieszy .

  • P says:

   Idź się doszkól. Po to jest więcej pasów, żeby z nich korzystać.

   • pokuś says:

    burak i to widać. wiesz że, pas z lewej i prawej strony ucieka i chamsko się pchasz buraku do przody!

 8. Łysy says:

  Chyba od kursu albo od kilometra ma z tym betonem Siofer to je gość! Na magnumce u dziada szlify zbierał! Albowiem dziad trans chamstwa wyszkoli w trzy księżyce

 9. Lewusy says:

  Lewym jezdza cwaniaki ze przeskoczy skrzyzowanie, i sie wcisnie na sile a my stoimy w korku, ale jak taki z lewego sie wciska mozna go przytrzec okazja na wyklepanie swojego auta hehe

  • gość says:

   to po co w takim razie tam są 2 pasy? cwaniak nie cwaniak – jak kulturalnie czeka na wjazd, to czemu zabraniać wjazdu?
   a takiemu buractwu jak na filmie powinno się na szybę rzucać stringi, skoro tak lub mieć pasek między nogami

 10. Endrju says:

  Powinno się go wymieszać w tej betoniarce to może by coś dotarło do tego głupiego łba.

 11. NN says:

  Suwak jest OK. Ale. Jeśli z twojego pasa 8 osoba zmienia pas i daje do przodu, to i efekt niechęci jest zrozumiały…

  • Anonim says:

   Kultura bycia u cwaniaków wymuszających zachowanie niezgodne z przepisami o prawie drogowym jest CHAMSTWEM I PRÓBĄ wykiwania normalnych użytkowników!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU